Jak zapobiegać? Profilaktyka

Bankowanie DNA – Przełom w walce z rakiem

bankowanie-dna-przelom-w-walce-z-rakiem

Zastanawiałaś się kiedyś ilu chorobom można by zapobiec jeśli wiedziałoby się z wyprzedzeniem o ich pojawieniu się? Odpowiedź wydaje się być oczywista – bardzo wielu. Tylko jak to zrobić kiedy nasza kryształowa kula chwilowo ma awarię? Otóż jest sposób, a mianowicie zabezpieczenie informacji, która ma kluczowe znaczenie w kształtowaniu naszego zdrowia i zapadalności na choroby – DNA. Od niedawna nie musimy już w tym celu wyjeżdżać do Stanów Zjednoczonych, czy Skandynawii.

Taka możliwość pojawiła się także w Polsce, dzięki Europejskiemu Bankowi DNA.

Jak czytamy na stronie banku DNA www.ebdna.pl usługa polecana jest każdemu. Zarówno ludziom chorym na poważne choroby nowotworowe, choroby układu krążenia, czy cukrzycę jak również młodym ludziom i dzieciom, które mogą zabezpieczyć DNA na przyszłość, gdyby takie choroby rozwinęły się u nich za kilka, kilkadziesiąt lat.

Dlaczego ludziom chorym? Ponieważ zmiany, które spowodowały chorobę często są przekazywane z rodzica na dziecko, jak to się dzieje np. w przypadku nowotworów.

Próbka matki, która choruje na raka piersi może stać się nieocenioną pomocą dla jej córki, która ma szansę dzięki niej poznać własne ryzyko, właściwie ocenić stan zdrowia a często nawet zmienić błędną diagnozę postawioną bez znajomości podłoża choroby, jak to się dzieje już dziś. Co najważniejsze ma dostęp do informacji, dzięki której może uniknąć smutnego losu pacjentów zgłaszających się do lekarza w ostatnim stadium choroby, kiedy szanse na wyleczenie drastycznie spadają. Możemy wiedzieć wcześniej, pod warunkiem oczywiście, że tego chcemy.

Europejski Bank DNA (www.ebdna.pl)

Zastanawiałaś się kiedyś ilu chorobom można by zapobiec jeśli wiedziałoby się z wyprzedzeniem o ich pojawieniu się? Odpowiedź wydaje się być oczywista – bardzo wielu. Tylko jak to zrobić kiedy nasza kryształowa kula chwilowo ma awarię? Otóż jest sposób, a mianowicie zabezpieczenie informacji, która ma kluczowe znaczenie w kształtowaniu naszego zdrowia i zapadalności na choroby – DNA. Od niedawna nie musimy już w tym celu wyjeżdżać do Stanów Zjednoczonych, czy Skandynawii.

I co nie mniej ważne: O nasze dane możemy być spokojni. Procedury bezpieczeństwa banku uniemożliwiają dostęp do nich osobom z zewnątrz. O fakcie zbankowania wiedzą jedynie uprawnieni pracownicy banku oraz sam klient. Został on stworzony z myślą o pacjentach i ich rodzinach i to ich bezpieczeństwo stoi na pierwszym miejscu.

Grupa pacjentów, która przeżyła dzięki odczytaniu informacji zawartych w ich DNA stale się powiększa. Dzięki technologii i zachowanych próbkach materiału genetycznego z przeszłości nie musimy już dłużej zgadywać co jest źle, możemy bezpośrednio dotrzeć do przyczyn problemu. Pamiętajmy, że walka z nowotworami wciąż trwa. Szala zaczyna przechylać się na naszą korzyść dzięki coraz lepszej znajomości genów i zależności pomiędzy nimi. Będziemy Państwa informować na bieżąco o wynikach starć w tej bitwie a także sukcesach, które osiągnięto dzięki dostępowi do zbankowanych próbek.

Europejski Bank DNA (www.ebdna.pl)

Komentarze (17)

pati25

8 lat temu

Ciekawy ten artykuł.Napewno jest to bardzo dobre móc zbankować swoje DNA.Jednak są coraz to nowsze choroby,często nie można ich nawet zdiagnozować.Więc czy takie zbankowanie próbek w tym wypadku jest pomocne?

empiricus

10 lat temu

Zastanawiam się nad zrobieniem testów genetycznych, są one u nas drogie i jestem ciekawa, czy można wysłać zabezpieczoną próbkę za granicę?

tasha

10 lat temu

do Stefana:
oczywiscie jest wiele innych zastosowan.
Np. w badaniu pokrewienstwa – mozna sie dowiedziec skad przywedrowali nasi przodkowie,
w przypadku majetnych osob mozna taka probke dolaczyc do testamentu, zeby nikt niepowołany nie mial dostepu do majatku i rozstrzyganie o sprawach spadkowych byly szybsze i prostsze.
Mozna dotrzec do mechanizmow starzenia sie- bo sa one podobne w obrebie rodziny.
Zastosowania sa wiec znacznie szersze, opisane sa tutaj: http://www.ebdna.pl/powody.php

Stefan

10 lat temu

Ok, natomiast intryguje mnie czy można takie próbki wykorzystać w inny sposób, nie związany z założeniami banku czyli to o czym jest w artykule napisane. Czy komuś taki materiał może być do czegoś przydatny?

Pozdrawiam

tasha

10 lat temu

do Stefana:
jeśli ktoś wykradnie próbki to i tak ma probówki oznaczone losowym kodem, więc informacji do kogo należy i tak nie uzyska. beda to losowe probki.
a przechowywanie musi byc bezpieczne mamy konwencje bioetyczna, no i oczywiscie stroza w postaci GIODO.

Stefan

10 lat temu

Ciekawe, czy przechowywanie takich informacji jest bezpieczne? A gdyby ktoś takie informacje wykradł?? Mogły by mu się do czegoś przydać? Czy można je wykorzystać przeciwko osobie, która oddała swoje DNA do banku? Skromny ten artykuł. Ale ciekawe. Muszę zapytać lekarza co to takiego jest

tasha

10 lat temu

Na stronie jest informacja, że kosztuje to 550zł razem z przechowywaniem przez 40 lat, więc jak dla mnie niedrogo.
A lekarze z tego co wiem już wykorzystują taką informację, np. onkolodzy. Kiedy wiedzą już, że w DNA potomków jest ten sam zmutowany gen, który spowodował chorobę u jednego z rodziców stosują działania profilaktyczne. Może rzeczywiście nie jest to jak na razie powszechne, ale jakiś czas temu szczepionki też nie były ;]

venus

10 lat temu

Jestem naprawdę ciekawa, czy lekarze w szpitalach w całej Polsce będą umieli pracować z pobranym kodem DNA? To chyba główna przyczyna wątpliwości zbankowania takich komórek.

Annagata

10 lat temu

A ja cieszę się,że istnieje coś takiego jak bank DNA.Sama poddałam się badaniu genetycznemu,ale niestety jest ono bardzo drogie i NFZ tego nie refunduje.Ale za to bardzo dużo krzyczy o profilaktyce.A co to jest,jeśli nie profilaktyka?

alaala

10 lat temu

Mnie troche ten postęp medycyny czasem przeraża, szczególnie że nasze przychodnie i tak tkwią gdzieś w PRLu, ale oczywiscie popieram gorąco inicjatywę.

irysek7

10 lat temu

Bardzo ważna i ciekawa informacja. Miejmy nadzieję, że dzięki postępowi medycyny będzie można zapobiegać rozwojowi wielu chorób. Weszłam na stronkę EBDNA polecaną przez venus i rzeczywiście są tam wyczerpujące informacje na ten temat.
Bardzo spodobała mi się wizja badań genetycznych wszystkich dzieci zaraz po urodzeniu. Znając profil genetyczny noworodka i wiedząc na co może zachorować w przyszłości można bardzo wcześnie wdrożyć działania profilaktyczne. Naprawdę super sprawa! Oby naszym dzieciom, wnukom i kolejnym pokoleniom żyło się lepiej 🙂

venus

10 lat temu

Proponuję zerknąć na stronę EBDNA tam dopiero jest cały wachlarz wiedzy na ten temat. Sama chyba się zdecyduję i polecę córce , zwłaszcza po moich przeżyciach . Uwierzcie takie rozwiązanie napewno oszczędziło by mi oraz rodzinie wielu cierpień gdybym o nim wcześniej wiedziała. Ciekawa jestem czy lekarze potrafią korzystać z zbankowanych próbek , jak myślicie ???

esme

10 lat temu

Nie wiedziałam o istnieniu takiego banku, jak się zastanowić to naprawdę pożyteczna sprawa. Niestety nie każdy ma możliwość zrobienia wywiadu w rodzinie, a już tfu tfu po zachorowaniu walka z chorobą z pewnością jest efektywniejsza , jeśli wiadomo jak powinien wygldac kod nie zmieniony przez to świnstwo. Kolejna świetna inicjatywa!

mjbz

10 lat temu

Takim bankiem danych sa również nasi krewni. Jesli się tym zaintersujemy i zapytamy mamy, babci, cioci, jakie choroby sa w naszej rodzinie, również wiele sie dowiemy.

Zostaw komentarz