drzenie-rak-co-to-moze-oznaczac

Zauważyłaś ostatnio, że zaczęły drżeć Ci ręce i jesteś zaniepokojona. Jaka może być tego przyczyna? Czy to z powodu nadmiernych stresów, które ostatnio przeżywasz, a może to początek innej, poważniejszej choroby? Wszystko zależy od tego, jakie objawy towarzyszą drżeniu, zacznij więc uważnie obserwować swój organizm.

Dolegliwość trzęsących się dłoni czyli tremor rąk dotyka osoby w różnym wieku. Choć to teoretycznie niepozorna przypadłość, sprawia ogromne problemy i wielki dyskomfort osobom, które ją odczuwają.

Drżenie najczęściej jest spowodowane silnymi emocjami lub działaniem stresu, ale może być także objawem kilku poważnych schorzeń – neurologicznych, endokrynologicznych czy spowodowanych zaburzeniem metabolizmu. Tremor rąk jest też sam w sobie chorobą, kiedy występuje samoistnie, bez żadnej przyczyny.

Problemy z tarczycą

Drżenie rąk jest jednym z objawów zaburzeń w funkcjonowaniu tarczycy. Jeśli przy tym występują dolegliwości, takie jak kołatanie serca, wysoka potliwość oraz utrata wagi ciała (ale przy prawidłowym apetycie) i biegunki, może to świadczyć o niedoczynności tarczycy. W tym wypadku nie powinno się zwlekać z wizytą u endokrynologa. Konieczne będzie oznaczenie hormonów TSH i FT4. Na szczęście przy szybkim rozpoznaniu niedoczynności tarczycy i wprowadzeniu odpowiednich leków wszystkie objawy ustępują.

Choroba Parkinsona

Parkinsonizm jest chorobą na tle neurologicznym, dotykającą najczęściej osoby po sześćdziesiątym roku życia. Polega na niedoborze dopaminy w niektórych częściach mózgu.

M. Witczak