Antykoncepcja Zdrowie

Antykoncepcja po 40: Tabletka antykoncepcyjna

antykoncepcja-po-40-tabletka-antykoncepcyjna

Tabletka antykoncepcyjna to jedna z najpopularniejszych i najbardziej skutecznych metod współczesnej antykoncepcji. Niedawno, bo w 2010 roku obchodziła swoje 50 urodziny. W Polsce pigułka została wprowadzona do sprzedaży w 1966 roku. Od tego czasu nieustannie cieszy się zaufaniem kobiet.

Tabletki antykoncepcyjne zawierają estrogen i progesteron w różnych dawkach w zależności od ich typu i rodzaju. Obecnie jest to najskuteczniejsza szeroko dostępna metoda antykoncepcyjna, na którą decyduje się wiele kobiet. Jeżeli już wcześniej stosowałaś hormonalną antykoncepcję doustną, możesz trzymać się tej metody. Jednak pamiętaj o tym, że Twoje ciało się zmienia, dlatego powinnaś być pod stałą kontrolą ginekologa, który w związku z perimenopauzalnymi objawami może zalecić Ci tabletki o innym składzie.

Jak działa tabletka antykoncepcyjna?

Podawanie jednocześnie estrogenów i progestagenów daje łączny efekt w postaci:

 • zagęszczanie śluzu szyjkowego – śluz szyjkowy staje się nieprzepuszczalny dla plemników
 • zmiana budowy endometrium – błona śluzowa macicy nie jest w stanie przyjąć zapłodnionej komórki jajowej (w przypadku gdyby w jakiś sposób doszło do zapłodnienia nie dojdzie do implantacji, czyli zagnieżdżenia się zarodka w macicy)
 • zwolnienie transportu jajowodowego – wydłuża się czas do spotkania komórki jajowej i plemników, a jak wiadomo czas życia komórki jajowej jest dość krótki, im później się spotkają tym mniejsza szansa na zapłodnienie.

Jakie tabletki są dla Ciebie najlepsze?

Tabletki hormonalne dwuskładnikowe można podzielić na kilka grup ze względu na zawartość hormonów w poszczególnych tabletkach tego samego opakowania. O wyborze środka antykoncepcyjnego odpowiedniego dla Ciebie oczywiście zadecyduje lekarz.

 • Tabletki jednofazowe (monofazowe)
  wszystkie tabletki w opakowaniu zawierają taką samą ilość hormonów, taka jest większość dostępnych na rynku preparatów (między innymi Yasmin, Jeanie, Cilest, Harmonet, Logest, Minulet)
 • Tabletki dwufazowe
  w opakowaniu są dwa rodzaje tabletek z różną zawartością hormonów. Pierwsze tabletki zawierają same estrogeny, lub z niewielką ilością progestagenów, a drugie tabletki estrogeny i progestageny. Pacjentka przyjmuje kolejno tabletki serii pierwszej, a następnie po ich zakończeniu tabletki serii drugiej po których następuje 7 dni przerwy (dostępny w Polsce z tej grupy Anteovin)
 • Tabletki trójfazowe
  w opakowaniu znajdują się trzy rodzaje tabletek z różną zawartością hormonów. Środkowa seria zawiera najczęściej zwiększoną dawkę estrogenów, a kolejne serie zawierają coraz większe dawki progestagenów.

Sposób przyjmowania

Dwuskładnikowe tabletki antykoncepcyjne, zwykle przyjmuje się codziennie, przez 21 dni, rozpoczynając od pierwszego dnia cyklu miesiączkowego (od pierwszego dnia miesiączki). Następnie robi się siedmiodniową przerwę, w trakcie której powinno wystąpić krwawienie. Kolejną serię tabletek rozpoczyna się ósmego dnia, od wzięcia ostatniej tabletki z poprzedniej serii. Maksymalny dopuszczalny czas opóźnienia w przyjęciu pigułki to 12 godzin.

Tabletka antykoncepcyjna uważana jest za środek bezpieczny i pełen zalet. Oczywiście, ma także pewne wady.

Zalety:

 • bardzo wysoka skuteczność antykoncepcyjna – wskaźnik Pearla 0,01-0,02 (wskaźnik opracowany przez Raymonda Pearla w 1932 roku określający skuteczność metod antykoncepcyjnych. Im niższy jest wskaźnik Pearla, tym metoda jest skuteczniejsza)
 • metoda wygodna w użyciu – brak związku z aktywnością seksualną
 • wysoka odwracalność efektu antykoncepcyjnego – już od następnego cyklu
 • zmniejszenie krwawień miesiączkowych oraz dolegliwości związanych z zespołem napięcia przedmiesiączkowego
 • zmniejszenie ryzyka wystąpienia ciąży pozamacicznej i torbieli jajnika
 • zmniejszenie ryzyka wystąpienia raka jajnika, raka endometrium (błony śluzowej macicy), oraz nowotworów łagodnych piersi
 • zmniejszenie częstości występowaniu zapaleń miednicy mniejszej (PID)
 • wzrost regularności cykli

Wady:

 • możliwość wystąpienia skutków ubocznych i związanych z nimi działań niepożądanych
 • możliwość obniżenia skuteczności podczas przyjmowania niektórych leków
 • nie chronią przed chorobami przenoszonymi drogą płciową
 • konieczność regularnego przyjmowania może być dla niektórych kłopotliwa

Drogie Panie, bardzo ważne jest, aby pogłębiać swoją wiedzę na temat stosowanej metody antykoncepcji, ale najważniejsza jest konsultacja i stały nadzór lekarza ginekologa.

Zuzanna Górka

Komentarze (8)

dulcynea

8 lat temu

Te tabletki to moje rówieśniczki:-X
Nigdy nie używałam antykoncepcji hormonalnej, były przeciwwskazania-miałam zaburzenia krzepliwości:-)

filodendron

8 lat temu

Nigdy nie brałam tych tabletek bo bałam się o swoje hormony, ale wiele kobiet bierze, teraz to chyba wszystkie młode kobiety biora i jakoś nic im nie jest.

Emilly27k

8 lat temu

Nie stosowałam również tabletek i może lepiej.
Mój organizm działa lepiej. Dziewczyny na ogół zażywają te tabletki antykoncepcyjne i uważam,że nie posiadają wiedzy w tym temacie. Wynika to z rozmów kobiecych.
Przyczyna jest taka,że wstydzą się rozmawiać na tematy.
Uważam ,że nie powinny się dziewczyny wstydzić rozmawiać na tematy kobiece.

pati25

10 lat temu

Tabletki antykoncepcyjne kojarzą nam się z jednym.ają chronić przed zajściem w ciążę.Ja stosowałam w innym celu takie tabletki.Gdy przedwcześnnie przestałam miiesiączkować to ginekolog przepisał mi tabletki antykoncepcyjne Gravistat na wywołanie krwawienia

syrenka321

10 lat temu

od dlugiego, kilku letniego przyjmowania takich tabletek dostalam infekcji pochwy, leczylam ja dlugo, bo czest wracala, w koncu mialam juz rezygnowac z tej metody antykoncepcji, zeby pozbyc sie infekcji pochwy, ale zaczelam stosowac probiotyk lactovaginal, po ktorym infekcje pochwy juz sie nie pojawily! potrzebowlam probiotyku z polskimi szczepami bakteri, zeby skutecznie skolonizowal moje pochwe i je chronil:)

Alka30

11 lat temu

To ja Wam zazdroszczę. Mnie od najmłodszych lat faszerowali hormonami w każdej postaci. Czułam się po nich koszmarnie, miałam ciągłe infekcje, bóle brzucha i biegunki. W końcu jakiś uprzejmy lekarz polecił mi probiotyk doustny provag. Nie miałam po nim infekcji i problemów pokarmowych. Na pewno lepiej bym wspominała „przygodę” z tabletkami, gdyby wcześniej ktoś mnie w taki sposób zabezpieczył. Każda z nas inaczej reaguje na sztuczne hormony, ja mam dość i nigdy więcej!

drobina

12 lat temu

tereska56 : też jestem w tej mniejszości. Więc myślę, że nie jest nas tak mało. Nigdy nie stosowałam tabletek antykoncepcyjnych i to nie tylko dlatego, że jestem osobą wierzącą. Po prostu mnie nie interesowały. Mie wierzę też w ich zalety.

tereska56

12 lat temu

Pewnie będę w mniejszości, ale nigdy takiej antykoncepcji nie stosowalam. Po pierwsze dlatego, ze pigułki nie były popularne, gdy byłam mlodsza, po drugie – jakos tak nie byłam przekonana do tej metody.

Zostaw komentarz