Niepokojące objawy Zdrowie

Biegunka – sposoby leczenia

biegunka-sposoby-leczenia

Szacuje się, że każdy człowiek przynajmniej raz w roku przechodzi dolegliwości związane z biegunką. Jak skutecznie wyleczyć biegunkę? Kiedy należy udać się do lekarza?

Śmiertelna biegunka

Choć z pozoru zwykła biegunka nie wydaje nam się groźną dolegliwością, wciąż z jej powodu umierają ludzie, a zwłaszcza małe dzieci. Trudno w to uwierzyć, ale jest przyczyną aż 25% zgonów na całym świecie! Najbardziej niebezpieczną odmianą biegunki jest ta, którą powoduje rotawirus. Zbiera on swe żniwo najczęściej wśród dzieci do 2. roku życia. Przykre dolegliwości jelitowe u dorosłych mogą świadczyć także o innych chorobach – zapaleniu jelit, zapaleniu trzustki, nadczynności tarczycy a nawet o nowotworach. Biegunki łatwo się nabawić, ale nieco trudniej się z niej wyleczyć.

Leczyć u lekarza czy w domu?

Z intymnymi problemami (a do takich niewątpliwie należy biegunka) niechętnie udajemy się do lekarza, wolimy leczyć się domowymi sposobami. W przypadku rozwolnienia można zdać się na sprawdzone sposoby tylko w przypadku, jeśli stan chorego jest lekki. Przy ostrych objawach, takich jak: kilkanaście wypróżnień na dobę, wymioty, wysoka gorączka, wydzieliny w kale (krew, ropa, śluz), znaczne osłabienie organizmu – niezwłocznie należy udać się do lekarza. Również w przypadku biegunki przewlekłej, nawracającej, trwającej przez kilka dni, trzeba zbadać przyczynę wystąpienia takich objawów.

M. Witczak

Szacuje się, że każdy człowiek przynajmniej raz w roku przechodzi dolegliwości związane z biegunką. Jak skutecznie wyleczyć biegunkę? Kiedy należy udać się do lekarza?

Woda i elektrolity przy rozwolnieniu

Nawodnienie – to słowo klucz w czasie biegunki. Niezależnie od przyczyny, która wywołała dolegliwości, należy przede wszystkim uważać, aby chory nie odwodnił się. W tym celu podaje się pacjentom duże ilości wody oraz elektrolitów. Pierwszą pomocą są również probiotyki, przywracające równowagę flory bakteryjnej w jelitach. Kolejnym ważnym punktem jest odpowiednia dieta, która pomaga zmniejszyć objawy biegunki: ryż, sucharki, duszone jabłka, marchwianka. Posiłki powinny być małe, podawane co ok. 3 godziny.

Należy unikać soków, herbaty, surowych warzyw i owoców. Nie jest zalecane branie popularnych środków zapierających, które mogą zakłócić działanie całego układu trawiennego, a poza tym opóźniają opróżnienie organizmu ze szkodliwych substancji. Dobrze natomiast sprawdza się węgiel leczniczy, który wiąże szkodliwe substancje (takie jak toksyny, bakterie, gazy jelitowe itp.) w przewodzie pokarmowym. Niegroźne rozwolnienie ustępuje dość szybko, zwłaszcza jeśli dobrze nawadnia się organizm i dostarcza jelitom odpowiednich probiotyków.

Niestety nie wszystkie biegunki przechodzą samoistnie. W trudniejszych przypadkach, dotyczących ostrego czy przewlekłego stanu, konieczne jest najpierw znalezienie przyczyny, a następnie wprowadzenie odpowiedniego leczenia farmakologicznego. Czasami konieczna jest nawet antybiotykoterapia.

M. Witczak

Komentarze (4)

Dariusz

8 lat temu

Wlasciwie zostalo juz napisane prawie wszystko, o biegunce i jak ja leczyc, nawodnienie organizmu, jest bardzo pomocne przy biegunce, i wydalenie toksyn dioksyn czy innych nazw zwiazanych z zanieczyszczeniem organizmu, a co za tym idzie zle samopoczucie, biegunki nie zatrzymujemy to normalna reakcja obronna organizmu, wydali niepotrzebne substancje, i po problemie,

pati25

8 lat temu

To przykre słyszeć ile procent umiera z powodu biegunki.I że wogóle można umrzeć.Ale niestety taka jest prawda.Biegunka mooże być objawem groźnych chorób.Są tu podane różne sposoby jak sobie z tym problemem radzić

Zostaw komentarz