Rozpoznaj chorobę Zdrowie

Halluksy – jak rozpoznać objawy?

halluksy-jak-rozpoznac-objawy

Deformacja stopy polegająca na odchyleniu pierwszego palca w kierunku sąsiednich, oraz odchyleniu kości śródstopia do wewnętrznej części stopy nosi nazwę halluksa. Dosłownie oznacza to „paluch koślawy” – co najlepiej opisuje charakter tych zmian.

Krótko o przyczynach halluksów

Schorzenie powoduje silny ból oraz trudności w chodzeniu, i pojawia się w wyniku:

  • czynników genetycznych – wiadomo skądinąd, że osoby z płaskostopiem oraz z tzw. stopą egipską są bardziej narażone na halluksy (są to osoby, u których duży paluch naturalnie jest dłuższy od drugiego)
  • środowiskowych – te są zdecydowanie częstsze.

Do czynników środowiskowych występowania halluksów przede wszystkim zaliczamy : noszenie niewłaściwego obuwia, które przykurcza drugi palec stopy (co dotyczy głównie pań), nadwagi, siedzącego trybu życia. Choroba ta dotyka także zawodowych tancerek, zwłaszcza baletowych, które na co dzień zmuszają stopy do przyjmowania nienaturalnej dla nich pozycji.

Objawy halluksów

Objawy schorzenia są charakterystyczne – pierwsza kość śródstopia powiększa się, ulega uwypukleniu, pojawiają się obrzęk i stan zapalny, wraz z silnym bólem. Jest to tak zwany bunion, czyli bolesny, nabrzmiały guz w okolicy głowy pierwszej kości śródstopia. Jest to spowodowane tworzeniem się w tym miejscu kaletki maziowej.

Redakcja

Deformacja stopy polegająca na odchyleniu pierwszego palca w kierunku sąsiednich, oraz odchyleniu kości śródstopia do wewnętrznej części stopy nosi nazwę halluksa. Dosłownie oznacza to „paluch koślawy” – co najlepiej opisuje charakter tych zmian.

Kaletka ma na zadanie ochronienie wypukłego, nienaturalnie wygiętego stawu, by ten nie ocierał się o inne kości i powierzchnię wewnętrzną buta.

Do łagodniejszych objawów halluksów należy tzw. szpotawa stopa, czyli przyśrodkowe przemieszczenie się pierwszej kości śródstopia. Cała stopa ulega spłaszczeniu, a duży palec zaczyna się wykrzywiać w kierunku pozostałych palców. W skrajnych przypadkach może się nawet wsunąć pod drugi palec i doprowadzić do poważnych deformacji stopy.

Symptomy zawsze ulegają nasileniu, dlatego nie warto zwlekać z wizytą u ortopedy.

Tym bardziej, że mogą pojawić się również objawy towarzyszące, takie jak: zapalenie wysiękowe kaletki na wysokości stawu śródstopia i palców, bolące zgrubienia naskórka.

Zmiany te mogą prowadzić do poważniejszych zwyrodnień. Halluksy w dużej mierze są problemem kobiecym – zwłaszcza w okresie menopauzy, w którym zmiany hormonalne mogą powodować nasilenie się dolegliwości, choć chorować mogą również mężczyźni (na nieco inną odmianę tego zwyrodnienia – paluch sztywny).

Redakcja

Komentarze (7)

Danusiate

11 lat temu

Żeby mniej bolało, noszę nakładki na paluchy i wkładki międzypalcowe – mam wrażenie, że nawet jeśli nie ma poprawy, to przynajmniej ta deformacja nie postępuje. Ale ból i tak się pojawia, jeśli długo chodzę…

pati25

11 lat temu

Hallluksy mogą mieć różne przyczyny.A leczenie.Jak napisała Mej i Danusiate operacja nic nie daje.Podobno halluksy się odnawiają.W niektórych sklepach są takie nakładki na paluch aby się nie wykrzywiał

dulcynea

11 lat temu

Problemy z halluksami , to poważna sprawa .Moja babcia z tym ogromny problemy ,dobranie butów to była prawie niemożliwa sytuacja.Mam koleżanki ,które maja podobne problemy ,dwie są po zabiegu usunięcia przypadłości – ale ,szczerze, ja u nich dużej różnicy nie widzę . a nacierpiały sie bardzo:'(

stazyz

11 lat temu

hihihi coś mi przypomniałaś drobinko…ja w dzieciństwie miałam takie piękne zielone (taka piękna nasycona stara zieleń – tak ją nazywam 😉 butki, nikt takich nie miał…I byłam w nich tak zakochana i taka dumna, że chodziłam w nich podobnie jak Ty podkurczając palce:P Ale nie żałuję:)))Warto było, chociaż… może… moje obecne kłopoty mają z tym jakiś związek ?^_^

drobina

11 lat temu

…”noszenie niewłaściwego obuwia”… No właśnie! Skąd ja to znam! Gdy byłam mała, miałam fajne buty ze specjalnymi metalowymi uchwytami do mocowania łyżew – figurówek wtedy jeszcze nie było w naszych sklepach. Przyszedł czas, że buty zrobiły się za ciasne. Oczywiście nie przyznałam się do tego mamie – wiedziałam, że nowych butów szybko się nie doczekam, bo za bogato u nas nie było. Podkurczałam więc palce u nóg, zaciskałam zęby i jeździłam całą zimę z podkurczonymi palcami. Do dziś mam „pamiątkę”
z dzieciństwa – moje drugie palce u stóp są podkurczone. :(-_-

Danusiate

11 lat temu

Mam ten problem od lat i jakoś nie moge się zdecydować na operację – moje dwie koleżanki usuwały halluksy i tak jak kuzynka Mejgosi – nacierpiały się, a efekty są żadne. Pożegnałam się ze szpilkami i japonkami – ale i tak często czuję ból – zwłaszcza, gdy wybieram się na górskie wyprawy…

mejgosia

11 lat temu

hahahah! to się uśmaiałam! Bo myślałam , że cytat dotyczy halluksów !:-d:-d:-d:-d:-d
A przypadłość okropna, kuzynka z tym żyje i cierpi, bo bardzo dokuczają, a i buty musi mieć zawsze szerokie i lużne! Czasami się śmieje ,że zgrabne buciki miała na nogach tylko przy I Komunii, a potem już tylko te co ją nie bolą! Dwa lata temu poddała się operacji jednego a następnie miała być druga stopa naprawiona, niestety operacja nic nie dała, tyle że strasznie bolało a różnicy prawie nie widać. Stwierdziła że drugą stopę zrobi dopiero jak już nie bedzie mogła wytrzymać!:(

Zostaw komentarz