aromaterapia

Używanie olejków może nas wzmocnić, zrelaksować i poprawić nastrój. Stąd aromaterapia jest najlepsza w stanach pobudzenia, zmęczenia lub stanów chorobowych.

Podstawowe olejki eteryczne

  • Bergamotka. Odtruwa w masażu skórnym, obniża gorączkę, działa antyseptycznie, pomaga w chorobach skórnych i łupieżu. Możemy płukać jamę ustną w przypadku anginy i zapalenia gardła roztworem złożonym z dwóch kropel tego olejku na pół szklanki wody. Można go mieszać z sandałowcem, cyprysem, pomarańczą neroli i rumiankiem.
  • Mięta. Pomaga przy schorzeniach górnych dróg oddechowych, bólach mięśni, stawów i kości, zwalcza mdłości, odświeża umysł i ciało. Taki olejek można mieszać z lawendą, jaśminem, rozmarynem i eukaliptusem.

  • Rozmaryn. Ma właściwości rozgrzewające – rozszerza naczynia krwionośne skóry i zwiększa przez nie przez to przepływ krwi, zmniejsza zmęczenie umysłowe, poprawia pamięć i ułatwia naukę, dezynfekuje, działa przeciwbólowo w bólach reumatycznych, artretycznych i w bólach głowy, zmniejsza wzdęcia i kolki oraz stany zapalne skóry. Można go mieszać z herbatą, miętą i pomarańczą.

Aromaterapia może wspomóc konwencjonalne metody leczenia. Warto nauczyć się wykorzystywać wiedzę płynącą z tej prostej gałęzi medycyny naturalnej i czerpać z niej jak najwięcej. Powodzenia!

Anna Kwiatkowska