Menopauza Menopauza w umyśle

Drażliwość i nerwowość objawem menopauzy

drazliwosc-i-nerwowosc-objawem-menopauzy

Menopauza nie zmienia nas permanentnie. Taki obraz menopauzy to przesada. Na to czy w tym czasie będziemy przeżywać drażliwość i zwiększoną nerwowość ma wpływ np. nasz temperament.

Kobiety, u których jedną z cech jest duża wrażliwości emocjonalna są narażone na dodatkowe reakcje ze strony układu emocjonalnego. Częstym zaburzeniem, które będzie się u nich nasilało w okresie około menopauzalnym mogą być lęki.

O zaburzeniach lękowych można mówić wtedy, gdy odczuwany strach i obawę, które uniemożliwiają nam lub utrudniają normalne funkcjonowanie. „Strach” to silne uczucie trwogi przed czymś konkretnym np.: przedmiotem, osobą czy wydarzeniem. Natomiast „lęk” jest stanem bardziej uogólnionym, który wiąże się z niepewnością i niepokojem bez wyraźnej przyczyny. Stany lękowe mogą przejawiać się na różne sposoby:

Jednym z nich są fobie, czyli taki rodzaj zaburzeń podczas których skala odczuwanego lęku jest nieproporcjonalna do realnego zagrożenia np.: lęk przed podjęciem kolejnej pracy po mobbingu.

Anita S

Menopauza nie zmienia nas permanentnie. Taki obraz menopauzy to przesada. Na to czy w tym czasie będziemy przeżywać drażliwość i zwiększoną nerwowość ma wpływ np. nasz temperament.

Doświadczenia wiążące się z zagrożeniem życia lub urazami ciała jak np. wypadek drogowy mogą pozostawić lęk, który będzie elementem stresu pourazowego. Ci, którzy go odczuwają mogą często wracać myślami się do minionego, zagrażającego życiu zdarzenia i odtwarzać go na nowo. Stan taki może być wywołany widokiem koloru samochodu biorącego udział w wypadku lub podjęciem próby prowadzenia pojazdu.

Napady paniki to z kolei krótkotrwały obezwładniający napad przerażenia, spowodowany odczuwaniem lęku w związku z np. wysokością w czasie stania na schodach.

Natrętne myśli wywołujące lęki, jak ciągłe rozmyślania na temat zamknięcia mieszkania, które skłaniają do opuszczenia pracy w celu sprawdzenia czy rzeczywiście zostało ono zamknięte to zaburzenia obsesyjno– kompulsywne.

Anita S

Menopauza nie zmienia nas permanentnie. Taki obraz menopauzy to przesada. Na to czy w tym czasie będziemy przeżywać drażliwość i zwiększoną nerwowość ma wpływ np. nasz temperament.

Pozostanie w pracy w opisanej sytuacji może spowodować wzrost lęku do granic uniemożliwiających prawidłowe wykonywanie zadań, gdyż nasze myśli będą nieustannie krążyć wokół zamka w drzwiach.

Zaburzenia lękowe, nazywane też nerwicowymi można leczyć psychoterapią i farmakoterapią. Zaburzenia tego typu rzadko ustępują samoistnie, dlatego konieczna jest konsultacja u psychologa oraz ewentualna wizyta u psychiatry.

Anita S

Komentarze (7)

sirena46

10 lat temu

Menopauza czasem może trwać nawet 10 lat.Ja mam chyba wszystkie możliwe objawy. Są dni, że nic mi się nie chce, a potem wraca dobry humor i chce mi się żyć . Ile to jeszcze potrwa nie wiem zobaczymy.

zoey

11 lat temu

witajcie. A na mnie menopauza spadła jak piorun z jasnego nieba. Niby wcześniej były różne objawy, ale to co się ostatnio dzieje, wprawia mnie w strach. Ostatni okres był krótki i skąpy. Potem zaraz myślałam, że jestem w ciąży – mdłości, uczucie pełności, zawroty głowy, aż zrobiłam testy ze strachu, i nic. Teraz zaczęły się napady złego humoru. Wczoraj nakrzyczałam na syna i się popłakałam a łzy ciekły mi jak groch, mam też bóle głowy. Okropność.
Biorę Climeę, piję melisanę klosterfrafu, może mi pomoże. Nie mogę się skoncentrować na pracy, czas przecieka mi przez palce. Jestem aktywna sportowo, nie ma obecnie żadnych problemów życiowych, jestem w dobrym związku. A mimo to, co się dzieje. Mam nadzieje, że to nie potrwa długo.

Anikka43

12 lat temu

Brzmi to trochę przerażająco (ale cóż poradzić, same fakty!), ale jak dotąd tego typu problemy mnie nie dosięgnęły, więc chyba jest wszystko okej i do menopauzy mi daleko? 😉 Nie dam się jej tak łatwo, a nawet jeśli, będę menopauzie skutecznie przeciwdziałać. 🙂

pati25

12 lat temu

Taka drażliwośc i nerwowośc mogą byc objawem menopauzy ale nie muszą.Często są one spowodowane róznymi nieprzyjemnymi sytuacjami.Starajmy się sobie z nimi jakoś radzic

linet

12 lat temu

Z powyższych komentarzy wynika, że nie jestem ani wredna, ani nie przechodzę menopauzy, bo nie mam takich drastycznych zmian nastroju. Ufff…co za ulga. Dzięki dziewczyny, Wasze wnioski są bardzo pouczające i poprawiają samopoczucie:)

summer

12 lat temu

…..dlatego tytuł artykułu brzmi „Drażliwość i nerwowość MOŻE być objawem menopauzy” podobnie jak jakiejkolwiek innej burzy hormonów (także w czasie dojrzewania, po porodzie czy przed miesiączką), bądź ze specyficznych cech charakteru, które nazwałaś dosadnie wredotą 😉

Meguszka

12 lat temu

…ale i wrednego charakteru ! 😉 Nie każda menopauza musi objawiać się zmianami nastroju.
Znam kilka babek, które mają niestety taką wredotę wpisaną w geny. :/

Zostaw komentarz