dieta-wegetarianska-kto-nie-powinien-jej-stosowac

Wegetarianizm stał się bardzo modny. Wraz z modą na unikanie mięsa powstają różne diety, nie zawsze korzystne dla każdego. Kto nie powinien stosować diety wegetariańskiej?

Dieta wegetariańska opiera się na eliminacji produktów mięsnych. Istnieje wiele odmian wegetarianizmu, mniej lub bardziej restrykcyjnych. Mimo iż organizm człowieka jest przystosowany do spożywania zarówno mięsa jak i produktów roślinnych, dieta wegetariańska jest bardzo popularna.

Dieta wegetariańska – zalety

Dieta oparta na spożywaniu warzyw i owoców dostarcza organizmowi wiele cennych składników i witamin. Wegetarianie zachwalają dobroczynne działanie takiej diety. Ze względu na dostarczane produkty, podnosi gęstość odżywczą i zmniejsza ryzyko zatrucia np. Salmonellą. Dieta wegetariańska jest także bogatym źródłem witaminy C oraz potasu.

Dieta nie dla wszystkich

Każda dieta posiada także wady. Tak samo jest w przypadku wegetarianizmu, który niesie ze sobą pewne ryzyko. Dieta wegetariańska jest mało energetyczna, co w przypadku bardzo aktywnego trybu życia nie jest korzystne. Dlatego też nie jest ona zalecana sportowcom i pracownikom fizycznym. Taki jadłospis niestety powoduje niedobór witaminy B12 i D, które są niezbędne do prawidłowego funkcjonowania organizmu. Owoce i warzywa często zawierają środki chemiczne i nawozy, które są szkodliwe dla naszego zdrowia i ciała. Osoby z padaczką, niedokrwistością czy chorobami nowotworowymi nie powinny stosować takiej formy odżywiania.

Ryzyko wielu chorób

Stosowanie diety wegetariańskiej podnosi ryzyko rozwoju wielu chorób. Osoby spożywające tylko owoce i warzywa mogą mieć problemy psychiczne, krzywicę czy neuropatię. U dziewcząt w okresie dojrzewania, dieta ta może spowodować zaburzenia cyklu mięsiączkowego. Wegetarianizm wiąże się także z niedożywieniem i niedokrwistością.

Przejście na wegetarianizm wymaga konsultacji z lekarzem i głębokich przemyśleń. Jeżeli nasze zdrowie nie pozwala nam na tak drastyczną zmianę żywienia, nie warto ryzykować. Nieprawidłowo zbilansowana dieta wegetariańska może tylko zaszkodzić naszemu zdrowiu.

Katarzyna Antos