Osteoporoza Przyczyny osteoporozy

Dlaczego kolarze są szczególnie narażeni na osteoporozę?

dlaczego-kolarze-sa-szczegolnie-narazeni-na-osteoporoze

Kolarstwo to dyscyplina sportowa, która jest dobrym sposobem na aktywny tryb życia. U zawodowych kolarzy mogą się jednak pojawić objawy osteoporozy. Dlaczego tak się dzieje?

Mówi się, że sport to zdrowie, ale są takie dyscypliny, które mogą prowadzić do problemów z funkcjonowaniem naszego organizmu. Profesjonalna jazda na rowerze wymaga pracy całego ciała a przede wszystkim stawów i odcinka lędźwiowego kręgosłupa. Objawy osteoporozy mogą okazać się przykrą konsekwencją zawodowych treningów.

Kolarze wybierają nieodpowiednie miejsca treningów?

Zawodowi kolarze trenują w nieodpowiednich miejscach. Do wszystkiego dochodzi odpoczynek po treningu, który zazwyczaj charakteryzuje się leżeniem plecami na równej szosie. Taka forma negatywnie wpływa na kościec, co może prowadzić do powstawania objawów osteoporozy.

Brak przeciążenia

Tylko odpowiednie przeciążenie może zapewnić utrzymanie wymaganej dla prawidłowej pracy kości jej gęstości. Spadek gęstości mineralnej wiąże się z wysokim ryzykiem złamań kości sportowców. Dotyczy to szczególnie kolarzy, którzy jeżdżą po drogach asfaltowych. Oprócz jazdy na rowerze zaleca się kolarzom uprawianie takich sportów jak bieganie czy nordic walking. Dzięki takiej, dodatkowej aktywności fizycznej, zwiększy się gęstość kości i wzmocni ochrona przed osteoporozą.

Kolarstwo tak jak każdy inny sport niesie ze sobą ryzyko różnych urazów a nawet chorób. Profesjonalni kolarze przy zachowaniu odpowiednich zasad podczas treningów i poza nimi, mogą uchronić się przed osteoporozą. Zachowanie zdrowych kości i stawów jest konieczne do uprawiania takiej dyscypliny sportu jak kolarstwo. Do jazdy na rowerze potrzebne jest nie tylko przygotowanie sprzętu ale również własnego organizmu. Warto więc pamiętać o własnym zdrowi i zdrowym rozsądku.

Katarzyna Antos

Komentarze (10)

pati25

6 lat temu

To zaskakująca informacja..Nie sądziłam,że ta forma sportu,że kolarze narażeni są na osteoporozę.Widocznie nadmiar sportu szkodzi

Emilly27k

6 lat temu

Niestety kolarze są narażeni na kontuzje. Wiem ile musi trenować Maja Włoszczowska codziennie. Wysiłek goni za wysiłkiem.

sirena46

6 lat temu

Ja też jestem zaskoczona tym artykułem. Ale wiadomo, że sporty wyczynowe bardzo obciążają zdrowie i powodują kontuzje.
No może gra w szachy jest bezpieczna 🙂

drobina

6 lat temu

Zdawało mi się, że o sporcie i sportowcach wiem prawie wszystko:-* Wiem, że kolarze są narażeni na wiele chorób i urazów, ale nie sądziłam, że są szczególnie narażeni na osteoporozę.

aseret

6 lat temu

Jestem bardzo zdziwiona tym artykułem. Wiemy, ze sport przyczynia się do licznych urazów, a tu czytamy o osteoporozie u kolarzy?

filodendron

6 lat temu

Sport wyczynowy to narażanie swego zdrowia na kontuzje i wszelkiego rodzaju kłopoty zdrowotne. Umiar jest najwazniejszy.

Danusiate

6 lat temu

Ja również się zdziwiłam. Sądziłam, że uprawianie sportu eliminuje ryzyko osteoporozy. Codziennie człowiek uczy się czegoś nowego 🙂

Mindi

6 lat temu

Jestem bardzo zaskoczona informacją o skutkach uprawiania tego sportu. Akurat w przypadku kolarstwa myślałam taki ruch i duża dawka słońca zabezpieczają sportowców przed chorobami kości.

Zostaw komentarz