Dress code a upały

W części firm obowiązuje ścisły dress code. Dotyczy to zarówno instytucji państwowych, jak i prywatnych firm, w tym banków, towarzystw ubezpieczeniowych, salonów telekomunikacyjnych i hipermarketów. Dress code bywa jednak kłopotliwy podczas upałów. Jak to wygląda w praktyce?

W upalne dni branża kreatywna ma łatwiej

O ile praca w klimatyzowanym biurze czy centrum handlowym nie staje się specjalnie uciążliwa w upalne dni, o tyle pracownicy mundurowi czy prawnicy w nieklimatyzowanych kancelariach znajdują się w nieciekawej sytuacji. Gdy żar leje się z nieba, jak to będzie miało miejsce w najbliższych dniach, marzymy o ochłodzie. Przedstawiciele wolnych zawodów i branży kreatywnej mają dużo łatwiej. Mogą przyjść do pracy w krótkich spodenkach, bluzkach na ramiączkach, krótkich sukienkach czy spódniczkach. Zawody, które nie wymagają kontaktu z klientem, czyli np. praca w portalach internetowych, firmach IT i graficznych, gdzie każdy po prostu wykonuje swoją pracę, często charakteryzują się dużą swobodą w zakresie ubioru.

Dress code nie jest problemem w klimatyzowanych pomieszczeniach

Gdy pracodawca zapewnia klimatyzację oraz wygodną łazienkę, można przyjść do pracy w krótkiej sukience, przebrać się na miejscu w długie spodnie i koszulę z długim rękawem, a po pracy ponownie przebrać w łazience i wyjść do domu. Gorzej gdy pracujesz w policji, straży pożarnej, szpitalu, nieklimatyzowanej kancelarii etc. Wówczas musisz cały czas nosić ubrania, w których jest ci gorąco i nie możesz ich zamienić na bardziej wakacyjne. O ile w przypadku służby zdrowia nie ma za bardzo alternatywnych rozwiązań, fartuch stanowi osłonę pracownika przed potencjalnymi patogenami, którymi może się zarazić od pacjentów, o tyle w niektórych zawodach można wprowadzić parę udogodnień na czas lata.

Kobietom, nawet w banku, wolno więcej

Dobra wiadomość dla nas, kobiet, jest taka, że zazwyczaj znajduje się w dużo lepszej sytuacji. Zawsze możemy kupić elegancką, bawełnianą sukienkę przed kolano w narzuconym przez firmę kolorze i przyjść do biura.  Cienka bawełna, wiskoza, len – to przewiewne materiały. Sukienka czy spódnica także zapewniają większy przepływ powietrza. Długość przed kolano pozwala nam odsłonić co nieco nogi, a mimo to wyglądać profesjonalnie. Mężczyźni są w gorszej sytuacji, od nich wymaga się noszenia koszul z długim rękawem i długich spodni. O ile koszula może być przewiewna i np. wiskozowa, o tyle spodnie muszą być czarne i stosunkowo grube. Do tego od mężczyzn wymaga się noszenia zakrytych, skórzanych butów. Kobiety z reguły mogą założyć do pracy sandały, które sporo odkrywają. Z reguły muszą one być na obcasie, nie mogą to być wakacyjne klapki, ale to i tak jest duże udogodnienie.