Zdrowie

Infekcja intymna – jak szybko z nią wygrać?

Infekcja intymna

Dushawn Jovic z Unsplash

Infekcja intymna to przypadłość, która może zniszczyć wiele planów – od czasu tylko we dwoje po czas, który mogłabyś poświęcić na normalne czynności dnia codziennego. To bardzo uciążliwa dolegliwość, która dopada w najmniej oczekiwanym momencie. Skąd się bierze i jak jej zapobiegać?

Infekcje bakteryjne

Bakteryjne zapalenie pochwy najczęściej wywołane jest bakterią o nazwie Chlamydia trachomatis. Bakterie te namnażają się błyskawicznie, zaburzając równowagę pH pochwy. Powodują przykre dolegliwości w postaci uporczywego swędzenia i pieczenia pochwy, obrzęku miejsc intymnych oraz upławów o nieprzyjemnym zapachu. Infekcje bakteryjne najczęściej wynikają z niewystarczającej dbałości o higienę intymną, nadmiernie intensywnego życia seksualnego oraz długotrwałego przyjmowania antybiotyku.

Infekcje wirusowe

Wirusowe infekcje intymne mogą wynikać z kontaktu z najrozmaitszymi drobnoustrojami. Jednym z nich może być wirus HSV wywołujący opryszczkę narządów płciowych. Wirusem tym zarazić się można niemal wszędzie, szczególnie w przypadku osłabienia odporności lub w sytuacji kontaktu z osobą zarażoną wirusem Herpes Simplex typu 2. 

Infekcje grzybicze

Grzybicze zapalenie pochwy to bardzo trudny do zwalczenia przeciwnik. Najczęściej wywoływana jest przez drożdżaki Candida albicans. Powodują one niezwykle przykre dolegliwości: w zasadzie podobne do objawów infekcji bakteryjnej, jednak o dużym nasileniu. Dodatkowo upławy w przypadku kandydozy najczęściej przyjmują barwę i konsystencję zbliżoną do twarogu. Same objawy pojawiają się nagle, a ich przyczyną może być kontakt seksualny, korzystanie z sauny lub basenu, a także ogólnodostępnej toalety.

Infekcje pasożytnicze

Ostatnią grupą powodów infekcji narządów płciowych są pasożyty – najczęściej jest to rzęsistek pochwowy. Przenoszony jest drogą płciową, ale zarazić się nim można korzystając np. ze wspólnego ręcznika z osobą będącą jego nosicielem.

UWAGA! Infekcje intymne mogą wbrew pozorom dotknąć także mężczyzn! Jeśli zauważasz u siebie niepokojące dolegliwości, skorzystaj z porady lekarskiej! W takiej sytuacji konieczne będzie zastosowanie właściwego leczenia, tak samo jak w przypadku kobiet. Przyczynami męskiej infekcji intymnej mogą być: niewłaściwa higiena intymna, kontakty seksualne bez zabezpieczenia z przygodnymi osobami, a także korzystanie z ogólnodostępnych toalet. Nieleczone infekcje intymne są nie tylko uciążliwe, ale także mogą doprowadzić do groźnych powikłań!

Co zrobić, jeśli pojawią się objawy infekcji intymnej?

Na pewno konieczna będzie konsultacja lekarska. Niestety, nie zawsze w jednej chwili można znaleźć ginekologa z wolnym terminem w zasadzie ‘na już’ nawet w przypadku lekarza świadczącego swoje usługi prywatnie. Wówczas z pomocą przychodzą serwisy medyczne. Miejscem, w którym można zamówić lek na receptę jest Receptomat.pl. Zaznaczając w wyszukiwarce środek, którego potrzebujesz i po wypełnieniu krótkiej ankiety dotyczącej stanu zdrowia, lekarz on-line wystawi Ci e-receptę. Kod recepty przychodzi na podany numer telefonu już w ciągu kilku minut, a następnie można ją zrealizować w dowolnej aptece. W przypadku tak uciążliwej dolegliwości, jaką jest infekcja intymna liczy się czas. Im szybciej uda Ci się wdrożyć leczenie, tym szybciej pożegnasz przykre objawy. Nie warto zatem czekać kilka dni, trzeba działać natychmiast!

Dodaj komentarz