Zdrowie

9 rzeczy związanych ze zdrowiem, o których powinna pamiętać każda kobieta

zdrowa kobieta

Zdrowie ma się tylko jedno, dlatego należy o nie dbać. W końcu nigdzie go nie kupimy. O ile podstawowe zasady dbania o siebie zna każda z nas, to często nie zdajemy sobie sprawy z niuansów, które mogą mieć duży wpływ na nasz organizm. Przedstawiamy 9 rzeczy związanych ze zdrowiem, o których powinna pamiętać każda kobieta.

Obcinaj zielone fragmenty marchewki

Lubisz jeść marchewkę? To świetnie dla twoich oczu. Marchewka bowiem stanowi bogate źródło beta-karotenu, prekursora witaminy A niezbędnej do prawidłowego widzenia. Ten sam związek nadaje naszej skórze zdrowy odcień.  Warto jednak pamiętać, aby obcinać zielone fragmenty marchewki (zielone okręgi przy cięciu marchewki na talarki), bowiem zawierają one rakotwórcze azarony.

Jesteś w ciąży?  Ser pleśniowy nie jest dla ciebie

Ser pleśniowy stanowi doskonały dodatek do czerwonego, wytrawnego wina. Ponadto dostarcza organizmowi wapnia niezbędnego dla mocnych kości. Sery pleśniowe to także bogate źródło łatwo przyswajalnego białka.  Niestety, nie powinny ich jeść kobiety w ciąży. Są to bowiem sery dojrzewające, które przed trafieniem do sprzedaży nie są poddawane pasteryzacji, przez co mogą występować w nich bakterie z rodzaju Listeria, które odpowiadają za poronienia.

Energetyki nie dla ciężarnych

Napoje energetyczne świetnie pobudzają z rana, gdy skarżymy się na spadek koncentracji.  Dzięki nim możemy dokończyć projekt w pracy. Niestety, energetyki nie są wskazane dla ciężarnych. A wszystko to przez wysoką zawartość kofeiny  i innych substancji o działaniu pobudzającym. Kobiety spodziewające się dziecka muszą, niestety, znaleźć inny sposób na poprawę koncentracji – np. regularne jedzenie orzechów, pestek dyni i słonecznika.

Wyrzucaj nadpleśniałą żywność

Zapewne słyszałaś od swoich rodziców, że wystarczy odciąć kawałek nadpleśniałego jabłka, a resztę można spokojnie zjeść. Tymczasem każdy produkt, który jest częściowo nadpleśniały, powinien bezwzględnie wylądować w koszu na bioodpady. Pleśnie produkują mikotoksyny, które przenikają cały produkt  i są silnie rakotwórcze.

9 rzeczy związanych ze zdrowiem, o których powinna pamiętać każda kobieta. Etanol a rak piersi

Kobiety powinny uważać na to, ile piwa, wina i drinków spożywają. Po pierwsze, ich organizm wytwarza mniej enzymu odpowiedzialnego za rozkład etanolu, przez co szybciej się uzależniają. Po drugie, nadmierne spożywanie alkoholu zwiększa ryzyko rozwoju raka piersi.

Świeżo wyciśnięty sok wypij od razu

Soki świeżo wyciskane są bardzo zdrowe. Nie zawierają dodatku cukru, przez co ich racjonalne spożywanie nie odkłada się w postaci fałd tłuszczu na brzuchu.  Soki świeżo wyciskane stanowią natomiast bogactwo antyoksydantów, czyli substancji zwalczających wolne rodniki, które chronią przed rakiem. Niestety, przeciwutleniacze to związki nietrwałe, które rozkładają się w przeciągu godziny od przygotowania soku. Należy go zatem wypić od razu, a do pracy zabrać butelkę wody mineralnej, najlepiej niegazowanej.

Parzenie herbaty a choroba Alzheimera

Czy wiesz, że od tego, jak parzysz herbatę, zależy, czy zachorujesz na  Alzheimera? Liście herbaty stanowią bowiem bogate źródło  glinu (aluminium), który w pH obojętnym nie stanowi żadnego zagrożenia. Jednak, gdy dodajemy do herbaty cytrynę, to zawarte w niej kwasy organiczne powodują, że nieaktywna forma glinu staje się aktywna i przechodzi do naparu. Aluminium może powodować choroby otępienne oraz sprzyjać rozwojowi Alzheimera. Jeśli chcesz wypić herbatę z cytryną, najpierw ją zaparz, potem pozbądź się liści (przez sitko lub wyjmując torebkę herbaty), po czym dodaj plasterek cytryny i miód.

Podróbki kosmetyków a ryzyko raka

W internecie często można napotkać na podróby kosmetyków. W krajach takich jak Chiny i Indie podrabia się dosłownie wszystko. Niestety, sposób, w jaki to się odbywa, woła o pomstę do nieba. Kupując podróbki kosmetyków, ryzykujesz swoje zdrowie, ponieważ nie wiesz, co tak naprawdę zawierają. Szminki dopuszczone do sprzedaży w Unii Europejskiej muszą spełniać wymogi dotyczące zawartości metali ciężkich. Ołów, kadm itp. to substancje rakotwórcze.  Podróby mogą zawierać aż 40-krotnie wyższe stężenie ołowiu, niż wynosi to dopuszczalne!

Winogrona działają moczopędnie

Lubisz winogrona i chętnie je jesz, ponieważ stanowią bogactwo witamin oraz minerałów. To także źródło antyoksydantów chroniących przed rakiem. Pamiętaj jednak, że winogrona to też spora dawka glukozy, a ta w dużej ilości sprawia, że częściej odwiedzamy toaletę. Jeśli jesz winogrona, pamiętaj o odpowiednim nawodnieniu organizmu, ponieważ w przeciwnym razie grozi ci odwodnienie! Wybierasz się w długą podróż, podczas której będzie problem z dostępem toalety? Zastąp winogrona inną owocową przekąską.

Magdalena Kukurowska

Komentarze (6)

Monika

5 lat temu

Co do pleśni, to jeszcze ze studiów pamiętam i chyba całą rodzinę już wyedukowałam, że nie wystarczy odkroić fragmentu z pleśnią, że ta reszta bez widocznej pleśni to jeszcze gorsza. Używki wiadomo – z umiarem. Chociaż lampka czerwonego wina raz kiedyś…Ja staram się racjonalnie odżywiać, z umiarem, regularnie piję tonik biovital na serce i moją stresującą pracę. Oczywiście aktywność fizyczna do tego w różnej formie i ogólnie jest ok.

Tess

5 lat temu

Dobrze, że przeczytałam ten artykuł. Mało wiem o zdrowym jedzeniu. Słyszałam tylko o herbacie i cytrynie, że niezdrowe.

pati25

5 lat temu

Ciekawy artykuł.Bardzo potrzebne informacje.Wiedziałam o tych rzeczach.Jedyną nowinką są dla mnie te azarony..Widziałam je czasami przy marchewce.Ale nie wiedziałam,że są rakotwórcze

Mindi

5 lat temu

Ciekawostki na temat zdrowego jedzenia. Najbardziej mnie martwi, że całe lata nie wiedziałam o zielonej części marchwi i zdarzało się. że wrzucałam do rosołu. Teraz potrafię pół marchwi odkroić, w końcu chodzi o zdrowie mojej rodziny. Dobrze wiedzieć, że sok warto pić od razu po wyciśnięciu. Czasami robiłam więcej i czekał na powrót któregoś domownika, teraz nie będę robiła wcześniej.

dulcynea

5 lat temu

Ciekawy artykuł , większość tych powodów znałam.
A o pewnych dowiedziałam się po raz pierwszy. Azarony widziałam , ale nie wiedziałam że są rakotwórcze . Kosmetyków tzw. podróbek nie stosuję wolę nasze polskie . Alkohol spożywam okazjonalnie 🙂

Zostaw komentarz