Zdrowie

Homeopatia i leki homeopatyczne – co należy o nich wiedzieć?

Homeopatia i leki homeopatyczne

Grafika dostarczona przez partnera

Niewydolność polskiej służby zdrowia, długie kolejki do lekarzy specjalistów, niedostępność leków czy ich zaporowe ceny – to powody, dla których coraz więcej osób sięga po odkrycia medycyny niekonwencjonalnej. Jedną z nich jest homeopatia. Na czym polega i jak działają leki homeopatyczne?

Homeopatia wciąż budzi wiele kontrowersji z powodu odejścia od medycyny konwencjonalnej. Jednak trudności z dostaniem się do lekarza i drożejące preparaty lecznicze sprawiają, że coraz więcej osób zwraca się w stronę medycyny niekonwencjonalnej. Także ci, którzy korzystają z dobrodziejstw tradycyjnej medycyny sięgają po leki homeopatyczne, aby wspomóc swój organizm. Czemu homeopatia zawdzięcza swoją popularność?

Na czym polega homeopatia?

Homeopatia to alternatywna metoda leczenia. Początki homeopatii sięgają przełomu XVIII i XIX w., kiedy jej podstawy stworzył niemiecki lekarz Samuel Hahnemann. Swoje przemyślenia oparte na eksperymentach prowadzonych na sobie, rodzinie i przyjacielach Hahnemann zawarł w publikacji Organon sztuki uzdrawiania. Przedstawione w niej zostały podstawowe zasady homeopatii.

Najważniejsze zasady homeopatii

Homeopatia opiera się na następujących założeniach:

  1. Zasada podobieństwa („podobne leczy podobne”) – substancja lub czynnik, które w dużych dawkach wywołują chorobę, w małych dawkach będą je zwalczać. Tak jest np. z korzeniem wymiotnicy lekarskiej, która przyjęta w dużych dawkach przez zdrową osobę wywołuje wymioty i mdłości, ale podana w niewielkich dawkach (po rozcieńczeniu) osobie, która cierpi na tego typu dolegliwości, pomoże je zwalczyć.
  2. Teoria sił witalnych – do skutecznego wyleczenia konieczne jest uwolnienie swojej energii życiowej. Teoria ta wiąże się z holistycznym postrzeganiem człowieka, a w jej świetle kluczem do wyzdrowienia są nie tylko preparaty medyczne lub paramedyczne, ale także zbilansowana dieta, aktywność fizyczna czy pozytywne relacje z innymi ludźmi.
  3. Zasada dynamizowania – według tej zasady, aby substancje aktywne miały właściwości lecznicze, muszą być odpowiednio rozcieńczone, co robi się w kilku etapach.

Leki homeopatyczne

Leki homeopatyczne (dostępne także w aptekach, np. https://aptekamedkon.pl/) są tworzone w oparciu o powyższe zasady. Ich charakterystyczną cechą jest to, że zawierają substancje aktywne w bardzo małych ilościach, dzięki czemu przyjmowanie tych leków wspiera naturalne procesy obronne organizmu. Wśród leków homeopatycznych wyróżnia się leki pojedyncze (oparte na jednym składniku) i leki złożone, w których substancji aktywnych jest więcej.

Zasady stosowania leków homeopatycznych

Podczas stosowania leków homeopatycznych należy stosować się do poniższych zaleceń:

  • leki homeopatyczne należy stosować już przy pierwszych objawach choroby, kiedy te nie są jeszcze nasilone;
  • leków homeopatycznych nie łączy się z posiłkami ani innymi lekami;
  • leki w postaci tabletek należy dawkować pod język i czekać aż się rozpuszczą. Krople homeopatyczne dawkuje się bezpośrednio na język;
  • podczas leczenia homeopatycznego należy zrezygnować z używek: alkoholu, papierosów i kawy.

Dodaj komentarz