czym-jest-narkolepsja

Narkolepsja jest poważną chorobą. Osoby, które zmagają się z tą przypadłością, nie potrafią normalnie funkcjonować. Jak manifestuje się to schorzenie i co przyczynia się do jego wystąpienia?

Omamy hipnagogiczne

Osoby, u których pojawiają się omamy hipnagogiczne, podczas zasypiania widzą wyraźne, niezwykle sugestywne wyobrażenia. Zjawisko może przyjąć postać obrazów, dźwięków lub dotyku. Opisane omamy często nawiązują do wydarzeń, z którymi mieliśmy do czynienia w ciągu dnia.

Omamy hipnopompiczne

Omamy hipnopompiczne obserwuje się po przebudzeniu. Niektóre osoby mają problem z odróżnieniem koszmaru od jawy. W związku z tym, iż nie wiedzą, czy przeżycia, których doświadczyły, rzeczywiście miały miejsce, wpadają w panikę.

Narkolepsja – przyczyny

Choć naukowcy przeprowadzili szereg badań, nie ustalili przyczyny narkolepsji. Nieznana etiologia sprawia, iż niemożliwe staje się opracowanie terapii. Przypuszcza się, iż narkolepsja ma podłoże neurologiczne i może się pojawić w każdym wieku. Często zdarza się, iż choroba nie ustępuje do końca życia.

Życie chorych

Osoby, które zmagają się z narkolepsją, nie potrafią normalnie funkcjonować. Często muszą rezygnować z pracy i nauki. Schorzenie utrudnia im zdobywanie wiedzy i prowadzenie aktywnego życia towarzyskiego. Ludzie, dotknięci tą przypadłością, wymagają troskliwej opieki. W związku z tym, iż nie są w stanie przewidzieć katapleksji, muszą unikać samotnych spacerów. Utrata świadomości w parku czy na środku ruchliwej ulicy może zakończyć się tragicznie.

Wprawdzie narkolepsja nie jest chorobą społeczną, ale należy dołożyć wszelkich starań, aby poznać jej przyczyny i opracować skuteczną metodę leczenia. Ta przypadłość znacząco obniża jakość życia pacjenta.

Irmina