Rozpoznaj chorobę Zdrowie

Anemia, anoreksja, bulimia

anemia-anoreksja-bulimia

Niewłaściwe żywienie to prosta droga do wielu chorób. Masz niepokojące objawy i nie wiesz co Ci dolega? Warto zadbać o zdrowie wcześniej i zaoszczędzić czas, niepotrzebne nerwy i pieniądze na kosztowną rehabilitację i nieodwracalne szkody w organizmie.

Anemia. Brak krwinek czerwonych

Anemia to inaczej niedokrwistość. Zwiastunami tej choroby będą brak apetytu, zmęczenie, zawroty głowy, osłabienie czy brak koncentracji. Czasem na anemię procujemy w sposób nieświadomy. Warto unikać zbędnych stresów i wycieńczającego trybu życia. Powodem może być również brak w diecie żelaza. To kwestia, o której szczególnie powinny pamiętać panie. W pierwiastek ten bogate są jaja, mięso, wątróbka. By przyswoić żelazo potrzebne są witaminy i mikroelementy, które ułatwią jego wchłanianie: witaminy B12, B6, C, E, kwas foliowy oraz miedź, cynk i molibden (znajdują się m.in. w szpinaku, pietruszce, jajach, papryce i pomidorach). Inną przyczyną tej poważnej choroby mogą być duża, a wręcz nadmierna utrata krwi przy miesiączce, krwawiące wrzody żołądka czy dwunastnicy czy działanie leków, które niszczą czerwone krwinki z żołądka. Anemii można się nabawić lecząc inne choroby np. przez chemioterapię.

Bulimia. Choroba duszy

Bulimia to z kolei przestroga dla osób, które lubią eksperymentować z dietami cud i odchudzaniem. To choroba, która podłoże ma w naszej psychice. Objawami tej przypadłości jest właśnie zaburzony stosunek do jedzenia, tycia i odchudzania się. Naukowcy uważają, że temat jedzenia jest jedynie zastępczy dla problemów emocjonalnych, które osoba kryje w sobie. Bulimicy objadają się, by zaraz po tym wywołać wymioty, przeprowadzić głodówki czy ćwiczyć więcej niż jest to w ogóle potrzebne. Bulimia nieraz łączona jest z przewlekłą depresją i niską samooceną. Choroba występuje częściej u młodych kobiet niż u mężczyzn. Związana jest nieraz z presją jaką wywierają media czy społeczeństwo, które lansuje kult szczupłej i jędrnej sylwetki.

Anna Konopka

Niewłaściwe żywienie to prosta droga do wielu chorób. Masz niepokojące objawy i nie wiesz co Ci dolega? Warto zadbać o zdrowie wcześniej i zaoszczędzić czas, niepotrzebne nerwy i pieniądze na kosztowną rehabilitację i nieodwracalne szkody w organizmie.

Anoreksja. Nie mogą patrzeć na jedzenie

Inna choroba na tle psychicznym jest też anoreksja. To kolejna choroba, która wpływa na kłopoty z odżywianiem. Innymi słowy anoreksja to jadłowstręt psychiczny. Polega ona na świadomej i wymuszonej utracie wagi przez anorektyka. Obraz własnego ciała u osoby chorej jest zaburzony. Odbiera się ona zwykle jako osobę zbyt otyłą, która musi wciąż tracić na wadze.

W wyniku choroby następuje wyniszczenie organizmu, które niesie za sobą nieodwracające się zmiany. Anoreksja bywa śmiertelna w 10% przypadków. Chorobę leczy się w szpitalu, regularnie odżywiając organizm anorektyka.

Lepiej zapobiegać niż leczyć

Złota zasada? Każdy powinien wsłuchać się w swój organizm przestrzegając klasycznych zasad zdrowego odżywiania, jak i rozsądku. Tylko tak unikniemy licznych przypadłości związanych z dietą, żywieniem i chorobami, które z tego tytułu czekają na każdym kroku. W wirze codzienności, trzeba zachować zdrową troskę o nasze zdrowie, bo przecież bez tego wszystko inne straci sens.

Anna Konopka

Komentarze (7)

drobina

9 lat temu

Moje prolemy z anemią skończyły się z chwilą, gdy zaczęłam sobie serwować wątróbkę i kaszankę (wystarczy raz w tygodniu).
Szpinak także uwielbiam, chociaż organizm słabiej przyswaja zawarte w nim żelazo.

agnieszkap

9 lat temu

Ja biorę od miesiąca suplement żelaza hemowego. Mam niedokrwistość. Lekarz podpowiedział mi, że nie ma sensu kupować innych, niż żelazo hemowe tabletek, bo można się po nich bardzo źle czuć, a na efekty trzeba czekać bardzo długo. Taką nową wiedzę nabyłam, więc przekazuję dalej.

Emilly27k

9 lat temu

Szkoda,że mało osób młodych zagląda tutaj.
Wiedziałyby ,że czytając ciekawe artykuły o chorobie nie obawiały by się rozmawiać na ciężkie z reguły chorobowe tematy.

pati25

11 lat temu

Dużo chorób zależy od naszego odżywiania.Zarówno bulimia jak i anoreksja to bbrrdzo straszne choroby związane także z naszą psychiką.Sami sobie nie poradzimy.Potrzebna jest również pomoc fachowa.Często też psychologa.Leczenie trwa bardzo,bardzo długo.

pauzka

11 lat temu

Problem z niedokrwistością mam i ja i moje córki, mimo stosowania
odpowiedniej diety i pilnowania wyników krwi, problem co jakiś czas
powraca,kiedyś nawet usłyszałam od lekarza ,że są to też skłonności
osobnicze tak po prostu mamy. Całe szczęście ,że lubimy szpinak tym się
wspomagamy.Absolutnie patrząc na mnie nikt nie powiedziałby ,że
mogę mieć taki problem. )))

babka

11 lat temu

Mnie też dotyczy problem anemii. Chociaż jak się patrzy na mnie to nikt by nie powiedział, że ja to anemiczka 🙂 ha ha . A jednak wygląd o niczym nie świadczy. Teraz jest dobrze ale kontroluje poziom żelaza co jakiś czas.

filodendron

11 lat temu

Od dziecka mam anemię, co mnie podleczą -to wkrótce znowu w nią wpadam.Byłam okropnym niejadkiem, ale po 40-tce mi przeszło i jadam wszystko oprócz białka od jajka i mleka – produkty te wywołują u mnie okropne obrzydzenie, żołądek mi się wywraca nawet gdy tylko o nich pomyślę.

Zostaw komentarz