Jak zapobiegać? Profilaktyka

Badaj skład ciała, stając na wadze

badaj-sklad-ciala-stajac-na-wadze

Nie wszyscy lubią się ważyć. Kontrolowanie własnej masy ciała jest problematycznym zajęciem, szczególnie w okresie poświątecznym.

Stracić nieaktywny tłuszcz

Prawdziwym celem diety i tzw. odchudzania się jest utrata tkanki nieaktywnej – tłuszczowej. Często w wyniku drakońskich diet i ćwiczeń w grubych dresach następuje niekorzystna utrata masy ciała – w wyniku obniżenia masy mięśni, tkanki kostnej czy odwodnienia.
Eksperci zalecają regularne kontrolowanie masy ciała za pomocą powszechnie dostępnych wag łazienkowych. Jednak nie wszystkie urządzenia tego typu są dokładne. Warto zainwestować w dobry sprzęt, pozwalający określić nie tylko całkowitą masę ciała, ale również jego skład – procentową zawartość tłuszczu i wody w organizmie.

Wybierz rozsądnie

Możemy kontrolować samych siebie za pomocą nowoczesnej wagi, wykorzystującej technikę BIA (Bioelectrical Impedance Analysis), która ocenia skład ciała wysyłając słaby, bezpieczny prąd przez nasze tkanki. Dlatego dokonując pomiaru za pomocą tego urządzenia staje się na boso. Prąd przechodzi swobodnie przez płyny zawarte w tkance mięśniowej, lecz natrafia na trudności, gdy przechodzi przez tkankę tłuszczową. Do niedawna ze względu na cenę tylko w dobrych fitness clubach można było dokonać pomiaru tkanki tłuszczowej, dziś każdy może mieć takie urządzenie w swoim domu. Waga – analizator składu ciała – kosztuje już od 250 zł.

dr Paweł F. Nowak

Nie wszyscy lubią się ważyć. Kontrolowanie własnej masy ciała jest problematycznym zajęciem, szczególnie w okresie poświątecznym.

Wykorzystuje pomiary tego oporu, aby obliczyć skład ciała – po wprowadzeniu danych: naszego wzrostu, płci i wieku oraz po zmierzeniu oporu elektrycznego ciała. Za pomocą nowoczesnej wagi można określić takie parametry jak:

 • masa tkanki tłuszczowej w %
 • masa tkanki tłuszczowej w kg
 • masa tkanki mięśniowej w kg
 • masa tkanki beztłuszczowej w kg
 • całkowita zawartość wody w organizmie w %
 • całkowita zawartość wody w organizmie w kg
 • indeks masy ciała BMI
 • wiek metaboliczny
 • masa kości w kg
 • wskaźnik trzewnej tkanki tłuszczowej
 • wskaźnik podstawowej przemiany materii kcal – BMR

Niektóre urządzenia pozwalają na ocenę masy tkanki mięśniowej i tłuszczowej z dokładnością do 100g dla każdej partii ciała (noga lewa, prawa, ręka lewa prawa, tułów). Tak szczegółowe informacje pozwalają zrozumieć wpływ odpowiedniej diety i ćwiczeń na utratę masy ciała. Ważny jest stały czas pomiaru, najlepiej dokonywany na czczo – tylko wówczas będzie można dokładnie porównywać mierzone wyniki.

dr Paweł F. Nowak

Komentarze (8)

memorka

8 lat temu

Niezła ta waga, ale droga – szkoda byłoby mi pieniędzy. Mam zwykłą elektroniczną, stoi w łazience i ważę się prawie codziennie:) i to mi wystarcza- kiedy waga idzie w górę, to zaczynam ograniczać przyjemności – i tak teraz zrobię, bo coś trochę mnie przybyło;)

Maja

9 lat temu

WOW! Niezła ta waga! Z drugiej strony wolę czasami te „oszukańcze” wagi (szczególnie po świętach 😉 ) Ale chciałabym się zważyć na takiej. Może za niedługo w gabinetach lekarskich będą takie mieli (przynajmniej tych prywatnych).

basia4ab

9 lat temu

Pierwszy raz słyszę o takiej wadze.Jest na pewno dobra,ale ja nie muszę jej mieć, bo i tak wiem że jestem”grubaską”.Jak wcześniej pisałam byłam szczupła, ale po chemioterapii nabrałam dosyć dużo ciała.Nie ważne ile mam kilogramów,trzeba je polubić.Basia

drobina

9 lat temu

Ciekawa ta waga. Coś mi się zdaje, że bardzo by mi się przydała do pomiaru mojego tłuszczyku. Swoją wagę kontroluję niemal codziennie i nie dopuszczam, żeby urosła ponad pewien wyznaczony limit, który sobie wwyznaczyłam (nie przyznam się jaki, no chyba,że sporo schudnę). Coś mi się zdaje, że jakbym stanęła na tej ekstra wadze, to moja tkanka tłuszczowa by przytłoczyła masę mięśniowa. Ale kto wie? Może nie jest tak źle. Chyba muszę spróbować.

Annagata

9 lat temu

Nigdy wcześniej nie słyszałam o takiej wadze.Urządzenie samo w sobie na pewno jest bardzo dobre.Gorzej z wynikami jakie nam poda.Już samo ważenie na zwykłej wadze przyprawia mnie o zawrót głowy,bo wiem,że muszę schudnąć,a co dopiero,gdyby mi pokazało ile mam tłuszczu w sobie.Albo skutek byłby odwrotny-szok po ważeniu i jeść się nie chce!!!

tereska56

9 lat temu

Podoba mi się to urzadzenie, chociaz jest dość kosztowne. Chciałabym się dowiedzieć, czy ktoś może je ma? I czy jest zadowolony? To jednak spory wydatek, więc chętnie przeczytałabym czyjąś opinię.

Zostaw komentarz