Natura i eko Relaksuj się zdrowo
Aromaterapia

Używanie olejków może nas wzmocnić, zrelaksować i poprawić nastrój. Stąd aromaterapia jest najlepsza w stanach pobudzenia, zmęczenia lub stanów chorobowych.
Czym jest aromaterapia?
Jest to metoda naturalnej medycyny i kosmetyki, w której stosuje się naturalne olejki eteryczne pozyskiwane z roślin; zbliżona do ziołolecznictwa. Olejki wprowadza się do organizmu przez drogi oddechowe (wąchanie, wdychanie, inhalacje) lub przez skórę (masaż, kąpiel, preparat, kompres).
Źródło aromatu
Aromaty zawdzięczają swoją uzdrawiającą moc olejkom znanym od najdawniejszych czasów. Uzyskuje się je z różnych części roślin – kwiatów, korzeni, kłączy lub kory.
Niektóre olejki były niegdyś na wagę złota. Mają one szerokie zastosowanie w profilaktyce, leczeniu chorób oraz w celach kosmetycznych – w kremach, w balsamach, w perfumach. Stosuje się je także w formie masażu aromoterapeutycznego.
Zastosowanie
Zabiegi aromaterapeutyczne można stosować w warunkach domowych, gabinetowych jak i w saunie. Są to zabiegi z właściwościami odprężającymi, relaksującymi, dające poczucie odprężenia fizycznego i psychicznego. Zabiegi te działają dwojako: zapachowo na psychikę oraz leczniczo – za sprawą biologicznie czynnych związków chemicznych.
Anna Kwiatkowska
Używanie olejków może nas wzmocnić, zrelaksować i poprawić nastrój. Stąd aromaterapia jest najlepsza w stanach pobudzenia, zmęczenia lub stanów chorobowych.
W domowym zaciszu
Najpopularniejszym sposobem na zabieg jest inhalacja. Najłatwiej jest zastosować kominek. Ciepło z kominków aromaterapeutycznych powoduje wydzielanie aromatów umieszczonych w miseczce nad nim i unoszenie w powietrzu, którym oddychamy.
Miseczkę wypełniamy wodą, do której wlewamy 5-10 kropli olejku. W schorzeniach dróg oddechowych inhalacja polega na wlaniu paru kropel olejku do miski z wrzącą wodą, nachyleniu się nad nią i przykryciu głowy ręcznikiem. Wdychane wówczas opary są intensywne i skoncentrowane. Najbardziej zaś łagodną formą inhalacji jest nakrapianie chusteczki mieszanką olejków i noszenie jej przy sobie.
Aromatyczna sauna
Intensywną formą aromaterapii jest sauna aromaterapeutyczna. Mieszankę olejków eterycznych umieszczamy w pojemniku zawieszonym nad piecem co powoduje jej odparowywanie lub polewamy nią nagrzane kamienie umieszczone na piecu kominka. Mieszankę sporządzamy z 5-10 kropli olejku na szklankę wody.
Anna Kwiatkowska
Używanie olejków może nas wzmocnić, zrelaksować i poprawić nastrój. Stąd aromaterapia jest najlepsza w stanach pobudzenia, zmęczenia lub stanów chorobowych.
Kompresy
Okłady stosuje się głównie w stanach bólowych. Należy pamiętać, że o różnorakim zastosowaniu, np. przy bólach reumatycznych, mięśniowych, artretycznych stosuje się kompresy gorące, a przy bólach głowy, nadwyrężeniach stawów, ścięgien kompresy powinny być chłodne lub zimne. Kompresy okłada się folią, na to ubiera się szalik.
Płukanki
Mieszankę olejków eterycznych można używać również do płukania gardła. Stosuje się wówczas 3-4 krople olejku na 100 ml ciepłej wody, którą płuczemy gardło lub jamę ustną. Taka płukanka pozwala także pozbyć się przykrego zapachu z ust.
Masaż
Z olejków eterycznych można sporządzić preparat do masażu aromaterapeutycznego. Mieszamy wtedy olej roślinny z mieszankami olejków eterycznych. Zaleca się stosowanie bezwonnych, kosmetycznych olejków roślinnych np. oleju z nasion winogron, oleju ze słodkich migdałów. Można do nich dodać oleje kosmetyczne. Masaż aromaterapeutyczny całego ciała wykonuje się techniką delikatnego głaskania. Przygotowany roztwór do masażu należy przechowywać w ciemnych, szczelnie zamkniętych butelkach, w chłodnym miejscu np. w lodówce, do 3 miesięcy.
Anna Kwiatkowska
Używanie olejków może nas wzmocnić, zrelaksować i poprawić nastrój. Stąd aromaterapia jest najlepsza w stanach pobudzenia, zmęczenia lub stanów chorobowych.
Podstawowe olejki eteryczne
- Bergamotka. Odtruwa w masażu skórnym, obniża gorączkę, działa antyseptycznie, pomaga w chorobach skórnych i łupieżu. Możemy płukać jamę ustną w przypadku anginy i zapalenia gardła roztworem złożonym z dwóch kropel tego olejku na pół szklanki wody. Można go mieszać z sandałowcem, cyprysem, pomarańczą neroli i rumiankiem.
- Mięta. Pomaga przy schorzeniach górnych dróg oddechowych, bólach mięśni, stawów i kości, zwalcza mdłości, odświeża umysł i ciało. Taki olejek można mieszać z lawendą, jaśminem, rozmarynem i eukaliptusem.
- Rozmaryn. Ma właściwości rozgrzewające – rozszerza naczynia krwionośne skóry i zwiększa przez nie przez to przepływ krwi, zmniejsza zmęczenie umysłowe, poprawia pamięć i ułatwia naukę, dezynfekuje, działa przeciwbólowo w bólach reumatycznych, artretycznych i w bólach głowy, zmniejsza wzdęcia i kolki oraz stany zapalne skóry. Można go mieszać z herbatą, miętą i pomarańczą.
Aromaterapia może wspomóc konwencjonalne metody leczenia. Warto nauczyć się wykorzystywać wiedzę płynącą z tej prostej gałęzi medycyny naturalnej i czerpać z niej jak najwięcej. Powodzenia!
Anna Kwiatkowska
« Fazy menopauzy
pati25
12 lat temu
Z aromaterapii możemy korzystać na różne sposoby…Prawdę mówiąc ja nie stosuję aromaterapii
marysienka
12 lat temu
Dziś poszłam na masaż, jeszcze pachnę. Piękne zdjęcie
drobina
12 lat temu
Artykuł bardzo interesujący. Może warto pomyśleć o aromaterapii. Też mam alergię na niektóre zapachy, ale myślę, że olejek eteryczny z mięty nie powinien mi zaszkodzić.
Annagata
12 lat temu
Ponieważ mam alergię na zapachy,mogę się zająć stroną rozgrzewającą wewnętrznie.Przynajmniej załapię się na tą inhalację zbiorową!
mjbz
12 lat temu
Pomysł „inhalacji zbiorczej” jest genialny :).
mejgosia
12 lat temu
też stosuję aromaterapię w domu, w bardzo prosty sposób, otóż gdy w okresie przeziębień wszyscy domownicy są zakatarzeni wieszam na grzejnikach gazę, lub frotę zamoczona w wodzie i skropioną amolem, jest to bardzo praktyczne rozwiązanie bo wszyscy korzystają jednocześnie, ale nazwałabym to raczej ,,inhalacją zbiorczą” .