hemoroidy-daj-sobie-pomoc

Hemoroidy to wstydliwa choroba, która znacznie utrudnia życie osób, które cierpią na tą dolegliwość. Przypuszcza się, że co trzecia osoba po 30 roku życia sporadycznie lub często cierpi na hemoroidy. Natomiast po 50 roku życia dolegliwość ta jest wręcz powszechna. Najważniejsze przy tej chorobie jest przełamanie wstydu i udanie się do lekarza. Tylko w taki sposób możemy sobie pomóc.

Hemoroidy

to gęsty splot naczyń w błonie śluzowej odbytnicy, a jego zadaniem jest uszczelnianie odbytnicy razem z wewnętrznym i zewnętrznym zwieraczem odbytu. Jest to choroba będąca objawem zaburzeń ze strony układu krążenia, która może nasilić się podczas menopauzy. W splocie naczyń dochodzi do zatrzymania krwi i nie może ona swobodnie znaleźć ujścia. Powstają wtedy małe guzkowate wypukłości w błonie śluzowej.

Typowe objawy choroby hemoroidalnej to:

  • świąd, pieczenie i sączenie,
  • pozostawianie śladów stolca,
  • jasnoczerwone ślady krwi na stolcu i papierze toaletowym lub bieliźnie
  • uczucie niekompletnego wypróżnienia.
    Najczęściej występuje kilka objawów łącznie, które dla pacjenta są bardzo nieprzyjemne i mogą znacznie obniżyć komfort życia osoby dotkniętej tą chorobą.

Przełam wstyd

Nie leczone hemoroidy prowadzą np. do powstania szczeliny odbytu. Jest to głębokie pęknięcie lub owrzodzenie śluzówki odbytnicy, w którym może dojść do zapalenia. Szczelina jest często przyczyną ostrego bólu i nieznacznego krwawienia.
Należy pamiętać, że nie powinno się rozpoczynać terapii bez porady i diagnozy lekarza.
W przypadku wystąpienia objawów mogących wskazywać na chorobę hemoroidalną należy przełamać wstyd i koniecznie udać się do lekarza i stosować do jego wskazań. To lekarz zadecyduje o metodzie leczenia.

Sposoby na hemoroidy

  • 1. Unikaj długiego siedzenia
    Jeśli twoja praca wymaga pozycji siedzącej, co kilkadziesiąt minut rób sobie przerwy. Przespaceruj się na świeżym powietrzu, rozruszaj mięśnie.
  • 2. Urozmaicaj dietę
    Najistotniejsze w chorobie hemoroidalnej jest unikanie zaparć. Stosuj więc dietę zawierającą m.in. owoce (świeże i suszone), warzywa, ciemne pieczywo, płatki zbożowe, pestki. Pij dużo wody mineralnej – 1,5 litra dziennie.
  • 3. Nie czytaj w toalecie
    Czas wizyty w toalecie ogranicz do minimum. Pozycja ciała w czasie siedzenia na sedesie zwiększa ciśnienie w naczyniach krwionośnych okolicy odbytu. Nie zmuszaj się też do wypróżniania.
  • 4. Dbaj o higienę
    Używaj delikatnego papieru toaletowego, a po wypróżnieniu umyj się wodą z mydłem i osusz odbyt ręcznikiem. Ważne, by nie doprowadzać w tej okolicy do powstawania otarć (seks analny także może prowadzić do powstawania żylaków odbytu).
  • 5. Kontroluj wagę
    Jeśli masz nadwagę, zrzucenie zbędnych kilogramów znacznie usprawni pracę układu pokarmowego. Gdy zmniejszysz ilość spożywanych pokarmów, zadbasz o ich różnorodność i zaczniesz systematycznie wykonywać ćwiczenia fizyczne – wypróżnienia będą regularne, zapomnisz o dokuczliwych zaparciach.

Artykuł powiązany

Hemoroidy – palący problem

Zuzanna Górka