depresja-menopauzalna-a-zdrowie

Nie od dziś wiadomo, że menopauza ma bardzo zły wpływ na stan kobiecego organizmu i bardzo podwyższa ryzyko chorób kości i układu krążenia. Naukowcy na szczęście odkryli, że wiele schorzeń jest wynikiem obniżenia nastroju, a nie samą menopauzą.

Menopauza często wymusza zmiany dietetyczne, musimy się pozbyć wielu wygodnych przyzwyczajeń, podjąć więcej działań profilaktycznych, częściej robić badania lekarskie. Jeśli jesteśmy w depresyjnym nastroju, nie mamy motywacji, by poszukać na własną rękę nowych rozwiązań, wolimy zamknąć się w bezpiecznej skorupce i udawać, że jeśli będziemy wystarczająco długo cicho, to problemy sobie pójdą precz.

Dlatego też osoby z depresją mają średnio większą masę ciała, niż panie o podobnym przebiegu menopauzy, które depresji nie mają, dużo gorzej się odżywiają (nie uzupełniają diety o elementy, na które jest zwiększone zapotrzebowanie, np. wapno czy potas).

Depresja powoduje problemy ze snem, co dodatkowo przemęcza organizm. Co ciekawe, wykazano istotny związek z kłopotami ze snem a uczuciem ociężałości spowodowanym lekkim opuchnięciem ciała. Jeśli jesteśmy zmęczone, niedospane i dodatkowo czujemy się grube i wstrętne, to na pewno nie będziemy się czuć na siłach podjąć walki z jakimkolwiek zagrożeniem.

Depresja a cukrzyca i choroby serca

Postmenopauzalna depresja silnie jest połączona z nieprawidłowym wydzielaniem się insuliny, co może doprowadzić do cukrzycy, szczególnie, że osłabiony menopauzą organizm niekoniecznie potrafi dobrze sobie poradzić z czekoladkami, które zjadamy na poprawę nastroju.

Joanna Pastuszka-Roczek