co się stanie gdy połkniesz gumę do żucia

Chyba nie ma osoby, której przynajmniej raz w życiu nie zdarzyło się połknąć gumy do żucia.  Czy jest to rzeczywiście tak niebezpieczne dla zdrowia, jak uważa większość z nas? W naszym artykule zdradzamy, co się stanie, gdy połkniesz gumę do żucia.

W obiegowej opinii funkcjonuje wiele czarnych scenariuszy dotyczących tego, co dzieje się w organizmie po przypadkowym lub bardziej celowym połknięciu gumy do żucia. Matki nierzadko przestrzegają  przed tym swoje dzieci, strasząc je poważnymi konsekwencjami, włącznie z zaklejeniem żołądka.  W rzeczywistości, choć guma do żucia zawiera szereg substancji, których nie jesteśmy w stanie strawić, nie jest tak niebezpieczna dla zdrowia. Dla pocieszenia dodamy, że te same związki występują w wielu produktach, które chętnie spożywamy na co dzień. Znajdziemy je między innymi w nabiale, wędlinach i słodyczach.

Co się stanie, gdy połkniesz gumę do żucia?

Wbrew obiegowej opinii połknięta guma do żucia nie przykleja się do przełyku, powodując dolegliwości ze strony przewodu pokarmowego.  Guma pokonuje tę samą drogę w przewodzie pokarmowym co chleb czy ciastko.  Tym, co odróżnia ją od produktów spożywanych przez nas na co dzień, jest fakt, iż opuszcza ona układ pokarmowy w niezmienionej formie. Wynika to z faktu, iż guma zawiera poliizobutylen, czyli substancję, której nasz organizm nie potrafi trawić.  Jeśli do połknięcia gumy dochodzi incydentalnie,  nie masz powodów do obaw. Prawdopodobnie nawet nie odczujesz tego faktu. Czasem, u niektórych osób po połknięciu pojedynczej gumy, pojawia się delikatny dyskomfort. Niemniej nie jest to groźne dla zdrowia i życia. Problem pojawia się wówczas, gdy połykamy nie jedną, a więcej gum do żucia. Tak bardzo często robią dzieci żądne przygód i nowych wrażeń. Jeśli chcesz im zaoszczędzić problemów, wyjaśnij, że gumy nie należy połykać.

 skutki połknięcia gumy do żucia

Guma do żucia przyczyną biegunki?

Guma do żucia, niezależnie od tego, czy postępujemy zgodnie z załączoną do niej instrukcją, czy połykamy ją od czasu do czasu, może spowodować biegunkę. Dzieje się tak dlatego, iż zawiera ona ksylitol, czyli substancję słodzącą, która w nadmiarze może powodować dolegliwości ze strony przewodu pokarmowego, w tym biegunkę.  Nie chcemy cię jednak straszyć gumą do żucia. Warto ją żuć, ponieważ zmniejsza ryzyko próchnicy i wzmaga produkcję śliny.  Podobnie jak w każdym przypadku tutaj również umiar odgrywa kluczową rolę.

Skutki połknięcia gumy – najczarniejsze scenariusze

Nauka zna jednak przypadku, gdy połknięcie gumy do żucia zakończyło się czymś więcej niż drobnym dyskomfortem.  Jednym z nich jest historia 4,5-letniego chłopca, który uzależnił się od gumy do tego stopnia, że żuł kilka naraz. W rezultacie pewnego dnia masa złożona z siedmiu gum przykleiła się do gardła dziecka. Chłopiec wraz z rodzicami trafił do lekarza, który musiał ręcznie usuwać gumową masę.  Z kolei czterolatka, która za każde dobre zachowanie dostawała od swoich rodziców nagrodę w postaci gumy, połykała ją na skalę masową.  Tak duża ilość substancji, które nie ulegają trawieniu w przewodzie pokarmowym, wywołała u dziewczynki potężne zaparcie.  W czasopiśmie naukowym można również znaleźć wzmiankę o  1,5-rocznej dziewczynce, która połknęła gumę do żucia wraz z monetami. Taka mieszanka nie mogła przejść normalnie przez przewód pokarmowy, w rezultacie cała historia zakończyła się interwencją lekarza, który musiał wyciągać połknięte przedmioty za pomocą specjalistycznego sprzętu.   Reasumując, wszystkich tych tragedii można by uniknąć, gdyby rodzice zachowali czujność i rozwagę. Podawanie gumy do żucia kilkuletnim i, o zgrozo 1,5-rocznym dzieciom, nie może zakończyć się niczym dobrym.

Marlena  Skóra