Zdrowie

3 powody, dla których piękny i zdrowy uśmiech się opłaca

zdrowy uśmiech

pexels

Teoretycznie wszyscy wiedzą, że warto dbać o zęby i często się uśmiechać. Niewiele osób zdaje sobie jednak sprawę, jakie faktyczne korzyści może przynieść piękny uśmiech. Nie ograniczają się one jedynie do korzyści zdrowotnych, choć i tych nie należy bagatelizować. Zadbane zęby i szczery uśmiech mogą także sporo ułatwić w sferze relacji międzyludzkich. Co więcej, uśmiechając się, możesz nawet poprawić sobie humor – to udowodnione naukowo!

Uśmiech może poprawić Ci humor

Uśmiech jest przede wszystkim objawem dobrego nastroju, który, co ciekawe, jednocześnie go wywołuje. Dla mózgu to bez znaczenia, czy uśmiech jest szczery, wymuszony czy spowodowany opowiedzianym żartem. Odbiera go jako sygnał do wytwarzania tak zwanych hormonów szczęścia, w tym endorfin, dopaminy i serotoniny.

Uśmiechem możesz więc radzić sobie ze złym samopoczuciem! Efekt ten zadziała nie tylko na Ciebie, ale i otaczających Cię ludzi. Mózg działa bardzo podobnie – interpretuje uśmiech jako sygnał dobrego nastroju, wypuszczając do obiegu nieco więcej hormonów wpływających pozytywnie na nastrój i ogólne samopoczucie.

Uśmiech pomoże nawiązać kontakty i zrobić dobre wrażenie

Z jednej strony uśmiech może nieco poprawić humor, z drugiej dodać odrobinę pewności siebie i ułatwić nawiązywanie kontaktów z innymi. Pod tym kątem bardzo ważne jest, aby się go nie wstydzić – kompleksy mogą znacznie utrudnić swobodny i naturalny uśmiech. Na szczęście większość tego typu kompleksów może zniknąć po leczeniu dentystycznym i ortodontycznym. Przy leczeniu wad zgryzu warto rozważyć wybór niewidocznych aparatów ortodontycznych, jak clear aligner. Metalowe aparaty mogą dodatkowo odbierać pewność siebie przez swój charakterystyczny wygląd.

clear aligner

Unsplash

Poprzez uśmiech można być lepiej odbieranym w towarzystwie. Ludzie lubią uśmiechniętych rozmówców z pozytywnym podejściem do życia i przebywają wśród nich znacznie chętniej, niż w otoczeniu osób poważnych bądź zmartwionych.

Z tego powodu warto dbać o swój uśmiech. Zdrowe i piękne zęby bywają odbierane jako ogólny sygnał dbania o siebie, co wpływa pozytywnie na całokształt wywieranego wrażenia. To ważne zarówno w życiu prywatnym, w którym zadbany uśmiech może sprawić, że będzie się postrzeganym jako osoba bardziej atrakcyjna, jak i w biznesie, gdzie dobre wrażenie może pomóc w nawiązaniu niezbędnych kontaktów czy nawet podpisaniu ważnego kontraktu.

Piękne zęby to zdrowe zęby!

Żeby zęby były piękne, muszą być przede wszystkim zdrowe. Zdrowe zęby to jednak nie tylko piękny wygląd – to także brak bólu i dyskomfortu. Aby tak było, musimy zwrócić uwagę na właściwą higienę, regularne wizyty u dentysty w celu usunięcia osadu i kamienia nazębnego. Nie można także zapomnieć o leczeniu ortodontycznym w przypadku wad zgryzu i krzywo ustawionych zębów. Placówki, które się tym zajmują, są dostępne na terenie całej Polski. Odpowiednią znajdziesz, wpisując w wyszukiwarkę hasło, w którym uwzględnisz swoje miejsce zamieszkania, jak „ortodonta Warszawa”.

Co ważne, leczenie wad zgryzu nie ogranicza się jedynie do poprawy estetyki uśmiechu, choć jest to jego ważna rola. Warto wiedzieć, że krzywe ustawienie zębów może także powodować problemy zdrowotne, takie jak na przykład utrudniona higiena w trudno dostępnych miejscach. Schorzenia zębów i dziąseł, a przede wszystkim bakterie w jamie ustnej, mogą przekładać się nawet na choroby układu pokarmowego.

 

Dodaj komentarz