Nietrzymanie moczu. Wkładki, podpaski czy tampony

Problem nietrzymania moczu dotyka zarówno starsze, jak i młodsze kobiety. Zdecydowanie częściej borykają się z nim kobiety niż mężczyźni – co piąta po 25. życia ma problem z nietrzymaniem moczu, szczególnie podczas wysiłku fizycznego. W Polsce ten problem dotyczy ok. 3 milionów osób. Jest to liczba porównywalna z liczbą osób chorych na cukrzycę. Dowiedz się, jak radzić sobie z tym problemem i co robić, by zapewnić sobie maksymalny komfort i wygodę.

Wysiłkowe nietrzymanie moczu – co to takiego?

Wysiłkowe nietrzymanie moczu to taki rodzaj inkontynencji, który polega na mimowolnym, niekontrolowanym popuszczaniu moczu w sytuacjach wysiłku fizycznego. Wyciek moczu może pojawić się podczas intensywnych treningów sportowych, a także niewielkiego nawet wysiłku, jakim jest kaszel czy śmiech. Problem też może dotknąć zarówno zawodowych sportowców, jak i osób, które trenują sporadycznie. Wysiłkowe nietrzymanie moczu może pojawić się także w trakcie ciąży, po porodzie czy też po przebytych operacjach w okolicach dróg rodnych. Jeżeli zauważysz u siebie tę dolegliwość, niezwłocznie zgłoś się do lekarza. Im wcześniej wdrożysz leczenie, tym większa szansa na całkowite wyleczenie i pozbycie się problemu.

Jak zapewnić sobie komfort?

Nietrzymanie moczu to problem nie tylko natury fizycznej, ale i psychicznej. Niekontrolowany wyciek moczu to sytuacja, która dla wielu kobiet jest bardzo wstydliwa. Osoby dotknięte tym problemem bardzo często zaczynają rezygnować z aktywności, które do tej pory były dla nich źródłem satysfakcji i szczęścia. Wycofują się z życia towarzyskiego w obawie przed publicznym upokorzeniem.

Leczenie nietrzymania moczu bywa długotrwałe – problem nie zniknie w zaledwie kilka dni. Dlatego w tym czasie warto stosować dostępne na rynku produkty higieniczne, których zadaniem jest zapewnienie komfortu i bezpieczeństwa.

Produkty na nietrzymanie moczu

Wśród produktów wyróżnić można przede wszystkim wkładki, podpaski oraz tampony na nietrzymanie moczu. Dowiedz się, jakie są plusy i minusy korzystania z nich.

Wkładki

Ochronne wkładki higieniczne to produkt przeznaczony dla osób, u których obserwować można popuszczanie moczu w nieznacznym stopniu. W przypadku delikatnej inkontynencji są w stanie zapewnić wygodę i dyskrecję. Ich zadaniem jest zarówno ochrona przed zabrudzeniem bielizny, przeciekaniem, jak i nieprzyjemnym zapachem. Wkładki mają jednak bezpośredni kontakt z wrażliwą skórą okolic intymnych i niekoniecznie sprawdzą się np. podczas intensywnych treningów. Materiał może powodować podrażnienia.

Podpaski

Drugim produktem, który wykazuje zdecydowanie większą chłonność, są podpaski urologiczne. Podobnie jak wkładki, mają za zadanie chronić przed przeciekaniem, a także wydobywaniem się nieprzyjemnego zapachu. Przeznaczone są dla osób, u których ilość wyciekającego moczu jest znacznie większa. Podpaski z reguły są grubsze niż wkładki, dlatego mogą się odznaczać pod obcisłym ubraniem. W przypadku niedostatecznej ochrony przed wilgocią, podpaski mogą powodować otarcia i problemy skórne.

Tampony

Trzecim rodzajem produktów przeznaczonych dla kobiet są tampony. Jest to innowacyjny produkt wprowadzony na polski rynek przez markę Uritam. Wykonane zostały z biokompatybilnej pianki PVA, która jest bezpieczna dla zdrowia. Wprowadzone do pochwy dociskają ściankę cewki moczowej, dzięki czemu zapobiegają wyciekaniu moczu. Do tego są wygodne i bardzo dyskretne, dlatego są wybierane przez aktywne kobiety. Pozwalają czuć się komfortowo i bezpiecznie zarówno podczas uprawiania sportów, jak i podczas codziennych aktywności towarzyskich. Spotkanie z przyjaciółmi? Nie ma sprawy! Wyjście do teatru? Proszę bardzo! Jogging, rower, wyprawa w góry, nordic walking – wszystko jest dostępne! Bo masz 12 godzin zabezpieczenia przed przykrymi niespodziankami! Tampony mogą być używane codziennie, jak i tylko w wybrane dni. Twoja decyzja.

Nietrzymanie moczu to problem uciążliwy i wstydliwy. Nie warto go jednak bagatelizować. Istnieje wiele metod jego leczenia, dlatego warto skorzystać z pomocy specjalisty, a w trakcie trwania leczenia korzystać z produktów higienicznych, które zapewnią wygodę i komfort.