hemoroidy-palacy-problem

Hemoroidy to gęsty splot naczyń w błonie śluzowej odbytnicy, a jego zadaniem jest uszczelnianie odbytnicy razem z wewnętrznym i zewnętrznym zwieraczem odbytu.

Jest to choroba będąca objawem zaburzeń ze strony układu krążenia, która może nasilić się podczas menopauzy. W splocie naczyń dochodzi do zatrzymania krwi i nie może ona swobodnie znaleźć ujścia. W trakcie oddawania stolca mięśnie zwieracza odbytu rozluźniają się i dopiero wtedy następuje odpływ krwi zgromadzone w hemoroidach. Powstają wtedy małe guzkowate wypukłości w błonie śluzowej.

Choroba hemoroidalna objawia się przez: krwawienie podczas oddawania stolca, uczucie ucisku i obrzęku, swędzenie, pieczenie, sączenie, jasnoczerwone ślady krwi na stolcu, bieliźnie, a także uczucie niekompletnego wypróżnienia. Hemoroidom najczęściej towarzyszy kilka objawów naraz, wpływa to na obniżenie komfortu życia osoby dotkniętej tą chorobą. Znacznie powiększone żylaki mogą ulec wypadnięciu, a nieleczone wypadnięcie może przejść w postać przewlekłą.

Hemoroidy są schorzeniem wstydliwym, dlatego pacjenci odwlekają wizytę u lekarza, a nieleczone mogą doprowadzić do powstania szczeliny odbytu. Jest to głębokie pęknięcie lub owrzodzenie śluzówki odbytnicy, w którym może dojść do zapalenia. Szczelina jest często przyczyną ostrego bólu i nieznacznego krwawienia

Jak leczyć hemoroidy?

Lekkie objawy choroby można leczyć zachowawczo, czyli przez dobranie odpowiedniej diety, bogatej w błonnik, przestrzeganie higieny oraz stosowanie czopków i pigułek. Stosuje się także leczenie inwazyjne, jeśli hemoroidy są w stanie zaawansowanym, przez stosowanie różnych zabiegów, w niektórych przypadkach jest konieczna ingerencja chirurgiczna.

Kanka