domowe-sposoby-na-bol-gardla

Za radą naszych babć przedstawiamy Wam kilka domowych rozwiązań na ból gardła, które mogą być przydatne, gdy nie chcemy wydawać pieniędzy na tabletki, obciążać wątroby lekami przeciwzapalnymi albo po prostu jesteśmy zwolennikami naturalnych preparatów i nigdy nie sięgamy po farmaceutyki.

Ból gardła może być wynikiem działania wirusów lub bakterii. Często bywa zwiastunem zwykłego przeziębienia, ale może prowadzić nawet do grypy, anginy czy zapalenia krtani. Zdarza się, że osobom, mającym problem z oddychaniem przez nos, doskwiera chroniczny ból gardła, ponieważ są częściej narażone na podłapywanie infekcji przez nieustanne otwieranie buzi. Jeśli jesteś zmuszony do częstej pracy swoim głosem, ból gardła także nie jest Ci obcy. Wówczas zadbanie o nie znacząco zahamuje nasilenie objawów.

Sposoby na ból gardła – płukanki i wywary

Pomocnym w bólach gardła może stać się stosowanie tzw. płukanek. Mogą to być roztwory sporządzone z produktów znajdujących się w naszych kuchennych szafkach jak rumianek czy szałwia. Napar należy pić schłodzony do temperatury ciała. Płukanie należy powtarzać kilka razy dziennie. Poza tym można sporządzić miksturę sodową bądź solankową – wystarczy jedna łyżeczka wsypana do wody. Wypicie naparu z lipy, czarnego bzu lub tymianku również odkazi nasze gardło, zniweluje zapalenie i obrzęk.

Termiczne okłady na gardło

Naszemu gardłu dobrze zrobią też kompresy. Jednym z nich jest okład z papki ziemniaków owinięty w kuchenną ściereczkę. Powinno obłożyć się go dodatkowo ręcznikiem i trzymać na bolącym miejscu aż do ostudzenia. Jeśli akurat nie masz ziemniaków w domu lub czujesz się zwyczajnie zbyt słabo, by przyrządzić papkę, ciepły kompres z samego ręcznika też zadziała kojąco, jednak ten trzeba co chwilę wymieniać.

Medycyna ludowa – domowe syropy na ból gardła

Niektórzy z nas pamiętają jak w dzieciństwie babcie przyrządzały syropy z cebuli czy buraków. Syropy te są świetnym substytutem aptecznych specyfików. Przyrządzenie ich nie zajmie Ci dużo czasu. Syrop z cebuli przygotowujemy, przekładając warstwy piórek cebuli warstwami cukru. Podgrzewając słoik z zawartością, już po godzinie będzie gotowy do spożycia. W podobny sposób można przyrządzić syrop buraczany. Wydrążamy część, z której wyrastały liście buraka, w powstały otwór nasypując cukru.

Ogólne zalecenia przy przeziębieniach i bólach gardła

Ból gardła stanowi często sygnał informujący o osłabieniu organizmu, dlatego przez parę dni powinniśmy szczególnie o siebie zadbać wysypiając się, unikając stresu, nadmiernego palenia tytoniu czy znacznych zmian temperatury. Istotne jest właściwe nawilżenie pomieszczeń. Wystarczy położyć zmoczony, zimny ręcznik na kaloryferze. Musimy również zdrowo się odżywiać, dieta zaś powinna być bogata w antyseptyczne produkty jak czosnek, cebula czy ogórek kiszony. Domowy rosół także może przynieść ulgę. Ważne jest, by nasz jadłospis zawierał sporo witaminy C zawartej m.in. w owocach cytrusowych. Zamiennikiem może być w tym wypadku woda lub herbata z cytryną albo sok pomarańczowy. Do herbaty możemy dodać sok z maliny bądź imbir, dodatkowo nadając jej właściwości rozgrzewające. Błony śluzowe gardła są wysuszone, dlatego musimy je nawilżać, pijąc dużo płynów. W nawilżeniu pomoże też wdychane oparów gorącej wody z dwiema kropelkami oleju eukaliptusowego lub sosnowego.

Wiktoria Dębska