Depresja Menopauza Menopauza a choroba

Depresja menopauzalna a zdrowie

depresja-menopauzalna-a-zdrowie

Nie od dziś wiadomo, że menopauza ma bardzo zły wpływ na stan kobiecego organizmu i bardzo podwyższa ryzyko chorób kości i układu krążenia. Naukowcy na szczęście odkryli, że wiele schorzeń jest wynikiem obniżenia nastroju, a nie samą menopauzą.

Kiedy kobieta przechodzi menopauzę, ma głębokie poczucie, że coś się kończy, że „minął jej termin przydatności”. Braki estrogenu wpływają na stan skóry, pojawia się więcej zmarszczek, włosy stają się cieńsze. Kłopoty z emocjami i uderzenia gorąca są szczególnie uciążliwe. Nic dziwnego, że wiele kobiet wpada w depresję.

Depresja w czasie menopauzy

Obniżenie nastroju, jakiego może doświadczać kobieta podczas przekwitania, niekoniecznie przerodzi się w depresję. Większe ryzyko jest u kobiet, które swoją pewność siebie i poczucie własnej wartości budują na wyglądzie zewnętrznym, a nie na kompetencjach intelektualnych, zawodowych czy praktycznych.

W momencie, gdy obniżony nastrój przeradza się w depresję, staje się ona czynnikiem zwiększającym ryzyko chorób postmenopauzalnych, a w szczególności – cukrzycy i chorób serca.

Depresja menopauzalna a choroby

W jaki dokładnie sposób depresja wzmaga ryzyko? Przede wszystkim odbiera nam chęć do podejmowania decyzji, energię potrzebną do ćwiczeń, mamy tendencję do „zajadania” problemów i o wiele częściej sięgamy po czekoladki.

Joanna Pastuszka-Roczek

Nie od dziś wiadomo, że menopauza ma bardzo zły wpływ na stan kobiecego organizmu i bardzo podwyższa ryzyko chorób kości i układu krążenia. Naukowcy na szczęście odkryli, że wiele schorzeń jest wynikiem obniżenia nastroju, a nie samą menopauzą.

Menopauza często wymusza zmiany dietetyczne, musimy się pozbyć wielu wygodnych przyzwyczajeń, podjąć więcej działań profilaktycznych, częściej robić badania lekarskie. Jeśli jesteśmy w depresyjnym nastroju, nie mamy motywacji, by poszukać na własną rękę nowych rozwiązań, wolimy zamknąć się w bezpiecznej skorupce i udawać, że jeśli będziemy wystarczająco długo cicho, to problemy sobie pójdą precz.

Dlatego też osoby z depresją mają średnio większą masę ciała, niż panie o podobnym przebiegu menopauzy, które depresji nie mają, dużo gorzej się odżywiają (nie uzupełniają diety o elementy, na które jest zwiększone zapotrzebowanie, np. wapno czy potas).

Depresja powoduje problemy ze snem, co dodatkowo przemęcza organizm. Co ciekawe, wykazano istotny związek z kłopotami ze snem a uczuciem ociężałości spowodowanym lekkim opuchnięciem ciała. Jeśli jesteśmy zmęczone, niedospane i dodatkowo czujemy się grube i wstrętne, to na pewno nie będziemy się czuć na siłach podjąć walki z jakimkolwiek zagrożeniem.

Depresja a cukrzyca i choroby serca

Postmenopauzalna depresja silnie jest połączona z nieprawidłowym wydzielaniem się insuliny, co może doprowadzić do cukrzycy, szczególnie, że osłabiony menopauzą organizm niekoniecznie potrafi dobrze sobie poradzić z czekoladkami, które zjadamy na poprawę nastroju.

Joanna Pastuszka-Roczek

Nie od dziś wiadomo, że menopauza ma bardzo zły wpływ na stan kobiecego organizmu i bardzo podwyższa ryzyko chorób kości i układu krążenia. Naukowcy na szczęście odkryli, że wiele schorzeń jest wynikiem obniżenia nastroju, a nie samą menopauzą.

Lekka opuchlizna, brak chęci do ćwiczeń i nadwaga spowodowana wyrzutami insuliny mogą doprowadzić do poważnych chorób serca.

Dotychczas lekarze widzieli depresję jako efekt powyższych czynników, a teraz okazuje się, że może być również przyczyną. Oznacza to, że walka z depresją może w znacznym stopniu przyczynić się do zmniejszenia ryzyka chorób postmenopauzalnych.

Jest to bardzo dobra wiadomość – to nie otyłość powoduje Twoją depresję, ale edpresja czynnie powstrzymuje Cię od schudnięcia. Zadbaj o swoje zdrowie psychiczne już dziś.

Joanna Pastuszka-Roczek

Komentarze (8)

serenada0

9 lat temu

A ja mam objawy wręcz odwrotne , spadam z wagi i to dużo , nie mam apetytu , jem z rozsądku i to najchętniej owoce , pieczywa zero , słodyczy też

Mindi

9 lat temu

Mnie ten artykuł przygnębił… tyle trudności czeka na nas kobiety. Ciągle trzeba o coś lub z czyś walczyć. Jesteśmy słabsze a tu trzeba być dzielnym i wszystko robić wbrew sobie. Łatwo mówić o ćwiczeniach i diecie ale jak się ma rodzinę to czasu brak i sił do regularnych ćwiczeń a na specjalną dietę tylko dla siebie też trzeba mieć dodatkowy czas. Ale jak trzeba to popracuję nad sobą, wolę się ustrzec przed dużą nadwagą, cukrzycą i depresją 🙂

pati25

9 lat temu

Interesujący artykkuł.To prawda,że w czasie menopauzy wiele kobiet popada w depresję.Często chorują na różne choroby.Mnie problem depresji w tym etapie życia nie dotyczy i mam nadzieję,że depresja mnie nie dopadnie.
Odsuwam od siebie złe myśli.

dulcynea

9 lat temu

Ja też jak mam doła staram się zająć czymś konkretnym.
Pranie, prasowanie , mycie okien, porządki w szafkach . A potem idę do parku pobiegać, bądź na siłownię:-X
Nie zajadam stresu 🙂
Jak na razie to dość skuteczne:-X
Działa!

Tess

9 lat temu

Dużo prawdy w tym jest. Czasem za późno do tego dochodzimy, szkoda tych lat. Brońmy się przed zmęczeniem i smutnymi myślami, na pewno będziemy zdrowsze i szczęśliwsze.

mejgosia

9 lat temu

A ja właśnie chyba stoję na progu tego problemu! Wszystko mi się zgadza i ……albo zrobię krok do przodu i finito, albo wrócę i bedzie happy! Artykuł przeczytałam w odpowiednim momencie i wiem , że cofnę się z tego progu, muszę!(woot)

drobina

9 lat temu

Podoba mi się ten artykuł. Przeczytałam go nawet dwa razy, żeby sprawdzić, ile w nim jest „moich wątków”. Trochę tego nazbierałam. Też kiedyś „zajadałam” stres i deprechę. Nie zawsze to były czekoladki, czy moje ulubione batony marcepanowe, ale jedzenie musiało być zawsze pod ręką.
Na szczęście od kilku lat mam zupełnie inne lekarstwa na poprawę nastroju czy podłego humorku : zdrową dietę, aktywność fizyczną i pozytywne myślenie :-):-X

filodendron

9 lat temu

Zgadzam się w pełni z tym artykułem , a szczególnie z ostatnimi zdaniami, że to właśnie depresja powoduje otyłośc,a nie odwrotnie. Depresja sprawia ,że człowiek nie ma ochoty na nic ,a co dopiero na cwiczenia fizyczne. I kółko się zamyka – nie można wyjśc ani z depresji ,ani z otyłości. Dlatego już wcześniej należy przeciwdziałac depresji. A jeżeli już się ją ma – trzeba się koniecznie leczyc.

Zostaw komentarz