Sztuka odpoczynku – Claudia Hammond

Czy wiesz, że większość ludzi skarży się na przemęczenie? W ich przypadku ilość odpoczynku jest niewystarczająca. Bardzo często nie chcemy wyjść na osoby leniwe, dlatego staramy się nieustannie czymś zajmować. Jednak życie w ciągłym biegu nie jest dobre dla naszego zdrowia i samopoczucia. Claudia Hammond przeprowadziła badania, których wyniki wykorzystała do napisania książki Sztuka odpoczynku. Jak najchętniej ładują wewnętrzne akumulatory ludzie na całym świecie?

Skąd się bierze deficyt odpoczynku?

Deficyt odpoczynku to problem, z którym boryka się wielu ludzi na całym świecie. Bardzo często ze zjawiskiem tym ściśle wiąże się strach przed źle wykorzystanym czasem. Boimy się, że gdy będziemy oglądać telewizję, czytać książkę, przeglądać ubrania w galerii handlowej, to ominie nas coś ważnego. Zewsząd zachęca się nas do podjęcia działań zmierzających do wzrostu produktywności. Oczekuje się od nas, że będziemy pracować więcej i bardziej efektywnie.

Ciekawość świata a brak czasu na odpoczynek

Niektórzy cierpią na deficyt odpoczynku, choć mogliby sobie na niego pozwolić, ponieważ kieruje nimi ciekawość świata. Każdy z nas przejawia ją w większym lub mniejszym stopniu. To właśnie za sprawą ciekawości świata człowiek odkrył nowe lądy, wybudował statek kosmiczny etc.  Czasem jednak pojawia się problem. Nie można bowiem całego życia spędzać w drodze, odkrywając nowe zakątki i zdobywając nowe doświadczenia. Każdy musi czasem zrobić sobie postój na odpoczynek po to, aby naładować wewnętrzne akumulatory.

Do czego prowadzi brak odpoczynku?

Odpoczynek jest bardzo ważny, choć często zajmuje niskie miejsce na liście naszych priorytetów. Osoby, które go lekceważą, często cierpią na choroby autoimmunologiczne, cukrzycę typu II, choroby układu krążenia, nawracające infekcje i stany depresyjne. Na dodatek niedostateczna ilość odpoczynku prowadzi do spadku kreatywności oraz produktywności. Gdy dopada nas zmęczenie, nawet proste zadanie zdaje się przerastać nasze możliwości.

Kto najbardziej cierpi na deficyt odpoczynku?

Badania naukowe wykazały, iż największy deficyt odpoczynku mają kobiety oraz osoby młode. Panie często oprócz pracy zawodowej zajmują się prowadzeniem domu. Tutaj nie zawsze mogą liczyć na pomoc partnerów i równy podział obowiązków. Z kolei osoby młode znajdują się na dorobku. Aby zyskać pieniądze i dobrą pozycję zawodową, muszą spędzać w biurze wiele godzin.

Różne formy odpoczynku

Odpoczynek to termin, którego nie da się opisać krótkimi słowami i zamknąć go w sztywnych ramach. Dla każdego człowieka będzie oznaczał co innego. Jeden świetnie odpoczywa, czytając książki. Drugiemu przyjemność sprawia oglądanie telewizji. Istnieją także osoby, które najlepiej odpoczywają, decydując się na aktywność fizyczną. Dla nich wyprawa w góry czy długi spacer to najlepsze, co mogą zrobić dla siebie. Co ciekawe, istnieją także osoby, które najlepiej odpoczywają, spotykając się ze znajomymi i rozmawiając z nimi. To, jaki odpoczynek preferujemy, wiąże się z wykonywaną pracą, cechami osobowości oraz sposobem wychowania. Ktoś, kto pracuje intelektualnie, może wykazywać większą tendencję do aktywnego wypoczynku, vide wycieczki rowerowe czy górskie. Ekstrawertyk chętniej wyskoczy z przyjaciółką na miasto, niż włączy telewizor, ta druga forma odpoczynku może go nudzić, a nawet męczyć.  Istnieją także osoby, które relaksuje prasowanie, sprzątanie czy wykonywanie prac w ogrodzie. Claudia Hammond przekonuje, że nie ma lepszych i gorszych form odpoczynku. Najważniejsze, abyśmy w ogóle o nim pamiętali.

Sztuka odpoczynku – świetna książka popularnonaukowa

Sztuka odpoczynku to świetnie opracowany poradnik psychologiczny oparty na badaniach naukowych i ankiecie przeprowadzonej przez Claudię Hammond.  Książka została napisana przystępnym językiem, dlatego czyta się ją łatwo i przyjemnie. To niezwykle ważna pozycja, ponieważ zwraca uwagę na to, jak często zaniedbujemy odpoczynek i jakie może mieć to konsekwencje. Claudia Hammond czasem pozwala sobie na odrobinę poczucia humoru. Jeśli pragniesz się zrelaksować, sięgając po dobrą lekturę, koniecznie zapoznaj się z książką Sztuka odpoczynku.