Czy wiesz że...? Zdrowie

Błędy lekarzy będą kosztowały Norwegię ponad miliard koron

bledy-lekarzy-beda-kosztowaly-norwegie-ponad-miliard-koron

Zdaniem ekspertów dziedzina, w której najczęściej, bo w 52 proc. przypadków popełniane są błędy stanowi sam proces leczenia. W 27 proc. winne są złe diagnozy, a 12 proc. zakażenia, których się pacjenci nabawili w trakcie hospitalizacji.

Błędy lekarzy

Lekarze dopuścili się różnych zaniedbań, wśród popełnionych błędów znalazły się operacja niewłaściwej kończyny, nieuzasadnione usunięcie piersi oraz przetoczenie niewłaściwej grupy krwi, co doprowadziło do śmierci pacjenta.

Czy stan norweskiej służby zdrowia gwałtownie się pogarsza?

Miliard koron trafi w ręce 1,5 tys. pacjentów lub ich rodzin. Rekompensatę wypłaci specjalny fundusz odszkodowań, który w zeszłym roku oddalił 3700 wniosków, uznając zażalenia za bezzasadne. Aby lepiej zrozumieć norweskie zjawisko, należy dane z 2014 roku porównać ze statystykami z 2013 roku. Suma odszkodowań w ciągu 12 miesięcy wzrosła o 57 milionów złotych. W Norwegii z roku na rok zwiększa się liczba wniosków napływających do specjalnego funduszu odszkodowań. Mogłoby się wydawać, że poziom tamtejszej opieki zdrowotnej systematycznie się pogarsza. Eksperci jednak stanowczo temu zaprzeczają, podkreślając, iż wzrost wniosków należy tłumaczyć zwiększeniem świadomości pacjentów. Ci ostatni coraz lepiej znają przysługujące im prawa i to, co jeszcze niedawno przechodziło bez echa, teraz staje się podstawą do wypłacenia zadośćuczynienia.

Na jakim etapie lekarze najczęściej popełniają błędy? Okazuje się, iż w ponad połowie przypadków leczenie przebiega nieprawidłowo, a co czwarty błąd w sztuce wiąże się z postawieniem niewłaściwej diagnozy. Dużym problemem są również zakażenia, do których dochodzi podczas pobytu w szpitalu.

Inga

Komentarze (4)

Mindi

9 lat temu

Niech te informacje będą przestrogą dla lekarzy w naszym kraju. Do każdego przypadku powinni podchodzić indywidualnie i sumiennie. Tak często pacjenci mają odczucie bagatelizowania ich obaw zdrowotnych a potem słyszą, że za późno na leczenie.

Emilly27k

9 lat temu

Jeśli chodzi o mnie mam mieszane uczucia, ale też nie mam zdania pozytywnego o lekarzach. Czy muszę cierpieć przez lekarkę 20 lat? Nie.Wiadomo,że nie przyzna się, ale nie wie co ja czuje.

pati25

9 lat temu

Błędy w sztuce lekarrskiej się zdarzają.Tak nie powinno się dziać..Za błędy trzeba placić i dobrze,bo przecież chodzi o zdrowie a nawet życie pacjenta

drobina

9 lat temu

W naszym kraju błędów w sztuce lekarskiej też nie brakuje, ale od wniosku do uzyskania zdośćuczynienia daleka droga. Często zanim pacjent zloży skargę, lekarze „prostują” kartę przebiegu leczenia i ciężko jest udowodnić im ewidentną pomyłkę:\ , a o zmowie milczenia wśród lekarzy nawet nie wspominam – mur nie do przebicia.

Zostaw komentarz