humory-menopauzalne

W okresie menopauzy wiele kobiet ma skłonność do tzw. „humorów”. Czasami potrafimy być dokuczliwe, i wybuchać złością o byle co. Po chwili znów jesteśmy spokojne, albo stajemy się nagle ponure i niedostępne. Czasem nawet płaczemy bez powodu.

Taka zmienność humoru dopada znaczną większość kobiet w okresie menopauzy w Europie. Natomiast w Azji jest już trochę inaczej. Japonki przechodzą menopauzę całkiem lekko, a niektóre z nich wręcz nie mają menopauzy.
Pewnie nieraz zastanawiałaś się: dlaczego akurat ja? Dlaczego w okresie dojrzałości, kiedy to powinnam mieć spokój, zły los zesłał na mnie tak uciążliwe wahania nastrojów?

Co się ze mną dzieje?

Kobieta w okresie około menopauzalnym jest narażona na wahania nastrojów spowodowanych zaburzeniami w gospodarce hormonalnej. Okazuje się, że zarówno ilość jak i jakość hormonów staje się powodem naszych depresji, złości, poczucia wyobcowania i braku zrozumienia. Kobiety w tym okresie są niczym radary rejestrujące i odpowiednio reagujące na wszelkie zaczepki, żarty i często potrafią być mistrzyniami w wyszukiwaniu pretekstów do kłótni. Co ciekawe, są także wyczulone na krzywdę innych – nie kto inny jak kobiety w dojrzałym wieku najczęściej podejmują się działań w czyjejś obronie, są aktywne społecznie i biorą udział w różnorodnych akcjach charytatywnych. Jednakże nie wszystkie podejmują się dostępnych aktywności i przez to cierpią, gdyż nie mają gdzie się wyładować. Niestety cierpi także ich rodzina i otoczenie, które prawdopodobnie nie zasłużyło na takie traktowanie.

ALNG