Kobiece dolegliwości Zdrowie

Co to jest torbiel jajnika?

co-to-jest-torbiel-jajnika

Torbiel, który najczęściej występuje u kobiet to torbiel jajnika. Ta dolegliwość może dotknąć Panie w każdym wieku i bardzo często nie daje żadnych objawów, dlatego tak ważne jest, aby regularnie odwiedzać ginekologa.

Zacznijmy od wyjaśnienia, czym dokładnie jest torbiel.
Torbiel, inaczej cysta to patologiczna przestrzeń w obrębie organizmu, składająca się z jednej lub większej ilości komór wypełnionych płynem albo treścią galaretowatą.

Co musisz wiedzieć o torbielach?

  • Torbiele jajników (cysty) można porównać do baloników wypełnionych płynem lub zgrubiałą tkanką.
  • Mogą powstać w jednym jajniku albo w obu naraz.
  • Zwykle są wielkości orzecha, ale czasem bywają większe od pomarańczy.
  • Podobnie jak mięśniaki macicy, torbiele mogą się umiejscowić wewnątrz jajnika, w jego ścianie lub na zewnątrz (wtedy trzymają się jajnika cienką szypułą).
  • Torbiele jajników zwykle nie powodują dolegliwości, dlatego dowiadujesz się o nich podczas kontrolnego badania USG. Dopiero gdy są bardzo duże, możesz mieć np. bóle brzucha, wzdęcia, zaparcia, często oddawać mocz.

Rodzaje torbieli:

  • Torbiele jajników czynnościowe

U wielu kobiet w okresie rozrodczym w jajnikach pojawiają się torbiele czynnościowe. Dzieje się tak, gdy w trakcie cyklu miesiączkowego zachodzą nieprawidłowe zmiany hormonalne. W czasie prawidłowej owulacji dojrzały pęcherzyk Graafa pęka i uwalnia się z niego gotowa do zapłodnienia komórka jajowa. Pęknięty pęcherzyk przekształca się w tzw. ciałko żółte, które zanika, jeśli nie dojdzie do ciąży. Bywa jednak i tak, że pęcherzyk Graafa nie pęka, ale rośnie. W efekcie powstaje torbiel pęcherzykowa. Zdarza się również, że ciałko żółte nie zanika (mimo że nie doszło do zapłodnienia) i powstaje z niego torbiel. Oba typy torbieli czynnościowych zwykle nie wymagają leczenia i zanikają po kilku cyklach miesiączkowych. Czasem jednak ginekolog ordynuje terapię hormonalną. Niekiedy na skutek zaburzeń hormonalnych także niedojrzałe pęcherzyki Graafa zamieniają się w maleńkie torbielki. Jest to tzw. wielotorbielowatość, czyli zespół policystycznych jajników. Takie zmiany na ogół trzeba leczyć lekami hormonalnymi. Kuracja trwa wiele lat. Lekarz dobiera leki regulujące cykl miesiączkowy (najczęściej są to środki antykoncepcyjne). Sprawiają one, że w jajnikach nie tworzą się torbiele, a same jajniki zmniejszają objętość.

  • Torbiele jajników: endometrioza

Jak szacują lekarze, co trzecia miesiączkująca kobieta miewa kłopoty z endometrium – błoną śluzową wyściełającą macicę od środka. Endometrioza to choroba, kiedy fragmenty śluzówki mają skłonność do odrywania się i wędrowania po organizmie. Często dostają się do jajników. Z tej tkanki mogą powstać tzw. torbiele endometroidalne (nazywane są czasem czekoladowymi, bo wypełnione są gęstą, ciemną krwią i przypominają kolorem czekoladę). Gdy taka torbiel pęknie i jej zawartość wyleje się do jamy brzusznej, może dojść do zapalenia otrzewnej. A z tym nie ma żartów, bo zapalenie otrzewnej może skończyć się tragicznie. By temu zapobiec, tego typu torbiele na jajnikach (endometroidalne) najczęściej usuwa się operacyjnie.

  • Torbiele jajników dermatoidalne

Usuwa się też operacyjnie tzw. torbiele dermatoidalne (inaczej – skórzaste). Wiadomo, że zawierają one np. komórki tłuszczowe, włosy, tkankę kostną, a nawet… zęby, które pochodzą z nierozwiniętego płodu. Nie jest znana do końca przyczyna ich powstawania. Jedna z teorii mówi, że prawdopodobnie komórki macierzyste (czyli niezróżnicowane, z których może się rozwinąć dowolna komórka organizmu) kumulują się w jednym miejscu w jajniku i z jakiegoś powodu zaczynają się różnicować, a więc zmieniać w komórki tłuszczowe czy kostne.

Zuzanna Górka

Komentarze (4)

Alka30

9 lat temu

Mi raz lekarz zrobił usg (byłam wtedy nastolatką) i powiedział że mam policystyczne jajniki i żeby z tym nic nie robić,dał hormony i tyle… no to nic nie robiłam. Po 2 latach miałam cystę na 10 cm i brzuch jak balon, teraz nie mam jajnika bo nie dało się go uratować. Lekarz zbagatelizował mój problem, filodendron ma rację trzeba być nachalnym.

filodendron

9 lat temu

Mam bardz o czesto klucia w prawym boku,bol ciagnie sie do plecow-miednica,na echu juz 4 razy nie zobaczyli jajnikow, macice mi zoperowali,ale mam wrazenie, ze nie chca sie zajmowac moimi jajnikami,a ja sie denerwuje, bo ciagle ten bol jest , a jajnika jak nie widac tak nie widac.Bedac nachalna naraze sie na podejrzenie o hipochondrie.

basia4ab

9 lat temu

Bardzo dobry artykuł.W prawdzie mnie już nie dotyczy,gdyż nie mam jajników,ale wiem teraz dopiero, jaką ważną rolę odgrywają dla kobiety. Każda kobieta winna się regularnie badać, nawet jeśli żadnych dolegliwości nie odczuwa.Ja też nie odczuwałam nic niepokojącego,tylko troszkę miałam powiększony brzuch, a skutek tego był dla mnie przykry.Gdybym częściej chodziła do lekarza i się badała, może inaczej wszystko by się potoczyło.Powiększony brzuch przypisywałam mojemu wiekowi i nie brałam pod uwagę, że może się coś dziać złego.Jak chyba każda z Nas, po prostu nie lubię chodzić do lekarza. Teraz prawie każdy lekarz ginekolog, ma aparat USG,który wykaże czy jest na jajnikach jakaś zmiana np.torbiel i szybko wdroży odpowiednie leczenie.Trzeba się badać,nie bać się i nie zaniedbywać, gdyż późne pójście do lekarza,może się źle skończyć dla kobiety.Basia

pati25

9 lat temu

Ważny artykuł.Wiele cennych informacji dotyczących torbieli.Nawet nie wiemy kiedy utworzy nam się torbiel.Jesteśmy zaskoczone gdy się o tym dowiadujemy od ginekologa.Chodźmy na badania

Zostaw komentarz