chwila-relaksu-co-dodac-do-kapieli

Płyny, olejki, sole, tabletki – ilość dostępnych na rynku produktów przeznaczonych do kąpieli jest ogromna. Jak z tego wybrać coś specjalnie dla siebie, by zrelaksować nie tylko ciało, ale i ducha?

Kąpiele działają relaksacyjnie i leczniczo. Można w ich trakcie zadbać o swoją skórę – albo po prostu oddać się czystej rozkoszy odpoczynku po ciężkim dniu. Pomogą nam w tym odpowiednio dobrane kosmetyki dodawane do wody.

Płyn do kąpieli

Znany i lubiany od lat. Wytwarza przyjemną, aromatyczną pianę. Zwykłe płyny mogą jednak mieć w składzie czynniki uczulające! Dziś produkowana jest cała gama preparatów o różnorodnych właściwościach – od nawilżających, poprzez antycellulitowe i odchudzające aż do leczniczych (np. łagodzących bóle reumatyczne).

Olejki

Mają właściwości mocno nawilżające i łagodzące wrażliwą, skłonną do podrażnień skórę suchą. Zawierają mieszankę olejów roślinnych, eterycznych oraz ziół leczniczych. Istnieją także specjalne olejki bezzapachowe i bez sztucznych składników dla osób z problemami skórnymi (AZS, podrażnienia, alergie). Nie zaleca się stosowania olejków w przypadku skóry tłustej i mieszanej.

Olejki eteryczne

Osobną kategorią są olejki eteryczne czyli ekstrakty zapachowe z ziół i roślin. Dodaje się je do wody aby uzyskać aromatyczną kąpiel. Dodatkowo każdy ekstrakt ma też konkretne właściwości lecznicze. Taka kąpiel jest aromaterapią i nie można jej traktować jako zabiegu higienicznego (najlepiej przed wejściem do wanny wziąć prysznic). Olejki eteryczne mogą wywołać uczulenie, dlatego przed pierwszą kąpielą należy wetrzeć kroplę wybranego olejku (lub mieszanki) za uchem i pozostawić przynajmniej na 12 godzin. Jeśli w tym czasie nie wystąpi reakcja alergiczna można spokojnie oddać się przyjemności w gorącej wodzie.

Sole

Te preparaty do kąpieli zawierają przeważnie sól z Morza Martwego, która jest bogata w magnez, wapń, jod, sód i potas oraz algi przyspieszające proces spalania i olejki eteryczne. Jednak równie dobrze do kąpieli możemy dodać… sól kuchenną! Ma ona właściwości wyszczuplające, odtruwające i odżywiające. Do wanny wsypujemy od 300g do kilograma soli i zalewamy wodą. Takie kąpiele polecane są dla osób o skórze tłustej i mieszanej, ze skłonnością do trądziku. Jeśli osoby o suchej skórze zdecydują się na solną kąpiel, powinny od razu wetrzeć w ciało tłusty krem.

Tabletki i kulki

Po wrzuceniu do wody musują i stopniowo rozpuszczają się, masując przy tym ciało. Zawierają olejki eteryczne (mini-aromaterapia), substancje zmiękczające i zabarwiające wodę oraz nawilżające skórę. Mała tabletka to idealny wybór jeśli nie mamy czasu na długą kąpiel.

Choć rynek rozpieszcza nas coraz nowszymi produktami, zapachami, właściwościami – najważniejsza zasada jest niezmienna. Nie można łączyć w jednej kąpieli kilku różnych kosmetyków do wody. Starajmy się też nie stosować co dzień innego preparatu – wszystko w trosce o dobro naszej skóry.

M. Borowik