dobroczynne-dzialanie-pokrzywy-na-uklad-moczowy

O pokrzywie i jej właściwościach wspomagających leczenie pisali już starożytni Grecy i Rzymianie, napar z jej liści stosował Mikołaj Kopernik, zaufali jej mieszkańcy Europy, Azji i Afryki. Co takiego ma w sobie pokrzywa?

Pokrzywa a układ moczowy

Wbrew obiegowej opinii pokrzywa słabo działa moczopędnie – jej zaletą jest głównie to, że do moczu trafia więcej szkodliwych substancji z krwiobiegu i hamuje tzw. resorpcję zwrotną, czyli ich powrót do organizmu. Dzięki temu szybciej oczyszcza zainfekowany układ moczowy i ułatwia mu pracę.

Pokrzywa wzmacnia krążenie żylne, wspomaga nerki i działa lekko żółciopędnie. To wszystko sprawia, że nasz układ wydalniczy pracuje wydajniej i mniej się męczy.

Choć sama pokrzywa ma zadziwiające możliwości, najlepiej działa w parze z innymi roślinami wspomagającymi funkcjonowanie naszego organizmu. I tak z krwawnikiem przeciwdziała krwotokom, wyciągi alkoholowe z korzenia pomagają na łagodny przerost prostaty, a w duecie z żurawiną chroni i wspomaga pracę układu moczowego. Najlepiej więc sięgać po preparaty, które zawierają ekstrakt z pokrzywy w połączeniu z innymi roślinami.

Pokrzywa to bardzo niedoceniana roślina. Pamiętaj o niej, jeśli doświadczysz kłopotów z pęcherzem.

Milena L.