farbowanie-wlosow-henna

Henna to naturalny barwnik, uzyskiwany z liści i korzeni rośliny zwanej lawsonią bezwonną. Znany od ponad 5000 lat, jest jednym z najbezpieczniejszych środków barwiących włosy i skórę. W jaki sposób farbujemy włosy henną?

Kolejny fakt: henna nie lubi chemii – wcześniejszych farb, odżywek (szczególnie na bazie silikonu), olejków, pianek, lakierów. Zanim zaczniemy farbowanie, należy jak najlepiej wypłukać chemię z włosów.

Jeśli tego nie zrobimy, możemy spodziewać się fryzjerskiej katastrofy i stać się właścicielką włosów o przepięknym kolorze zieleni pasterskiej (jak u Ani z Zielonego Wzgórza).

Z tego samego powodu, po farbowaniu henną należy odczekać, zanim znowu użyjemy farby chemicznej. Zachodzące głęboko reakcje chemiczne mogą nieodwracalnie zniszczyć strukturę włosów.

Hennowanie zaczynamy minimum 12 godzin przed zabiegiem, przygotowując w miseczce papkę hennową – zielonkawy proszek mieszamy z odrobiną soku z cytryny (lub grapefruita), aż do uzyskania konsystencji błota. Owijamy miseczkę szczelnie folią i pozostawiamy w ciepłym miejscu, dopiero potem możemy przystąpić do farbowania.

Będziemy potrzebować 100 gramów henny do włosów krótkich, 200 do włosów półdługich, 300 do włosów do ramion i 500 do włosów dłuższych. Nie ma znaczenia, czy mamy włosy grube czy cienkie, bardziej patrzymy na ich ilość i długość.

Niektóre poradniki sugerują dodanie kawy, jogurtu lub jajek – nie jest to wskazane, gdyż mieszanka może zacząć bardzo brzydko pachnieć, a możemy mieć problemy z usunięciem henny z włosów.

Joanna Pastuszka-Roczek