czy-dieta-zgodna-z-grupa-krwi-ma-podstawy-naukowe

Ilu jest ludzi, tyle powinno być diet – każdy z nas ma własne, niepowtarzalne potrzeby energetyczne, prowadzi inny tryb życia. Tym, co nas odróżnia jest także grupa krwi – stąd też i różne wskazówki żywieniowe dla poszczególnych grup.

Sam pomysł odżywiania zgodnie z grupami krwi jest bardzo młody, pierwsza publikacja na ten temat pojawiła się dopiero w 1996 roku. Dlaczego nie wcześniej? Otóż dieta ta jest wynikiem analizy prac biochemików, biologów, genetyków, laborantów. Sami autorzy nadal twierdzą, że wymaga ona dalszych, szczegółowych badań.

Co jeść?

Peter D’Adamo zwraca uwagę, że nie jest to dieta odchudzająca, tylko poprawiajaca jakość życia. Jeśli krew będzie zdrowsza, lepiej odżywiona, utleniona, a antygeny będą sprawnie się rozprawiały z niepożądanymi gośćmi, nasza waga sama spadnie do poziomu optymalnego.

Aby to jednak nastąpiło, musimy zacząć się odżywiać zgodnie z grupą krwi. I tak osoby z grupą A powinny postawić na warzywa i owoce, z grupą B – produkty mleczne, a osoby z grupą 0 to klasyczni mięsożercy.

Grupa AB jest najmłodsza genetycznie, dlatego autor twierdzi, że są to osoby, które mogą jeść po trochu rzeczy z jadłospisu grup A i B. Jedzenie zgodnie ze swą grupą krwi nie oznacza całkowitego wyeliminowania produktów innych grup z jadłospisu – ma ich po prostu być dużo mniej.

Joanna Pastuszka-Roczek