Dieta O dietach

Cytrynowe oczyszczanie organizmu

cytrynowe-oczyszczanie-organizmu

Cytryna – już na samo wspomnienie jej smaku, na większości twarzy pojawia się grymas. Kwaśna, kwaśna jak mało co, ale jak się okazuje… bardzo skuteczna.

Słów kilka o kwasie moczowym

Kwas moczowy jest organicznym związkiem chemicznym, pochodzenia purynowego. Większość kwasu wydalana jest z naszego ciała podczas oddawania moczu, część jednak przedostaje się do krwi. Ponieważ jest to związek trudno rozpuszczalny w wodzie, jego wysokie stężenie może zakłócać pracę organizmu, który próbując zneutralizować toksynę, traci wiele minerałów i witamin. To prowadzi do naruszenia gospodarki cukrowej, zakłócenia wymiany tłuszczów i otłuszczenia ciała, w efekcie czego może stanowić przyczynę wielu chorób.

Jak zneutralizować kwas w organizmie?

Coraz więcej specjalistów żywienia zaleca oczyszczającą dietę cytrynową. Jest to wyjątkowo kwaśny sposób poradzenia sobie z wrogiem, ale naturalny i jak się okazuje – skuteczny.
Aby oczyścić organizm z kwasu moczowego należy pić sok z cytryny, a najlepiej zastosować 12 dniową kurację leczniczą:

  • Dzień 1 i 12 – sok z 5 cytryn
  • Dzień 2 i 11 – sok z 10 cytryn
  • Dzień 3 i 10 – sok z 15 cytryn
  • Dzień 4 i 9 – sok z 20 cytryn
  • Dzień 5, 6, 7 i 8 – sok z 25 cytryn

Kuracja ta, choć wymaga konsekwencji, jest idealna dla ludzi z chronicznymi schorzeniami jak cukrzyca, nadwaga, nadciśnienie, astma, hemoroidy, migreny, wrzody żołądka a nawet mówi się o właściwościach antyrakowych.

Jak to działa?

Sok należy pić kilkakrotnie w ciągu dnia (3–5 razy dziennie), najlepiej 15-30 minut przed posiłkiem. Powinien on mieć czystą postać, tzn. nie być rozcieńczony wodą, bez dodatku miodu i cukru. Wiele osób myśli, że picie takiego soku jest niezdrowe i podrażnia żołądek, jednak prawdą jest, iż ma on kwaśny smak tylko w momencie przygotowania. Gdy zostaje spożyty, enzymy w jamie ustnej zmieniają jego smak na słodki, ponieważ cytryna ma odczyn zasadowy a nie kwaśny.

Do żołądka sok dochodzi w postaci kwasu cytrynowego i askorbinowego – kwasy te w porównaniu z kwasem solnym (występującym w żołądku) są słabe i absolutnie nie są w stanie uszkodzić błony śluzowej żołądka. Sokiem z cytryny zatem mogą leczyć się nawet osoby ze wrzodami żołądka.

Na koniec ważna informacja dla Pań w okresie okołomenopauzalnym – sok z cytryny zawiera również fitoestrogeny, tak pomocne w łagodzeniu objawów przekwitania.

A. Złotkowska

Komentarze (29)

elle@elle

8 lat temu

no kochana!jak herbata z cytryna to tylko oslodzona miodem ,wtedy dopiero jest zdrowa i pyszna,przynamniej ja mam takie zdanie ,cukier w sumie nic dobrego ,a cytryna zdrowa bo odtruwa organizm z toksyn:)))

Emilly27k

8 lat temu

Herbata bez cukru tak, ale koniecznie z cytryną.
Babka cytrynowa jest pyszna w smaku:) Polecam:) :)))

elle@elle

9 lat temu

znalam od dawna cytronowy sposob na oczyszczenie bo go praktykujemy z mama i w ogole bardzo lubie cytrynade oraz jesc palsterki cytryny w cukrze a wczoraj robilam babke cytrynowa ,trzy cytryny i kupna kandyzowna skorka mi poszlo ale pysznosc wyszla :)))

alimaslarz

9 lat temu

Ja cytryny kupuję siatkami i ciągle się kręcę obok nich , herbatki ciągle z dużą cytryną, woda mineralna z cytryną i miętą buraczki z cytryną. Ciągle dostarczana witamina C w postaci cytryny powoduje, że całą zimę się nie przeziębiam . Polecam każdemu

pati25

9 lat temu

Świeży sok z cytryny zawiera ponad 20 związków działających antynowotworowo, oczyszcza i odkwasza organizm oraz pozwala utrzymywać właściwe pH organizmu. Osobom, które nie mają problemów z żołądkiem, zaleca się jego codzienne picie na czczo. Sok wyciśnięty z połowy cytryny należy zmieszać z ciepłą wodą i ewentualnie miodem

Mindi

11 lat temu

Próbowałam tę kurację w tamtym roku chcąc oczyścić i uodpornić organizm przed zimą. Nie jest ona dla mnie odpowiednia, po dwóch cytrynach bolał mnie żołądek a po pięciu dostałam wysypki na całym ciele, najbardziej wysypało mnie na twarzy.
Pierwszy raz się zdarzyło, że napisałam post i zniknął. Musiałam napisać drugi raz 🙂

dulcynea

11 lat temu

Bardzo ciekawy artykuł ,jeszcze ciekawe opinie poniżej.
Często stosuje sok cytrynowy ale rozcieńczony plus miód .
I czuję się dobrze.
Podoba mi się takie cytrynowe oczyszczanie , muszę przekonsultować to z moim lekarzem rodzinnym:)

pati25

12 lat temu

A ja nie mogę się jakoś przełamać żeby zacząć stosować tą kurację cytrynową.Nie dałabym chyba rady przełknąć soku z cytrryny

filodendron

12 lat temu

Znowu próbowałam kurację cytrynową i niestety znowu żołądek mi padł.Teraz muszę się leczyć na żołądek.Widzę,że cytryna nawet w małych ilościach mi szkodzi.

pauzka

12 lat temu

Pisałam wcześniej ,że stosuję kurację cytrynową-jest świetna.
Powiem tak- trudniej jest ją zacząć niż kontynuować, trudno jest się przełamać do połknięcia soku choćby z jednej cytryny.
W miarę postępu kuracji ja połykając sok cytrynowy czuję wręcz jego słodkawy smak-może to kubki smakowe się dostosowują ? no i nasze ”nastawienie” jest niezmiernie ważne:D

Dariusz

12 lat temu

Ten przepis dwunastodniowy jest dla zaawansowanych smakoszy cytryn, mozna zaczac od innego znacznie mniej drastycznego przepisu, kuracje zaczynamy od jednej cytryny dochodzimy do dziesieciu dziennie i wracamy do jednej cytryny,czyli tak pierwszy dzien jedna drugi dzien dwie i tak dalej az dojdziemy do 10-ciu i zmniejszamy dziewiec, osiem, az do jednej i konczymy kuracje,

pati25

12 lat temu

Być może ta kuracja jest dobra lecz ja raczej bym nie spróbowała.Miałabym pewne obawy.Sok z pięciu cytryn jeszcze bym wypiła.Ale już z 25.Nie

filodendron

12 lat temu

Próbowałam pić sok z cytryny bez wody i niestety cytryna wyżarła mi gardło i uszkodziła żołądek.Ewentualnie z wodą mogę pić , ale drugi raz takiej krzywdy organizmowi nie zrobię.Potem długo musiałam leczyć gardło i żołądek.Widocznie mam słaby nabłonek i dlatego doszło do uszkodzeń.

Emilly27k

12 lat temu

Artykuł ciekawy, ale pomimo ,że lubię cytryny nie zdecydowałabym się na taką dietę.Lekarze -dietetycy wskażą co jest dla nas najlepsze. Sok z cytryn wskazany jest: do picia, ale ograniczyłabym jego dzienne wypijanie.

Meguszka

12 lat temu

Uważajacie z tą dietą! Moja mama mało co się nie przekręciła na tej diecie.
To nie jest dieta cud, najlepiej nie działać na własną rękę – tylko udać się do lekarza.

mjbz

12 lat temu

Ta cytrynowa kuracja to świetny sposób na poprawę odporności i na „przewlekłe zatoki”…wypróbowałam na sobie. Polecam.

linet

12 lat temu

Drobinko, ani herbata, ani cytryna spożywane osobno nie szkodzą. Dietetycy przestrzegają tylko przed łączeniem ich. To taka kolejna „rewolucja” , bo herbatę z cytryną pijało si e od zawsze.
A tymi „zawieszkami” na pewno tak nas tylko kokietujesz:)

linet

12 lat temu

Glorio, zjedz 25 cytryn jednego dnia, to dopiero będziesz mogła sie chwalić:)
A wiesz Drobina, że odkryto szkodliwe działanie herbaty z cytryną na organizm?
Otóż zawarte w herbacie aluminium reaguje z kwasem cytrynowym i zmienia się w jakiś związek chemiczny, który odkłada się w tkankach, szczególnie w mózgu, uszkadzając je? Dopatrzono się nawet zależności między herbatą z cytryną a chorobą Alzheimera.
Sok cytrynowy najbezpieczniej jest rozcieńczać wodą.

GloriaVictis

12 lat temu

Nieosłodzonego miodem soku chyba nie dałabym rady wypić, ale spokojnie mogę zjeść cytrynę w cząstkach obranych z błonki, pytanie tylko, czy wtedy efekt będzie taki sam, czy podobnie jak w czosnku chodzi o rozerwanie błony komórkowej i dopiero wtedy uzyskuje się pożądany efekt…
Ktoś wie?

W artykule zabrakło mi też informacji co ile taką kurację należy powtarzać.

pauzka

12 lat temu

Bardzo dobry artykuł, naprawdę cytryna nie jest taka straszna,jeśli
chodzi o kwas.Stosuję kurację cytrynową zawsze pod koniec lata.
zanim na dobre zacznie się jesienna plucha-bardzo uodparnia.
Nawet kiedy złapię jakieś przeziębienie,mija po 2 dniach bez powikłań.
Jedyny szkopuł to znależć dobre cytryny jednak w sporą ilość trzeba
się zaopatrzyć.Bardzo dobre np. są z Hiszpanii.)

drobina

12 lat temu

Uwielbiam sok z cytryny, piję go zdecydowanie za rzadko w ostatnim czasie, ale herbatka z cytryną , to podstawa. Zwłaszcza teraz w okresie jesiennym.

basia4ab

12 lat temu

Artykuł jest bardzo dobry.Przypomina nam jaką ważną role odgrywają cytryny w naszym jadłospisie.Jeszcze jak pracowałam to już wtedy natknęłam się na taki artykuł o oczyszczeniu organizmu właśnie sokiem z cytryny. Sok z cytrynu wlewałam do wody mineralnej niegazowanej i popijałam.Doskonale gasił pragnienie.Piłam sok z cytryny ale nie w takiej ilości.Wiem też, że jest znakomity sok z cytryny, na bolące gardło.Sok rozcieńcza się w wodzie i płucze gardło.Basia

linet

12 lat temu

Też dostałam ślinotoku podczas czytania.
4 dni po 25cytryn ….bezlitosne .Nie użyję takiej przemocy wobec bezbronnego organizmu:)

summer

12 lat temu

Sok z 25 cytryn w ciągu 1 dnia? Niewyobrażalna ilość wg. mnie! Zdumiał mnie też fakt, że cytryna ma odczyn zasadowy! Cóż, pozory mylą;)

Annagata

12 lat temu

Ponieważ od kilka dni jestem na diecie i muszę dużo pić,do butelki z woda mineralną niegazowaną 2l wyciskam sok z 3-4 cytryn i przez cały dzień wypijam.Ponieważ moje nerki pracują wręcz fascynująco,oczyszczanie organizmu następuje błyskawicznie,a do tego nie chce się jeść.Polecam,jeśli ktoś nie jest przekonany do picia samego soku z cytryny.

pati25

12 lat temu

Samo już czytanie artykułu pobudziło na jakiś czas pracę moich ślinianek w ustach.Nie wiem czy sporóbowałabym takiej kuracji.Może gdybym musiała…

sara

12 lat temu

spróbuję, chociaż przyznam się że jeszcze nigdy nie wypiłam soku z cytryny samego tylko z wodą lub herbatą.

Zostaw komentarz