Twoje kosmetyki Uroda

Dobrodziejstwo kolagenu

dobrodziejstwo-kolagenu

Białko obecne w każdym skrawku naszego ciała – kolagen. Bez niego rozpadlibyśmy się na kawałki. To właśnie on utrzymuje nasze ciało w sprężystości, będąc budulcem ścięgien i skóry. Co jeszcze daje nam ten niezwykły rodzaj białka?

Wyobraźmy sobie materac – puchaty, sprężysty, idealny do spania. W środku znajdują się sprężyny – setki, tysiące małych sprężynek biegnące w każdym kierunku. To właśnie one sprawiają, że materac jest tak cudownie wygodny. Z biegiem czasu jednak każdy, nawet najlepszy materac zaczyna się zużywać – tam, gdzie najczęściej śpimy, pojawiają się wgniecenia, jest mniej puszysty i łatwiej go rozerwać. Dzieje się tak, że sprężynki się zużywają.

Tak samo w naszym ciele działa kolagen, który z wyglądu przypomina właśnie małą sprężynkę. To właśnie ona “chwyta” cząsteczki wody, dzięki czemu komórki zostają odpowiednio nawilżone i mogą dobrze wykonywać swoje zadanie. Kolagen sprawia, że nasze torebki stawowe wypełnione są mazią, która chroni kości przed zatarciem.

Kolagen przyspiesza gojenie organizmu i to właśnie on jest odpowiedzialny za tworzenie się blizn i ich charakterystyczny wygląd. Chroni skórę przed przebarwieniami, łagodzi bóle reumatyczne i nadaje włosom sprężystość. Kolagen, w formie krystalicznej, tworzy rogówkę oka, umożliwiając nam widzenie.

Nic dziwnego, że, gdy nasz organizm przestaje wytwarzać kolagen, to uszkodzeniu ulega całe ciało. Ciekawostką jest, iż kolagen wytwarza się tylko w obecności witaminy C – długotrwały jej brak może przyczynić się do choroby zwanej szkorbutem, która w dawnych czasach dotykała marynarzy udających się w długi rejs. W tej chwili problem ten dotyczy głównie rejonów dotkniętych klęską głodu.

Joanna Pastuszka-Roczek

Białko obecne w każdym skrawku naszego ciała – kolagen. Bez niego rozpadlibyśmy się na kawałki. To właśnie on utrzymuje nasze ciało w sprężystości, będąc budulcem ścięgien i skóry. Co jeszcze daje nam ten niezwykły rodzaj białka?

Bez kolagenu błyskawicznie nasza skóra traci gładkość i pokrywa się siateczką zmarszczek, stawy sztywnieją i są podatne na uszkodzenia. Pojawiają się zaburzenia krążenia, gdyż jest on budulcem naszych tętnic. Brak kolagenu jest wrogiem każdej dojrzałej kobiety!

Apteki oferują wiele preparatów uzupełniajacych wewnętrzne braki kolagenu – przydatne głównie dla sportowców, którzy zmuszają swoje stawy do niezwykłego wysiłku. Kolagen podawany jest w formie zawiesiny lub kapsułek.

Jednak największe sukcesy kolagen święci na polu kosmetyki. Jest stałym dodatkiem kremów i preparatów przeciwzmarszczkowych. Trzeba jednak uważać, gdyż większość z nich zawiera kolagen odbydlęcy – ten sam, który używany jest do produkcji żelatyny – więc jego działanie jest dość ograniczone.

Jednym z najbardziej aktywnych kolagenów, który jest dostępny na rynku, jest kolagen rybi. Co ciekawe, jego odkrycie i udoskonalenie jest całkowicie polską zasługą – naukowców z Gdańska. Warto się zainteresować, jakiego rodzaju kolagen zawiera się w twoich kosmetykach oraz poświęcić nieco czasu na znalezienie właśnie kolagenu rybiego.

Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej, wejdź na stronę:
www.kolagendlakobiet.pl

Joanna Pastuszka-Roczek

Komentarze (11)

pati25

10 lat temu

Kupiłam sobie kolagen.Dzisiaj pierwszy raz go zastosowałam.Taka kuracja trwa 4 miesiące a kolagen trzeba nakładać na MOKRĄ skórę.Podobno już po 14 dniach widać pierwsze efekty

pati25

10 lat temu

Stosowałam kolagen w tabletkach.Tylko jedno opakowanie.To raczej za mało,,aby zauważyć różnicę.Chciałabym jeszcze spróbować kosmetyków z kolagenem

summer

10 lat temu

Margotko, nadmiar witamin nie jest usuwany z organizmu, może jedynie wit. C, a i ona może podrażniać błony śluzowe zanim się wydali. Co do kolagenu – nie orientuję się. Ogólnie jednak słyszałam wiele opinii, w tym od lekarzy, że wszelkie suplementy wchłaniają się w niewielkim stopniu, większość jest wydalana bez żadnej dla nas korzyści :/

Margotka

10 lat temu

kolagen, jeśli go jest za dużo, jest usuwany z organizmu jak witaminy 🙂 trzeba by chyba było siedzieć w wannie kolagenu przez tydzień, żeby go przedawkować…

drobina

10 lat temu

Gdzieś czytałam, że przedawkowanie kolagenu jest raczej niemożliwe, a kolagen naturalny można z powodzeniem stosować przez cały czas. Jednak w niektórych przypadkach zaleca się zrobienie niewielkiej przerwy w kuracji. Kuracja kolagenowa jest skuteczna, tylko wtedy gdy preparat jest stosowany regularnie przez dłuższy okres czasu.

Annagata

10 lat temu

mam wiele kremów z kolagenem,ale czy one działają-nie wiem.Autosugestia też czyni cuda.Ale spoglądając w lustro,z każdym rokiem widzę,jak z twarzy ubywa mi kolagenu.cóż-nic nie trwa wiecznie.

filodendron

10 lat temu

Mój mąż miał problemy ze stawami .Od roku je tabletki z kolagenem i o bólu stawów zapomniał.
A krem kolagenowy do twarzy – jest fantastyczny.

Zostaw komentarz