Mammografia Profilaktyka

Badanie piersi

badanie-piersi

My, kobiety, uwielbiamy o siebie dbać: chodzimy do fryzjera, na masaże, korzystamy z salonów urody, biegamy po sklepach, aby wyszukać piękną sukienkę czy buty. Nie możemy jednak zapominać zadbać o swoje zdrowie. Dopiero wtedy będziemy mogły w pełni cieszyć się swoim życiem. A regularne badania powinny być czymś tak oczywistym, jak kolejna wizyta u ulubionego fryzjera.

Badania piersi

W ostatnich latach dbanie o swoje zdrowie i o swoje piersi stało się modne, co mnie bardzo cieszy. Kobiety przypominają o tym swoim matkom, siostrom i córkom, co jest godne naśladowania. Aby dbać o swoje piersi nie trzeba wiele – wystarczy co jakiś czas poddać się podstawowym nadaniom – USG piersi, biopsji piersi i mammografii piersi.

Samobadanie piersi

Każda kobieta powinna sama badać swoje piersi, jest to bowiem najprostsza i najtańsza forma profilaktyki. Takie badanie należy przeprowadzić 2-3 dni po miesiączce. Najpierw trzeba dokładnie obejrzeć swoje piersi w lustrze, zwrócić uwagę na to, czy piersi nie zmieniły kształtu, czy brodawki się nie zmieniły lub czy nie wypływa z nich jakiś płyn. Każdą pierś należy uciskać i dotykać, aby sprawdzić, czy nie ma żadnych guzków czy zgrubień. Pod tym kątem należy także zbadać okolice obojczyka i pach. Jeśli tylko kobieta wyczuje coś, czego do tej pory nie było, to musi się udać do lekarza – ten zbada dokładanie, co to jest, i ewentualnie zleci dalsze badania i leczenie.

Mammografia

Mammografia zalecana jest szczególnie dla kobiet, które ukończyły 50-ty rok życia. Jest ona podstawą profilaktyki nowotworów piersi. Samo badanie polega na prześwietleniu piersi bardzo małą dawką promieni rentgenowskich. Na podstawie wyników lekarz ocenia strukturę piersi i jest w stanie zauważyć małe zmiany, nawet te o średnicy 3 mm. Badanie to jest troszkę niekomfortowe i nie powinno być przeprowadzane zbyt często (profilaktycznie co 2 lata).

Sabina Sosnowska

My, kobiety, uwielbiamy o siebie dbać: chodzimy do fryzjera, na masaże, korzystamy z salonów urody, biegamy po sklepach, aby wyszukać piękną sukienkę czy buty. Nie możemy jednak zapominać zadbać o swoje zdrowie. Dopiero wtedy będziemy mogły w pełni cieszyć się swoim życiem. A regularne badania powinny być czymś tak oczywistym, jak kolejna wizyta u ulubionego fryzjera.

USG piersi

USG piersi jest badaniem zalecanym młodym kobietom. Badanie to wykorzystuje ultradźwięki, aby uzyskać obraz przekroju badanej piersi. Badanie to nie jest bolesne i w przeciwieństwie do mammografii, może być wykonywane tak często, jak jest to konieczne. Wadą jest to, że w przypadku wykrycia jakiejś zmiany, to i tak muszą być przeprowadzone dodatkowe badania. W ostatnim czasie na znaczeniu zyskuje elastrografia. Metoda ta wykorzystuje ultradźwięki w celu określenia elastyczności tkanki piersi i pokazuje zmienione chorobowo miejsca. Metoda ta jest dokładniejsza i pokazuje więcej, niż tradycyjne badanie USG.

Inne badania

Biopsja i rezonans magnetyczny są dodatkowymi metodami diagnostycznymi. O ich zastosowaniu decyduje lekarz. W ostatnich latach popularne stają się badania genetyczne, które pozwalają na wykrycie wadliwych genów BRCA 1 i 2. Dzięki temu badaniu można w pewnym stopniu przewidzieć, czy dana pacjentka zachoruje na raka piersi czy też nie.

Badania profilaktyczne i samokontrola są bardzo ważne w utrzymaniu zdrowia. Szybka reakcja w razie choroby pozwala na szybkie wyzdrowienie i uniknięcie przykrych czy dramatycznych skutków ubocznych jakim może być nowotwór piersi. Zachęcam więc dopisanie do swojego terminarza daty badań.

Sabina Sosnowska

Komentarze (7)

filodendron

8 lat temu

Robię prześwietlenia, gdy mnie wzywają ,ale przyznam się szczerze,że nie badam sobie piersi.Powinnam zacząć,także musze wyrobić sobie ten nawyk.

Mindi

8 lat temu

USG robię odm wielu lat systematycznie ale o wieczornym badaniu po prostu nie pamiętam. Jednak jeśli Wy tak regularnie się badacie to i ja postaram się pamiętać o samobadaniu piersi. Może wyrobię sobie ten zdrowy nawyk.

mejgosia

8 lat temu

poprzez samobadanie piersi, znalazłam u siebie jakies zgrubienie, strasznie się wystraszyłam i juz na drugi dzień byłam u ginekologa, a następnie u onkologa! Onkolog zrobił mi biopsje i po dwóch tygodniach już wiedziałam,że to nie złośliwa zmiana, ale ze wskazaniem usunięcia. Zabieg trwał ok 15 min, po czym leżałam pod okiem Pani doktor jeszcze cztery godzinki i poszłam do domu! Teraz badam się prawie codziennie po kąpaniu!:)))

Zostaw komentarz