andropauza-a-choroba-alzheimera

Czy istnieje zależność między męskim przekwitaniem a chorobą Alzheimera? Jak informuje czasopismo „Neurology”: starsi mężczyźni z obniżonym poziomem niezwiązanego testosteronu we krwi są być bardziej zagrożeni chorobą niż ich rówieśnicy!

Produkowany przez jądra testosteron krąży we krwi zarówno w postaci wolnej, jak i związanej z białkami. Tylko wolny testosteron może przenikać do mózgu i działać na komórki nerwowe – związany nie przechodzi przez ochronną barierę krew-mózg.

Odkrycie jest kolejnym krokiem na drodze poznania przyczyn choroby Alzheimera, jednak ustalenie ewentualnych związków przyczynowych między poziomem testosteronu a Alzheimerem wymaga długotrwałych badań. Nie wiadomo, czy hormonalna terapia zastępcza mogłaby zapobiec Alzheimerowi. Podawanie testosteronu może się wiązać z podwyższonym ryzykiem raka prostaty, a także – wskutek zdarzającej się nadmiernej produkcji czerwonych krwinek – sprzyjać udarowi mózgu.

Chcąc ustrzec się przed chorobą, dla panów najlepszym rozwiązaniem wydaje się protesteronowa dieta, której zadaniem jest naturalnie dbać o to, by stężenie testosteronu w organizmie utrzymywało się na bezpiecznym poziomie.

Borys