Czym jest e-recepta i jakie ma zalety
Pixabay

Obowiązek wystawiania recepty w postaci elektronicznej wszedł w życie 8 stycznia 2020 roku na terenie całej Polski. Całkowita rezygnacja z wersji papierowej usprawniła cały proces wystawiania i realizacji recept. Jednak jeszcze nie wszyscy mieli okazję zapoznać się z taką formą realizacji i docenić jej zalety. 

 

Postęp cywilizacyjny wpływa na różne dziedziny życia, w tym medycynę. Można to zauważyć podczas wystawiania recept. Rezygnacja z wersji papierowej nie tylko sprzyja ekologii, ale również usprawnia cały proces realizacji i kontroli wydawanych recept jednocześnie ułatwiając pacjentom ich realizację. Dzięki swoim zaletom takie rozwiązanie spotkało się z ogólnym zadowolenie obu stron. Warto zapoznać się z nowym sposobem wydawania recept, szczególnie gdy jeszcze nie miało się okazji z niego skorzystać. 

E-recepta — co to takiego?

To nic innego jak odświeżona wersja recepty papierowej dostępna w formie elektronicznej. E-recepta działa w taki sam sposób jak recepta papierowa. Znajdują się na niej takie same informacje dotyczące dawkowania, ilości, rodzaju leków, a także czasu ich realizacji. Wszystkie informacje znajdują się w systemie informatycznym, zmniejszając tym samym ewentualne błędy lub fałszerstwa. Receptę można realizować w każdej aptece i punkcie aptecznym poprzez podanie wygenerowanego kodu i numeru PESEL. Taka forma usprawnia realizację, pozwalając uniknąć problemów z odczytaniem nazwy lekarstwa i dawkowania. 

Jak korzystać z E-recepty?

Wystarczy zgłosić się do wybranego lekarza na wizytę. Następnie w razie potrzeby lekarz wystawi elektroniczną formę recepty, która pojawi się na Internetowym Koncie Pacjenta. Kod recepty zostaje wysłany na podany wcześniej numer telefonu lub e-mail. W przypadku nieposiadania konta, lekarz może wydrukować papierową wersję informacyjną z kodem i dawkowaniem. Następnie wystarczy udać się do apteki podać kod i numer PESEL i zrealizować swoją E-receptę. 

Zalety wprowadzenia E-recepty

Elektroniczna forma recepty jest o wiele praktyczniejsza niż wersja papierowa. Nie trzeba martwić się problemem z rozczytaniem zapisków lekarza i zakupem nieodpowiednich leków. Wszystko jest przejrzyste i czytelne ułatwiając pracę farmaceutom. Zyskuje się również dostęp do dawkowania poszczególnych leków. Ponadto w prosty sposób można zrealizować częściowo daną receptę bez papierowych odpisów, które łatwo zgubić i konieczności wykupywania leków w tej samej aptece.

Dużym atutem jest również bezpieczeństwo, jakie zapewnia elektroniczna wersja. Nie można jej zgubić, wszystko jest zapisane w informatycznej bazie danych, dzięki czemu można mieć dostęp do wszystkich swoich recept w prosty sposób zarówno tych zrealizowanych, jak i tych, które czekają na realizację. Ponadto w każdej chwili można sprawdzić termin realizacji recepty na swoim internetowym koncie, w ten sposób unikając przedawnienia. Niewątpliwie elektroniczna wersja recepty jest dużym ułatwieniem dla lekarzy, farmaceutów i pacjentów. Pozwala uniknąć pomyłek i błędów. Zapewnia pacjentowi swobodny dostęp do wszystkich recept i wglądu w wykupywane leki. Jest to dobre rozwiązanie łączące w sobie praktyczność i nowoczesność. Poprzez Erecept możemy zdobyć potrzebną nam receptę bez wychodzenia z domu.