depresja-okresu-menopauzalnego

Depresja jest czwartym co do częstości występowania podawanym przez WHO problemem zdrowotnym na świecie. Wiadomo już, że towarzyszy niemal każdej kobiecie w okresie menopauzalnym Jak donoszą badania kliniczne na ciężką depresję cierpi ok. 30% kobiet w tym okresie, a ponad 90% kobiet odczuwa zaburzenia nastroju, z których niekiedy powstaje poważniejsza depresja.

Rozpoznanie i leczenie

Zarówno lekarze jak i same pacjentki zbyt często bagatelizują problem jakim jest depresja. A nawet bywa ona często nierozpoznana. Zazwyczaj albo nie jest ona traktowana jak choroba albo myli się ją z na pozór normalnymi stanami w wieku menopauzalnym. Traktowanie tak poważnej choroby jako normy jest pomyłką, ponieważ właśnie depresja w okresu menopauzy należy do najniebezpieczniejszych gdyż najczęściej ze wszystkich grup wiekowych nasila objawy chorób towarzyszących a także najczęściej prowadzi do samobójstw.

W leczeniu depresji w okresie menopauzy stosuje się takie same leki przeciwdepresyjne jak w innych okresach życia. W przeciwieństwie do innych grup wiekowych w leczeniu kobiet w okresie menopauzy stosuje się leki starsze i sprawdzone. Najczęściej są to trójcykliczne leki przeciwdepresyjne.

ALNG