Miłość i związki

Jak uratować związek?

Jak uratować związek

Vows on the Move z Unsplash

Kryzys w związku coraz częściej staje się przyczyną rozwodu. Niewiele par znajduje w sobie siły, aby podjąć się próby ratowania relacji. Czasem jedna ze stron chce pracować nad związkiem, ale druga nie wykazuje takiej woli, decyduje się odejść i szukać szczęścia u boku innej osoby. Jak uratować związek, gdy partnerzy postrzegają go jako wartościowy?

Spis treści:

  1. Czy otwarta komunikacja w związku rozwiązuje jego problemy?
  2. Czy szczerość w związku zawsze popłaca?
  3. Problemy z komunikacją w związku – z czego wynikają?
  4. Jak zrozumieć własne potrzeby i otworzyć się na pragnienia partnera?
  5. Jak uratować związek? Należy zrozumieć skrypt rodzinny
  6. Czy psychoterapia par jest skuteczna?
  7. Jak zażegnać kryzys w związku?

Czy otwarta komunikacja w związku rozwiązuje jego problemy?

Niemal zawsze można usłyszeć, że otwarta komunikacja w związku rozwiązuje wiele problemów. Rzeczywiście jest w tym sporo prawdy, ale trzeba przyjrzeć się metodom wybieranym przez obie strony. Jeśli ktoś każdą wypowiedź rozpoczyna od uogólnień w stylu: „bo ty zawsze/bo ty nigdy…”, to znak, że porozumienie staje się nieosiągalne. Wzajemne obrzucanie się oskarżeniami nie przyczyni się do zażegnania kryzysu w związku. Może natomiast pogłębić istniejący problem. Gdy partnerzy ranią się poprzez wysyłane komunikaty, dobrym rozwiązaniem może okazać się terapia par. Psychoterapeuta pomoże wypracować właściwe strategie komunikacyjne. Jest to jednak proces, który trwa i wymaga cierpliwości.

Czy szczerość w związku zawsze popłaca?

Warto pamiętać, iż szczerość w związku także może doprowadzić do jego rozpadu. Tutaj także chodzi o styl komunikacji. Niektóre osoby wypowiadają parę słów za dużo, czym ranią partnera do żywego. Czasem tak bardzo, że dochodzi do rozpadu związku. Nigdy nie należy wypominać bliskiej osobie jej trudnej sytuacji rodzinnej, byłego partnera czy niedostatków urody. To ciosy poniżej pasa, które często idą w parze z pogardą zaliczaną przez Gottmana do czterech jeźdźców apokalipsy. Otwarta komunikacja powinna opierać się na wyjściu od własnych odczuć. Nie należy czynić partnerowi zarzutów, lecz powiedzieć: jest mi przykro, kiedy zapominasz o moich urodzinach. To otwiera przestrzeń do dialogu. Atak słowny skutkuje tym, że druga strona się zamyka.

Problemy z komunikacją w związku – z czego wynikają?

Otwarta komunikacja w związku kuleje, gdyż nikt nas jej nie nauczył. Wprawdzie można tę umiejętność przyswoić w dorosłym życiu, ale to wymaga ogromnego nakładu pracy. Trzeba bowiem wyjść od nazwania własnych potrzeb i emocji. Wiele osób ma z tym problem. Myli złość ze smutkiem, na dodatek reaguje nieadekwatnie do sytuacji. Z powodu przytłoczenia obowiązkami w pracy wyżywa się na partnerze, który nic nie zawinił. Niestety, wychowanie w wielu polskich domach opiera się na tłumieniu emocji, gdyż rodzicom tak jest wygodniej.

Jak zrozumieć własne potrzeby i otworzyć się na pragnienia partnera?

Jak uratować związek? Niewątpliwie trzeba zrozumieć, czego sami potrzebujemy. Następnie należy to nazwać i zakomunikować partnerowi. Związek to relacja symetryczna, więc trzeba też otworzyć się na komunikaty drugiej strony, w spokoju je wysłuchać. Niestety, często w takich sytuacjach emocje biorą górę i wybuchamy płaczem, obrażamy się etc. Potrzeby drugiej osoby, nawet wyrażone w miłej atmosferze, traktujemy bowiem jako atak na swoją osobę.

Jak uratować związek? Należy zrozumieć skrypt rodzinny

Zdarza się, że niektóre osoby na prosty komunikat: „nie lubię, gdy nie informujesz mnie o swoich planach”, reagują agresją. Ich postawa ma ścisły związek z dzieciństwem. Tacy ludzie jako dzieci często padali ofiarami krytyki. W rezultacie nauczyli się reagować na nią złością i buntem. Za każdym razem, gdy słyszą słowa krytyki, odzywa się w nich wewnętrzne dziecko.

Czy psychoterapia par jest skuteczna?

Mogłoby się wydawać, że osoby, które zastanawiają się, jak uratować związek, powinny zapisać się na terapię par. Ta rzeczywiście może im pomóc w rozwiązaniu problemu, nie pełni jednak roli magicznej różdżki. Psychoterapia par wymaga cierpliwości zaangażowania. Obecne problemy często wynikają z wzorców rodzinnych, z których ludzie nawet nie zdają sobie sprawy.

Jak zażegnać kryzys w związku?

Kryzys w związku dużo łatwiej zażegnać, gdy zmieni się nastawienie. Choć może wydawać się to oryginalnym rozwiązaniem, to czasem lepiej pogodzić się z rzeczywistością. Np. kobieta wychodząc za mąż, liczyła, że znajdzie partnera do licznych intelektualnych dyskusji. Mąż jednak jest mało rozmowny. Można się z tym pogodzić i np. zapisać się do miejscowego klubu czytelniczego, można się rozwieść i szukać nowego partnera, który sprosta oczekiwaniom, przy czym to pierwsze rozwiązanie wydaje się bardziej racjonalne, gdy aktualny mąż odpowiada kobiecie pod innymi względami.

Dodaj komentarz