co-to-jest-hpv

Rak szyjki macicy jest drugim po raku piersi najczęstszym nowotworem złośliwym, występującym u kobiet.Niestety w Polsce nadal jest ono tak powszechne jak w krajach trzeciego świata. Na tak fatalną statystykę duży wpływ ma HPV – masowo przenoszony i masowo ignorowany wirus brodawczaka.

Typy wirusa HPV

Wirusy HPV narządów płciowych podzielono na 3 grupy: wirusy wywołujące łagodne zmiany o niskim ryzyku onkogennym (typy 6 i 11), wirusy niosące umiarkowane ryzyko potencjalnego działania rakotwórczego (typy 33, 35, 39, 40, 43, 51–56 i 58) oraz wirusy związane z wysokim ryzykiem, które mogą prowadzić do rozwoju raka zarówno w obrębie narządów płciowych, jak i błon śluzowych (typy 16 i 18).

Przebieg choroby

Zakażenie wirusem HPV błon śluzowych może przebiegać w postaci utajonej (latentnej, bezobjawowej), subklinicznej i klinicznej. Objawem klinicznym zakażenia są widoczne gołym okiem brodawki, natomiast infekcja utajona jest możliwa do wykrycia jedynie po wykonaniu testu na obecność DNA HPV. Subkliniczne zakażenie HPV można zdiagnozować na podstawie badania kolposkopowego i cytologicznego. Większość infekcji HPV ma postać utajoną.

Pamiętaj o regularnych badaniach cytologicznych!

Koniecznie przeczytaj artykuł Cytologia krok po kroku

Źródło:
K.Mikołajczyk, R.Żaba, Zakażenia HPV jako problem kliniczny, Przew Lek 2005;
L. Hirnle, Zakażenia wirusami HPV – problem medyczny i społeczny, Gin Prakt 2009;

Zuzanna Górka