ABC Zdrowia Zdrowie

Bolące stawy – objawy i leczenie

bolace-stawy-objawy-i-leczenie

Ból stawów jest uciążliwy i może być spowodowany przez szereg różnych dolegliwości.

Promieniujący ból, trudności w poruszaniu się, a niekiedy obrzęk – to główne objawy chorób stawów. Jeśli ból stawu nie jest wywołany urazem mechanicznym (np. skręceniem, naciągnięciem), jest to pierwszy sygnał, że dzieje się coś niedobrego.

Przyczyn bólu stawu jest wiele – przeczytasz o nich w artykule Przyczyny bolących stawów

Bolące stawy – diagnoza

Ważne jest by udać się do lekarza po pojawieniu się pierwszych objawów. Lekarz pierwszego kontaktu zleca wówczas wykonanie badań dodatkowych oraz konsultację ze specjalistą – ortopedą reumatologiem.

To właśnie ortopeda zajmie się szczegółową diagnostyką i leczeniem stanów zapalnych jak i ich zwyrodnieniowych zmian. Kiedy zostanie stwierdzone ostre zapalenie stawów należy dokładnie zbadać, który staw sprawia nam ból oraz wykluczyć bakteryjne zapalenie stawu.

Jeśli leczenie nie zostanie podjęte odpowiednio szybko może dojść do nieodwracalnego uszkodzenia stawu. Zapalenie kilku stawów, ze stwierdzoną obecnością objawów ogólnych bądź objawów zajęcia narządów wewnętrznych, zazwyczaj wskazuje na układową chorobę reumatyczną.

Kanka+JPR

Ból stawów jest uciążliwy i może być spowodowany przez szereg różnych dolegliwości.

Leczenie bolących stawów

Stawów nie można wyleczyć zupełnie, jednakże zastosowanie leczenia zachowawczego może zmniejszyć dolegliwości bólowe, poprawić zakres ruchów i ograniczyć kalectwo. Redukując swoją wagę przez odpowiednią dietę i ćwiczenia można odciążyć stawy, co poprawi ich kondycję.

Rehabilitacja stosowana jest wtedy, gdy planowane jest leczenie operacyjne zmian zwyrodnieniowych. Leczenie farmakologiczne także nie gwarantuje cofnięcia choroby, jedynie łagodzi jej objawy. Taki sposób leczenia ze względu na bezpieczeństwo powinien być prowadzony według zaleceń lekarza i pod jego kontrolą.

W skrajnych przypadkach moga być konieczne operacje zmniejszające nacisk tkanki wewnątrz stawu, nacięcie torebki stawowej. Nie zwlekaj, jeśli Cię bolą stawy – od razu udaj się do lekarza!

Kanka+JPR

Komentarze (5)

Emilly27k

8 lat temu

Coraz częściej spotykam się,że ludzi bolą stawy. Szkoda,że ten ból występuje często.Bądźmy czujni,że lekarze nam pomogą wyleczyć bolące stawy. :)))

pati25

8 lat temu

W przypadku problemów ze stawami ważna jest rehabilitacja.Ab stawy były w ruchu.Kiedyś lekarz mówił znajomej,że chociaż odczuwamy ból stawu to trzeba chodzić

Tess

8 lat temu

Ostatnio bolą mnie stawy. Nie wiem jaki jest powód a od lekarzy dostaję tylko tabletki przeciwbólowe. Staram się ruszać pomimo tego bo wiem, że taka rehabilitacja jest potrzebna.

filodendron

8 lat temu

Nie ma innego wyjscia ,trzeba wzmacniac mieśnie, zeby np. nogi dały radę nas „:nosić”:) Pływanie najlepsze – ale ja sie przeziebiam po basenie i musze z niego zrezygnowac.

drobina

8 lat temu

Kilka lat temu miałam bardzo duże kłopoty z chodzeniem. Okazało się, że to zmiany zwyrodnieniowe stawów kolanowych. Raczej nie da się ich wyleczyć, ale można zapobiegać dalszym zmianom. Zabiegi rehabilitacyjne trochę pomagały, ale na krótko. Dopiero systematyczne pływanie postawiło mnie na nogi:-)

Zostaw komentarz