halluksy-jak-rozpoznac-objawy

Deformacja stopy polegająca na odchyleniu pierwszego palca w kierunku sąsiednich, oraz odchyleniu kości śródstopia do wewnętrznej części stopy nosi nazwę halluksa. Dosłownie oznacza to „paluch koślawy” – co najlepiej opisuje charakter tych zmian.

Kaletka ma na zadanie ochronienie wypukłego, nienaturalnie wygiętego stawu, by ten nie ocierał się o inne kości i powierzchnię wewnętrzną buta.

Do łagodniejszych objawów halluksów należy tzw. szpotawa stopa, czyli przyśrodkowe przemieszczenie się pierwszej kości śródstopia. Cała stopa ulega spłaszczeniu, a duży palec zaczyna się wykrzywiać w kierunku pozostałych palców. W skrajnych przypadkach może się nawet wsunąć pod drugi palec i doprowadzić do poważnych deformacji stopy.

Symptomy zawsze ulegają nasileniu, dlatego nie warto zwlekać z wizytą u ortopedy.

Tym bardziej, że mogą pojawić się również objawy towarzyszące, takie jak: zapalenie wysiękowe kaletki na wysokości stawu śródstopia i palców, bolące zgrubienia naskórka.

Zmiany te mogą prowadzić do poważniejszych zwyrodnień. Halluksy w dużej mierze są problemem kobiecym – zwłaszcza w okresie menopauzy, w którym zmiany hormonalne mogą powodować nasilenie się dolegliwości, choć chorować mogą również mężczyźni (na nieco inną odmianę tego zwyrodnienia – paluch sztywny).

Redakcja