cytrynowe-oczyszczanie-organizmu

Cytryna – już na samo wspomnienie jej smaku, na większości twarzy pojawia się grymas. Kwaśna, kwaśna jak mało co, ale jak się okazuje… bardzo skuteczna.

Słów kilka o kwasie moczowym

Kwas moczowy jest organicznym związkiem chemicznym, pochodzenia purynowego. Większość kwasu wydalana jest z naszego ciała podczas oddawania moczu, część jednak przedostaje się do krwi. Ponieważ jest to związek trudno rozpuszczalny w wodzie, jego wysokie stężenie może zakłócać pracę organizmu, który próbując zneutralizować toksynę, traci wiele minerałów i witamin. To prowadzi do naruszenia gospodarki cukrowej, zakłócenia wymiany tłuszczów i otłuszczenia ciała, w efekcie czego może stanowić przyczynę wielu chorób.

Jak zneutralizować kwas w organizmie?

Coraz więcej specjalistów żywienia zaleca oczyszczającą dietę cytrynową. Jest to wyjątkowo kwaśny sposób poradzenia sobie z wrogiem, ale naturalny i jak się okazuje – skuteczny.
Aby oczyścić organizm z kwasu moczowego należy pić sok z cytryny, a najlepiej zastosować 12 dniową kurację leczniczą:

  • Dzień 1 i 12 – sok z 5 cytryn
  • Dzień 2 i 11 – sok z 10 cytryn
  • Dzień 3 i 10 – sok z 15 cytryn
  • Dzień 4 i 9 – sok z 20 cytryn
  • Dzień 5, 6, 7 i 8 – sok z 25 cytryn

Kuracja ta, choć wymaga konsekwencji, jest idealna dla ludzi z chronicznymi schorzeniami jak cukrzyca, nadwaga, nadciśnienie, astma, hemoroidy, migreny, wrzody żołądka a nawet mówi się o właściwościach antyrakowych.

Jak to działa?

Sok należy pić kilkakrotnie w ciągu dnia (3–5 razy dziennie), najlepiej 15-30 minut przed posiłkiem. Powinien on mieć czystą postać, tzn. nie być rozcieńczony wodą, bez dodatku miodu i cukru. Wiele osób myśli, że picie takiego soku jest niezdrowe i podrażnia żołądek, jednak prawdą jest, iż ma on kwaśny smak tylko w momencie przygotowania. Gdy zostaje spożyty, enzymy w jamie ustnej zmieniają jego smak na słodki, ponieważ cytryna ma odczyn zasadowy a nie kwaśny.

Do żołądka sok dochodzi w postaci kwasu cytrynowego i askorbinowego – kwasy te w porównaniu z kwasem solnym (występującym w żołądku) są słabe i absolutnie nie są w stanie uszkodzić błony śluzowej żołądka. Sokiem z cytryny zatem mogą leczyć się nawet osoby ze wrzodami żołądka.

Na koniec ważna informacja dla Pań w okresie okołomenopauzalnym – sok z cytryny zawiera również fitoestrogeny, tak pomocne w łagodzeniu objawów przekwitania.

A. Złotkowska