Rozpoznaj chorobę Zdrowie

Hemoroidy- daj sobie pomóc

hemoroidy-daj-sobie-pomoc

Hemoroidy to wstydliwa choroba, która znacznie utrudnia życie osób, które cierpią na tą dolegliwość. Przypuszcza się, że co trzecia osoba po 30 roku życia sporadycznie lub często cierpi na hemoroidy. Natomiast po 50 roku życia dolegliwość ta jest wręcz powszechna. Najważniejsze przy tej chorobie jest przełamanie wstydu i udanie się do lekarza. Tylko w taki sposób możemy sobie pomóc.

Hemoroidy

to gęsty splot naczyń w błonie śluzowej odbytnicy, a jego zadaniem jest uszczelnianie odbytnicy razem z wewnętrznym i zewnętrznym zwieraczem odbytu. Jest to choroba będąca objawem zaburzeń ze strony układu krążenia, która może nasilić się podczas menopauzy. W splocie naczyń dochodzi do zatrzymania krwi i nie może ona swobodnie znaleźć ujścia. Powstają wtedy małe guzkowate wypukłości w błonie śluzowej.

Typowe objawy choroby hemoroidalnej to:

 • świąd, pieczenie i sączenie,
 • pozostawianie śladów stolca,
 • jasnoczerwone ślady krwi na stolcu i papierze toaletowym lub bieliźnie
 • uczucie niekompletnego wypróżnienia.
  Najczęściej występuje kilka objawów łącznie, które dla pacjenta są bardzo nieprzyjemne i mogą znacznie obniżyć komfort życia osoby dotkniętej tą chorobą.

Przełam wstyd

Nie leczone hemoroidy prowadzą np. do powstania szczeliny odbytu. Jest to głębokie pęknięcie lub owrzodzenie śluzówki odbytnicy, w którym może dojść do zapalenia. Szczelina jest często przyczyną ostrego bólu i nieznacznego krwawienia.
Należy pamiętać, że nie powinno się rozpoczynać terapii bez porady i diagnozy lekarza.
W przypadku wystąpienia objawów mogących wskazywać na chorobę hemoroidalną należy przełamać wstyd i koniecznie udać się do lekarza i stosować do jego wskazań. To lekarz zadecyduje o metodzie leczenia.

Sposoby na hemoroidy

 • 1. Unikaj długiego siedzenia
  Jeśli twoja praca wymaga pozycji siedzącej, co kilkadziesiąt minut rób sobie przerwy. Przespaceruj się na świeżym powietrzu, rozruszaj mięśnie.
 • 2. Urozmaicaj dietę
  Najistotniejsze w chorobie hemoroidalnej jest unikanie zaparć. Stosuj więc dietę zawierającą m.in. owoce (świeże i suszone), warzywa, ciemne pieczywo, płatki zbożowe, pestki. Pij dużo wody mineralnej – 1,5 litra dziennie.
 • 3. Nie czytaj w toalecie
  Czas wizyty w toalecie ogranicz do minimum. Pozycja ciała w czasie siedzenia na sedesie zwiększa ciśnienie w naczyniach krwionośnych okolicy odbytu. Nie zmuszaj się też do wypróżniania.
 • 4. Dbaj o higienę
  Używaj delikatnego papieru toaletowego, a po wypróżnieniu umyj się wodą z mydłem i osusz odbyt ręcznikiem. Ważne, by nie doprowadzać w tej okolicy do powstawania otarć (seks analny także może prowadzić do powstawania żylaków odbytu).
 • 5. Kontroluj wagę
  Jeśli masz nadwagę, zrzucenie zbędnych kilogramów znacznie usprawni pracę układu pokarmowego. Gdy zmniejszysz ilość spożywanych pokarmów, zadbasz o ich różnorodność i zaczniesz systematycznie wykonywać ćwiczenia fizyczne – wypróżnienia będą regularne, zapomnisz o dokuczliwych zaparciach.

Artykuł powiązany

Hemoroidy – palący problem

Zuzanna Górka

Komentarze (10)

asia25

12 lat temu

ja mam ten problem…nic przyjemnego a jestem mloda osoba przed 30,u Mnie wystapiły hemoroidy z zaparc,brak wyproznienia i sie doczekałam tego niemilego goscia…..

irysek7

12 lat temu

Moim zdaniem NIE WARTO odkładać wizyty u lekarza w nieskończoność z powodu wstydu! Przecież po to są lekarze aby pomagać.
Pracuję w branży medycznej i bardzo często asystuję przy zabiegach usunięcia żylaków odbytu. Jest to tak częsta dolegliwość, wręcz „chleb powszedni” dla lekarzy i personelu medycznego, dlatego nie warto się krępować. Badajmy się i diagnozujmy jak najwcześniej żeby zadusić chorobę w zalążku, lub przynajmniej spowolnić jej rozwój. W medycynie nie ma miejsca na WSTYD i TABU.

Alutka60

12 lat temu

Odradzam operację. Niewiele pomaga, przynajmniej u moich znajomych nie pomogła. Za chwilę znowu pojawiały się hemoroidy. Stosujcie domowe sposoby, maści, czopki jak długo się da i oczywiście stosujcie zalecenia podane w artykule 😉 a wtedy dolegliwość powinna choć trochę ustąpić.

pati25

12 lat temu

Podobno operacja jest bardzo nieprzyjemna i po operacji trzeba leżec na brzuchu.Są ludzie,którzy lubią leżec na brzuchu a inni nie

ulcia21

12 lat temu

Straszna doleglwosc..Sama mam hemoroidy i 2-3 w roku cierpie strasznie U lekarza bylam i powiedzial operacyjnie mozna usunac ale jest mozliwosc ze spowrotem wroca..Wiec jak mi wyjdzie to uzywam czopkow masci i domowych sposobow ( nasiadowki) I mecze sie dopoki sie cholerstwo nie schowa..

okulary

12 lat temu

Na pewno obecnie temat jest mnie wstydliwy,częściej się onim słyszy.Mojego brata córka po 30-ce ma skierowanie na badanie,bo lekarz rodzinny stwierdził hemoroidy,poważnie to odczuwa,dostała zwolnienie,nawet usiąśc i chodzić nie może,jak dalej sytuacja się potoczy to się okaże.Ja gdy zauważę
jakieś objawy podobne jak są podane w artykule,też póję z tym do lekarza.

malgosia74

12 lat temu

Może i temat był kiedyś wstydliwy, ale teraz już chyba ten problem spowszedniał. Wydaje mi sie ze wiele osób cierpi na te dolegliwość, to naprawdę bolesna sprawa…. Sama wiem jak to jest, choc nie mam hemoroidów to często miewam zaparcia, i wiem jaki to ból. Leczenie w tym przypadku i samo udanie sie do lekarza z tym problemem dla niektórych na pewno jest wielkim stresem ale trzeba podjąć takie kroki aby ulżyc swemu cierpieniu. Technika medyczna teraz jest bogatsza o wiele nowych metod leczenia i powinnismy dac sobie pomóc.

GloriaVictis

12 lat temu

A mi się wydaje, ze coraz mniej wstydzimy się lekarzy, ale jeszcze dużo wody w Wiśle upłynie nim hemoroidy staną się tematem rozmów z przyjaciółmi, tak jak są nim inne mniej wstydliwe choroby.

gwolska

12 lat temu

Obecnie w dobie szybkiego rozwoju medycyny stosuje się nowoczesne, małoinwazyjne oraz bezbolesne leczenie hemoroidów. Choć jest to dolegliwość bardzo uciążliwa to jednak coraz więcej osób decyduje się na zabieg usunięcia żylaków odbytu. Badanie kolonoskopem nie należy do przyjemnych, choć w Niemczech i innych krajach wysoko rozwiniętych wykonuje się je pod całkowitą narkozą.

kasia1358

12 lat temu

Mysle ,że temat juz nie jest tak wstydliwy jak był kiedys.Nawet mezczyźni smiało o tym mówią.Mój kolega np bez skrepowania kupuje podpaski i mówi głosno ,że to dla niego,bo ma hemoroidy.To sygnał ,że coraz mniej jest tych tematów tabu,społeczeństwo chyba robi sie bardziej dojrzałe jesli chodzi o zdrowie

Zostaw komentarz