Depresja Menopauza Menopauza w umyśle
Humor w okresie menopauzalnym – depresja i agresja

Jeśli wkroczyłaś w okres przekwitania, na pewno spotkałaś się już z kilkoma jego gorszymi stronami. Objawy menopauzy to objawy nie tylko fizyczne, ale też psychiczne. Nie zdziw się jak zawładną Tobą depresja i agresja.
Stany emocjonalne, często te skrajne są stałym elementem okresu menopauzalnego. Dziś masz humor wisielczy i nie chcesz nikogo widzieć, a jutro lepiej nie stawać na Twojej drodze? To nie ciężka choroba, to menopauza. Dowiedz się jak pokonać złe emocje.
Menopauza – zmienia się ciało oraz psychika
Menopauza to nie tylko zmiany fizyczne w organizmie kobiety. Fakt, że w jej życiu rozpoczyna się kolejny rozdział zwykle wiąże się z rodzajem frustracji, a nawet załamania. Stan taki potęgują pytania i przemyślenia jak np. że staję się przecież coraz starsza, przechodzę na emeryturę, moje dzieci mają już własne rodziny, a ja nikomu nie jestem już potrzebna i moja ważna rola się skończyła. Co ja mam teraz ze sobą zrobić?
To, że ciało się starzeje, wykonywanie zwykłych czynności staje się męczące czy fakt, że nagle kobieta ma więcej czasu dla siebie może zostać odebrany na dwa sposoby. Niektóre Panie znakomicie radzą sobie w nowej sytuacji. Podróżują, uczą się języka chińskiego lub angażują się w pomoc przy wnukach.
Są też kobiety, które nie radzą sobie z nową sytuacją. Zmiany jakie zachodzą w ich psychice i sferze emocjonalnej powodują, że zamykają się w przysłowiowych czterech ścianach ze swoimi ponurymi myślami, nie mają ochoty na aktywność fizyczną i kontakty ze znajomymi. To okres samotności emocjonalnej, żalu i alienacji.
Depresja i menopauza, czyli tęsknota za dawnym
Tylko kto powiedział, że nowe nie będzie lepsze? Tylko od Ciebie zależy jak szybko się pozbierasz, smutki odstawisz w kąt i spróbujesz wejść z impetem w ten na pewno równie fascynujący okres Twojego życia. Masz już w końcu doświadczenie, siłę i mądrość życiową. Dlaczego teraz nie warto z tego korzystać?
Anna Konopka
Jeśli wkroczyłaś w okres przekwitania, na pewno spotkałaś się już z kilkoma jego gorszymi stronami. Objawy menopauzy to objawy nie tylko fizyczne, ale też psychiczne. Nie zdziw się jak zawładną Tobą depresja i agresja.
Przebiegiem klimakterium zainteresowali się już dawno naukowcy, a temat szczególnie budził ciekawość psychiatrów i psychologów. Zachowania depresyjne są wynikiem znacznego wahania nastrojów w tym czasie. Najczęściej biorą się one z podejścia kobiety do nowego stanu rzeczy, a dokładnie z obaw i niepewności dotyczących jak poradzą sobie z menopauzą. Wiele Pań wpada w nostalgię i ubolewanie, ponieważ młodość już nie wróci, piękne ciało staje się mniej piękne i wszystko nabiera ciemniejszych kolorów.
Dlatego jak już wcześniej wspomniano ważne jest, by kobieta uświadomiła sobie, że kolejny okres życia wcale nie musi być gorszy, ani nie jest żadną katastrofą. To tylko nowy rozdział życia i trzeba się do niego dostosować. Istotna jest świadomość tego co Cię czeka. Nie można wygrać przecież z wrogiem, którego się nie zna. Dlatego przygotuj się!
Pomogą suplementy, hormonalna terapia zastępcza, ruch, aktywność intelektualna i wsparcie rodziny. Nie masz dzieci i wielu przyjaciół Nic nie szkodzi! Nie trać czasu w domu i zrób coś ze sobą. Brzmi jak slogan, ale jeśli nie spróbujesz, to na pewno nic ciekawego już Cię nie czeka, no chyba że oczekiwanie na śmierć. Poszukaj dodatkowej pracy, zapisz się na ciekawy kurs, wybierz w podróż życia lub zaopiekuj się dziećmi jako niania. Sposobów jest tak naprawdę wiele. Wystarczy trochę zapału.
Anna Konopka
Jeśli wkroczyłaś w okres przekwitania, na pewno spotkałaś się już z kilkoma jego gorszymi stronami. Objawy menopauzy to objawy nie tylko fizyczne, ale też psychiczne. Nie zdziw się jak zawładną Tobą depresja i agresja.
Agresja i menopauza
Skrajnie złe nastroje w okresie klimakterium są również bardzo popularne. Podobnie jak depresja biorą się ze strachu przed zmianami i nowymi trudnościami, które stają na drodze kobiety. Bez powodu warczysz na wszystkich od rana, czepiasz się o byle co, żarty innych wcale Cię nie śmieszą? Masz na to chwilowe prawo, ale nie przesadzaj z humorkami. Chyba nie chcesz stać się jędzą, której wszyscy będą unikać i wytykać jej szaleńcze napady złości?
W celu pokonania nadmiernej agresji poleca się jak zawsze niezawodny sport, który pomoże rozładować ciężkie emocje, ćwiczenie jogi i medytację. Pomoże też zwykła herbatka z melisy. Niektórym pomaga przenoszenie myśli – w tym tych złych – na papier. Brzmi śmiesznie? Chyba lepiej poczęstować kartkę papieru serią wyzwisk, potem podrzeć ją i wyrzucić do kosza, niż wyładować nerwy na Bogu ducha winnemu mężowi czy na dzieciach? Ten drugi wybór, to tylko dobry sposób na zniszczenie pozytywnej atmosfery, która panowała dotąd w Waszym domu. Chyba nie chcesz być tego przyczyną?
Anna Konopka
« Problem z refundacją leków przeciwbólowych dla chorych na raka
Mindi
10 lat temu
Pięknie się czyta ale nie zawsze umie się skorzystać z cudownych rad, każde życie trochę inaczej wygląda.
filodendron
11 lat temu
Naprawdę dobre rady :sport , melisa i wyrzucenie z siebie nieprzyjemnych myśli na papier.Pomimo wszystko bardzo trudno jest mi zaakceptować siebie jako starszą panią ,zwłaszcza,że w głowie mam młodo i nie chciałabym być matroną.Ale to wszystko zależy przede wszystkim od nas jakie się wykreujemy, momentami nie mam jednak siły na kreowanie się na silną kobietę.
pati25
11 lat temu
Czasami zdarzało mi się pokłócić.Nie o jakieś błahostki.Ale było to bardzo rzadko.Teraz gdy weszłam w okres menopauzy dużo rzeczy mnie denerwuje,razi lecz staram się z tego powodu nie kłócić.Duszę to w sobie.A to ponoć niedobrze.Szkoda czasu na kłótnie.Życie takie piękne
Stenka
11 lat temu
Byłam wczoraj na „Klimakterium”, pośmiałam sie trochę ze swoich dolegliwości
Dariusz
11 lat temu
Czas jest zawsze czy tego chcemy czy nie, rzadzi sie swoimi prawami my tylko rzyjemy albo przeszloscia albo przyszloscia , nie majac pojecia co tracimy z czasu rzeczywistego tu i teraz, zyj chwila, zosaw przeszlosc
hallina
11 lat temu
Z tym nastrojem nastologiczno-melancholijnym to się zgadzam-mnie też się do zdarza,chociaż tak naprawdę nie przeszkadza mi to.Natomiast kłótliwośc,szarpanie się to wszystko na szczęście mam dawno za sobą
babka
11 lat temu
Też tak mam jak pisze hallina, że szkoda czasu i energii na błahe sprawy, które jakiś czas temu byłyby ważniejsze. Zauważyłam też u siebie, że jednak częściej wpadam w nastrój nostalgiczo-melancholijny.
hallina
11 lat temu
Mnie też się wydaje,że z wiekiem trochę”stępiałam” i nie chce mi się dociekac,kłócic,coraz mnie rzeczy mnie w domu denerwuje-stwierdziłam,ze na drobnostki szkoda czasu i energii
drobina
11 lat temu
Jaka agresja, jaka depresja? Myślę, że na starość – co ja gadam – chciałam powiedzieć w okresie menopauzalnym, jestem bardziej znośna dla domowników. Depresje, czy rozdrażnienie bardziej mnie dopadały gdy pracowałam. Jak miałam tzw. ciężki dzień, to od razu uprzedzałam moich domowników, żeby brali na mnie „poprawkę”. Wiedzieli, że jak jestem wkurzona, to lepiej do mnie się nie odzywać. Co tam! Nawe jak się trochę na nich wyładowałam, ponarzekałam, czy pokrzyczałam, od razu było mi lżej. Teraz gdy jestem na emeryturze, mam czas na wszystko, na aktywność fizyczną też. Zero stresu, zero depresji, nawet pokłócić się nie mam o co. Mam zapał do wszystkiego, a obowiązków też mi nie brakuje. Wróciłam do swoich zainteresowań sprzed lat. Jednym słowem odmłodniałam. Rodzinka też zadolwolona. Oby jeszcze zdrowie bardziej dopisywało.