Rozpoznaj chorobę Zdrowie

Hemoroidy- palący problem

hemoroidy-palacy-problem

Hemoroidy to gęsty splot naczyń w błonie śluzowej odbytnicy, a jego zadaniem jest uszczelnianie odbytnicy razem z wewnętrznym i zewnętrznym zwieraczem odbytu.

Jest to choroba będąca objawem zaburzeń ze strony układu krążenia, która może nasilić się podczas menopauzy. W splocie naczyń dochodzi do zatrzymania krwi i nie może ona swobodnie znaleźć ujścia. W trakcie oddawania stolca mięśnie zwieracza odbytu rozluźniają się i dopiero wtedy następuje odpływ krwi zgromadzone w hemoroidach. Powstają wtedy małe guzkowate wypukłości w błonie śluzowej.

Choroba hemoroidalna objawia się przez: krwawienie podczas oddawania stolca, uczucie ucisku i obrzęku, swędzenie, pieczenie, sączenie, jasnoczerwone ślady krwi na stolcu, bieliźnie, a także uczucie niekompletnego wypróżnienia. Hemoroidom najczęściej towarzyszy kilka objawów naraz, wpływa to na obniżenie komfortu życia osoby dotkniętej tą chorobą. Znacznie powiększone żylaki mogą ulec wypadnięciu, a nieleczone wypadnięcie może przejść w postać przewlekłą.

Hemoroidy są schorzeniem wstydliwym, dlatego pacjenci odwlekają wizytę u lekarza, a nieleczone mogą doprowadzić do powstania szczeliny odbytu. Jest to głębokie pęknięcie lub owrzodzenie śluzówki odbytnicy, w którym może dojść do zapalenia. Szczelina jest często przyczyną ostrego bólu i nieznacznego krwawienia

Jak leczyć hemoroidy?

Lekkie objawy choroby można leczyć zachowawczo, czyli przez dobranie odpowiedniej diety, bogatej w błonnik, przestrzeganie higieny oraz stosowanie czopków i pigułek. Stosuje się także leczenie inwazyjne, jeśli hemoroidy są w stanie zaawansowanym, przez stosowanie różnych zabiegów, w niektórych przypadkach jest konieczna ingerencja chirurgiczna.

Kanka

Komentarze (5)

drobina

11 lat temu

Też miewam z nimi problemy, zwłaszcza jesienią, gdy jeżdżę na rowerze przy przenikliwym zimnie. Wtedy najbardziej dokuczają.

pati25

11 lat temu

Dla pacjenta po takiej operacji usunięcia hemoroidów może to być trochę kłopotliwe przez jakiś czas bo trzeba leżeć na brzuchu

możefajna

12 lat temu

pati25, z tym pozbywaniem się hemoroidów, jest tak, jak z pozbywaniem się halluksów. Z tym, że hemoroidy można jeszcze załagodzić. Mam je od dziecka,
więc wiem jak potrafią być dokuczliwe. Ale nigdy nie odważyłabym się ich usunąć.

pati25

12 lat temu

Hemoroidy to bardzo uciążliwy problem.I wstydliwy.Staramy się łagodzić objawy.Przeprowadzane są zabiegi,operacje aby pozbyć się hemoroidów.Ja na szczescie nie mam problemu z hemoroidami

joasiaaa

13 lat temu

Hemoroidy dokuczają mi szczególnie wiosną i jesienią.Ich objawy są bardzo uciążliwe a niekiedy dość bolesne.Do tej pory stosowałam maść z apteki.

Zostaw komentarz