biegunka-sposoby-leczenia

Szacuje się, że każdy człowiek przynajmniej raz w roku przechodzi dolegliwości związane z biegunką. Jak skutecznie wyleczyć biegunkę? Kiedy należy udać się do lekarza?

Woda i elektrolity przy rozwolnieniu

Nawodnienie – to słowo klucz w czasie biegunki. Niezależnie od przyczyny, która wywołała dolegliwości, należy przede wszystkim uważać, aby chory nie odwodnił się. W tym celu podaje się pacjentom duże ilości wody oraz elektrolitów. Pierwszą pomocą są również probiotyki, przywracające równowagę flory bakteryjnej w jelitach. Kolejnym ważnym punktem jest odpowiednia dieta, która pomaga zmniejszyć objawy biegunki: ryż, sucharki, duszone jabłka, marchwianka. Posiłki powinny być małe, podawane co ok. 3 godziny.

Należy unikać soków, herbaty, surowych warzyw i owoców. Nie jest zalecane branie popularnych środków zapierających, które mogą zakłócić działanie całego układu trawiennego, a poza tym opóźniają opróżnienie organizmu ze szkodliwych substancji. Dobrze natomiast sprawdza się węgiel leczniczy, który wiąże szkodliwe substancje (takie jak toksyny, bakterie, gazy jelitowe itp.) w przewodzie pokarmowym. Niegroźne rozwolnienie ustępuje dość szybko, zwłaszcza jeśli dobrze nawadnia się organizm i dostarcza jelitom odpowiednich probiotyków.

Niestety nie wszystkie biegunki przechodzą samoistnie. W trudniejszych przypadkach, dotyczących ostrego czy przewlekłego stanu, konieczne jest najpierw znalezienie przyczyny, a następnie wprowadzenie odpowiedniego leczenia farmakologicznego. Czasami konieczna jest nawet antybiotykoterapia.

M. Witczak