badanie piersi

Nowotwory u kobiet stanowią wielki problem, dlatego wszelkie organizacje, zajmujące się zdrowiem, wciąż apelują o odpowiednią profilaktykę. Badanie piersi może uratować nam życie, ponieważ wcześnie wykryty rak, daje szansę całkowitego wyleczenia. Jak walczyć z rakiem? W jaki sposób społeczność angażuje się w tego typu akcje?

Rak piersi u kobiet

Rak piersi to nowotwór złośliwy, który najczęściej występuje u kobiet. Wcześnie wykryta choroba jest wyleczalna. Kobiety zwykle boją się mastektomii, czyli amputacji piersi, dlatego nie badają się i unikają wizyt u lekarza. Tymczasem nie każda diagnoza musi zakończyć się amputacją piersi czy tragicznym finałem w postaci śmierci. Każda kobieta powinna być świadoma zagrożenia i tego, że dzięki profilaktyce, dba o swoje zdrowie oraz życie. Wszystkie panie, które ukończyły 20. rok życia powinny regularnie badać swoje piersi. Lekarze wciąż apelują, powstaje szereg kampanii i akcji, których tematem jest rak piersi.

Samobadanie piersi

Kobieta może zadbać o swoje zdrowie, wykonując raz w miesiącu samobadanie piersi. Nie ma to na celu wykrycie raka, bowiem to umożliwia mammografia i szczegółowe badania, ale ma uspokoić kobietę i upewnić ją, że nie ma guza i wszystko jest w jak najlepszym porządku. Takie zachowanie prewencyjne powinno być rutyną każdej świadomej kobiety. Nie należy bać się swoich piersi i tego, co możemy wyczuć podczas samego badania. Nie każdy guz okazuje się nowotworem, więc nie należy panikować. W samobadaniu piersi pomagają instrukcje, które znajdziemy w przychodniach czy w sieci. Kilka minut badania to niewiele, a w grę wchodzi nasze życie, więc warto poświęcić na to czas.

Samobadanie piersi wykonujemy tydzień po menstruacji. W przypadku menopauzy, raz w miesiącu, w wybrany przez nas dzień. Badanie możemy przeprowadzić stając przed lutrem i unosząc do góry ręce. Obserwujemy przy tym czy skóra się nie marszczy i nie jest zbyt ściągnięta. Zwracamy uwagę na kolor skóry i przebarwienia. Sprawdzamy także brodawki, ściskając je. Szukamy takich znaków jak płyn wydzielający się z brodawki, plamy na skórze, zmiana kształtu piersi czy widoczny obrzęk. Dzięki badaniu możemy wykryć zgrubienia pod skórą. Wszelkie niepokojące sygnały należy zgłosić lekarzowi,który ewentualnie zgłosi nas na dodatkowe badania czy pobierze próbki. Wtedy będzie można postawić diagnozę, którą nie zawsze okazuje się rak piersi. Istnieje wiele chorób z nimi związanych, zupełnie niegroźnych dla życia.

Akcje profilaktyczne

Miesiącem walki z rakiem piersi jest październik, ale przez cały rok powinnyśmy pamiętać o regularnym badaniu piersi. Social media są dobrym kanałem przekazu informacji, także prozdrowotnych. Co jakiś czas, na portalach społecznościowych pojawiają się tajemnicze akcje, które mają zachęcić kobiety do badań i skłonić do zwrócenia uwagi na wielki problem, jakimi są nowotwory. Na przestrzeni lat mogliśmy dostrzec wpisy odnoszące się do kolorów bielizny czy owoców, które symbolizowały statusy pań. Motywem przewodnim akcji, która od kilku dni trwa na Facebook’u, ponownie zostały owoce. Każdy owoc odpowiada sytuacji uczuciowej kobiety. I tak borówka oznacza wolną, jabłko – zaręczoną, a cytryna wszystkie te panie, które wolą być same. samobadanie piersiAkcja ma na celu promocję profilaktyki raka piersi. Media społecznościowe docierają do nieograniczonej liczby osób, więc warto to wykorzystywać. Oprócz tego pojawiają się także kampanie społecznościowe, często dość kontrowersyjne i niekonwencjonalne, które mają szansę na pogłębienie świadomości dotyczącej zdrowia i profilaktyki nowotworowej. Tego typu działania umożliwiają skuteczniejszą walkę z rakiem. Jeśli same nie zadbamy o swoje zdrowie, nikt za nas tego nie uczyni, dlatego badajmy się i nie dawajmy nowotworom żadnych szans.

Katarzyna Antos