Porady Uroda

Jak walczyć z potem?

jak-walczyc-z-potem

Latem pocimy się częściej niż w pozostałe pory roku. Mokre plamy na bluzce nie wyglądają estetycznie. Warto jednak pamiętać, iż wydzielina gruczołów potowych odgrywa niezwykle istotną rolę w termoregulacji.

Wydzielaniu potu towarzyszy wstyd. Kobiety obawiają się, że ich problem stanie się tematem niewybrednych żartów, toteż nakładają na siebie szereg ograniczeń. Panie podczas spotkań w gronie rodziny unikają czułych powitań. Przebywając w pracy, nieustannie kontrolują stan pach. W związku z tym, iż wysiłek fizyczny przyczynia się do zwiększonej produkcji potu, kobiety rezygnują z porannego joggingu, wycieczek rowerowych czy gry w badmintona.

Jak walczyć z potem?

Nadmierna potliwość nie musi drastycznie obniżać komfortu życia. Przestrzegając kilku prostych zasad, można zredukować problem do minimum. W jaki sposób można tego dokonać?

Naturalne tkaniny

Osoby, które pragną ustrzec się przed mokrymi plamami, powinny zainwestować w ubrania wykonane z naturalnych materiałów. Odzież z lnu i bawełny jest przewiewna, toteż pozwala oddać ciepło otoczeniu. Bluzkę, uszytą ze sztucznej tkaniny, można porównać do materiału termoizolacyjnego. Oznacza to, iż zatrzymuje ona ciepło i tym samym zmusza gruczoły potowe do intensywnej pracy.

Mydło i woda

Higiena odgrywa niezwykle istotną rolę. Warto pamiętać, iż pot jest bezwonną cieczą. Przykry zapach powstaje wówczas, gdy płyn ulega rozkładowi mikrobiologicznemu. Myjąc pachy wodą z mydłem, redukujemy liczbę bakterii. W związku z tym, iż w pracy nie możemy sobie pozwolić na kąpiel, w naszej torebce nie powinno zabraknąć wilgotnych chusteczek, przeznaczonych do higieny.

Irmina

Latem pocimy się częściej niż w pozostałe pory roku. Mokre plamy na bluzce nie wyglądają estetycznie. Warto jednak pamiętać, iż wydzielina gruczołów potowych odgrywa niezwykle istotną rolę w termoregulacji.

Kosmetyki ograniczające wydzielanie potu

Panie, które skarżą się na problemy z nadmierną potliwością, powinny przyjrzeć się blokerom i antyperspirantom dostępnym na rynku. Odpowiednio dobrany kosmetyk może znacząco poprawić jakość życia. Osoby, które używają blokera, muszą stosować się do zaleceń producenta. Tego typu specyfiki różnią się od antyperspirantów, toteż nie należy korzystać z nich na co dzień. Kosmetyki, ograniczające wydzielanie potu, przynoszą najlepsze rezultaty wówczas, gdy nakładamy je na czystą, dokładnie osuszoną skórę.

Przemyślane menu

Dieta wywiera ogromny wpływ na funkcjonowanie naszego organizmu. Spożywając pikantne potrawy i dania kuchni chińskiej, przyczyniamy się do rozregulowania pracy organizmu. W kuchni azjatyckiej ogromną rolę odgrywają wzmacniacze smaku. Warto pamiętać, iż „ulepszacze” przyczyniają się do zaburzeń hormonalnych, które manifestują się m.in. nadmiernym wydzielaniem potu.

Rola depilacji

Owłosienie stwarza dogodne warunki do rozwoju mikroorganizmów. W związku z tym warto pamiętać o depilacji. Osobom, które mogą pochwalić się gładkimi pachami, łatwiej zachować higienę.

Tradycyjne rozwiązania przynoszą świetne rezultaty, u których wydzielanie potu mieści się w normie. Czasem problem jest na tyle nasilony, iż wizyta u specjalisty staje się koniecznością. Lekarz w oparciu o szczegółowy wywiad i przeprowadzone badania ustali przyczynę wzmożonej pracy gruczołów potowych. Znając „wroga”, można rozpocząć odpowiednią kurację.

Irmina

Komentarze (6)

mejgosia

5 lat temu

I ja sobie radzę z tym problemem, na szczęście natura nie pokarała mnie ,,śmierdzącym” potem i wystarczy dobry antyprespirant, podstawowe zasady higieny i mam spokój!
Z nowinek dodam,że spotkałam na rynku bieliznę z ….bambusem i ponoć jest skuteczniejsza od bawełny! Nie próbowałam jeszcze, ale syn ma skarpetki i bardzo sobie chwali!

drobina

5 lat temu

Latem najczęściej noszę bawełnianą, przewiewną odzież. W ciągu dnia, w miarę możliwości, kilka razy biorę prysznic:-):-X Później porządny dezodorant i po sprawie;-)

Mindi

5 lat temu

Nie mam problemów z poceniem. Ale zauważyłam, że gdy ubiorę bluzkę z domieszką sztucznego i wtedy od razu widać pod pachą, nawet jeśli niewiele się spocę. O higienę dbam i staram się nosić bluzki z naturalnych włókien 🙂

filodendron

5 lat temu

Jakoś dobrze sobie radzę w tym temacie, wystarczy higiena i dobry dezodorant i dieta – wtedy ma sie pot pod kontrolą 🙂

Zostaw komentarz