Moda

6 wskazówek, jak wybrać dobre okulary przeciwsłoneczne

okulary przeciwsłoneczne

Fotografia dostarczona przez partnera

Okazuje się, że wybór okularów przeciwsłonecznych wcale nie jest taki prosty. Ciemne okulary stanowią nie tylko doskonały element uzupełniający całą stylizację i modny dodatek. Ich podstawową funkcją jest ochrona oczu przed szkodliwym działaniem promieni słonecznych. Nie ma też wątpliwości, że okulary przeciwsłoneczne pozwalają na optymalny komfort podczas codziennego funkcjonowania w bezchmurny dzień. Podpowiadamy jak dokonać wyboru i cieszyć się idealnymi okularami, dopasowanymi do swoich potrzeb. Zostań z nami!

1. Zwracaj uwagę na filtry UV

Najlepsze okulary przeciwsłoneczne, które rzeczywiście chronią wzrok przed szkodliwym działaniem promieni słońca, to te, których szkła zawierają filtry UV 400. Takie oznaczenie daje gwarancję doskonałego zabezpieczenia.

Co ciekawe, jeśli Twoje ciemne okulary nie posiadają filtrów przeciw promieniowaniu ultrafioletowemu UVA, UVB oraz UVC, lepiej nie noś ich wcale. Czarny kolor szkieł pozwala na widzenie przy szeroko otwartych powiekach, co dla oczu jest jeszcze większym zagrożeniem, gdyż zahamowany zostaje naturalny proces mrużenia ich. Oczy stają się wtedy zupełnie bezbronne, a osoba nieświadoma zagrożenia poprzez pozorny komfort, jaki sprawiają przyciemnione szkła.

2. Wybierz właściwy kolor soczewek

Okazuje się, że na ochronę oczu wpływ ma również kolor soczewek, jakie zostały zastosowane w okularach. Najbardziej uniwersalne są te szare, natomiast w brązowych oczy najlepiej odpoczywają. Szkła żółte lub pomarańczowe sprawdzają się najlepiej podczas funkcjonowania przy złej widoczności, zalecane są również kierowcom. Wieczorem najlepszym wyborem będą okulary ze szkłami czerwonymi bądź różowymi.

3. Kup okulary z filtrem polaryzacyjnym

Okulary przeciwsłoneczne z polaryzacją zawierają nie tylko odpowiednie filtry, ale mają też specjalną powłokę, która odbija światło. Są zalecane przede wszystkim kierowcom, ale także sportowcom. Sprawdzają się doskonale podczas uprawiania żeglarstwa, kiedy promienie słońca odbijają się od tafli wody, jak i w czasie jazdy na nartach zimą, kiedy promienie odbijają się od białego śniegu.

4. Zwróć uwagę na kategorie przepuszczalności światła

Sprawdź jaką przepuszczalnością światła charakteryzują się okulary, które planujesz kupić. Jest ich 5:

  • kategoria 4 – przepuszcza od 3 do 8% światła. Takie okulary nie nadają się do codziennego użytkowania. Są to idealne soczewki w wysokie góry, gdzie promieniowanie jest bardzo silne,
  • kategoria 3 – przepuszcza od 8 do 18% światła. Idealne na słoneczne dni i dla oka, które ma światłowstręt,
  • kategoria 2 – przepuszcza od 18 do 43% światła. Okulary na pogodę, gdy słońce jest lekko przysłonięte chmurami,
  • kategoria 1 – przepuszcza od 43 do 80% światła. Wersja na pochmurne dni,
  • kategoria 0 – przepuszcza od 43 do 100% światła. Raczej okulary na pochmurne dni, do pomieszczenia, jako dodatek do stylizacji.

5. Postaw na jakość i design ciemnych okularów

Dobrej jakości okulary przeciwsłoneczne to inwestycja na lata. Musisz jednak wiedzieć, że w każdym sezonie pojawiają się kolejne markowe okulary słoneczne Eyephoria, zgodne z najnowszymi trendami. Wybieraj je, biorąc pod uwagę wielkość i kształt szkieł czy rodzaj oprawek. Decyduj się na okulary, które nie tylko noszą światowe gwiazdy, ale przede wszystkim na takie, które będą dopasowane do Twojego kształtu twarzy, typu urody, a także   stylu życia.

6. Zamiast na cenę, patrz na jakość okularów

Kupuj okulary przeciwsłoneczne tylko w salonie optycznym, również tym online. Właśnie takie sklepy oferują te najlepszej jakości, z filtrami oraz niezbędnymi certyfikatami, a Ty otrzymasz na wybrany produkt stosowną gwarancję. Zrezygnuj z zakupu okularów na targach i straganach w urlopowych kurortach, ponieważ oprócz ładnego wyglądu, takie gadżety nie mają żadnej wartości, a wręcz szkodzą narządowi wzroku.

Dodaj komentarz