drogi zakażenia wirusem HCV

Jak można zarazić się żółtaczką typu C? Wbrew obiegowej opinii HCV to nie wirus grypy i nie zarazimy się nim podczas podawania rąk osobie chorej czy pocałunku. Na WZW C choruje wiele osób, z czego większość nawet nie zdaje sobie z tego sprawy. Do zakażenia dochodzi podczas kontaktu z niewielką ilością zainfekowanej krwi.

Jak można zarazić się żółtaczką typu C? Niewiele osób potrafi udzielić prawidłowej odpowiedzi na to pytanie.  Tymczasem wirus HCV dynamicznie się rozprzestrzenia, przyczyniając się do wzrostu zachorowań na WZB C. Szacuje się, że 230 tysięcy Polaków zmaga się z tą przypadłością.  Warto jednak pamiętać, iż mamy tutaj do czynienia z oficjalnymi danymi, tymczasem wiele osób nawet nie wie, że zaraziło się wirusem HCV.  Nieświadomi nosiciele zarażają kolejne osoby – swoich bliskich, klientów korzystających z usług tego samego fryzjera czy manikiurzystki. Oficjalnie co roku liczba chorych na WZW C zwiększa się o 2-3 tysiące. W praktyce liczba  nowych zachorowań jest o wiele wyższa.  Wirus HCV po przedostaniu się do krwiobiegu przyczynia się do rozwoju wirusowego zapalenia wątroby typu C (w skrócie WZW C).  Większość osób o chorobie dowiaduje się zdecydowanie zbyt późno, przez co wirusowe zapalenie wątroby typu C jest już zaawansowane i nierzadko prowadzi do marskości wątroby czy raka wątrobokomórkowego.

WZW C – jak można się zarazić?

Aby doszło do zakażenia wirusem HCV konieczny jest kontakt uszkodzonej skóry lub błon śluzowych z zakażoną krwią. Dotyczy to także kontaktu uszkodzonej skóry z przedmiotami, które wcześniej miały kontakt  z zakażoną krwią. Zatem wirus HCV może wniknąć do naszego organizmu zarówno podczas transfuzji, jak i korzystania z zakażonych strzykawek, nożyczek, golarek, brzytwy.  Wirusem HCV można zarazić się też w placówkach medycznych podczas poboru krwi – brudne igły, strzykawki, niezmienianie rękawiczek  po każdym pacjencie, zabiegu stomatologicznego czy chirurgicznego, w tym cesarskiego cięcia. 

HCV – jak można się zakazić podczas wizyty u kosmetyczki?

O ile w szpitalach personel stara się dążyć do ograniczenia ryzyka zakażenia, o tyle kwestie higieny wciąż stanowią temat, do którego nie przywiązuje się nadmiernej wagi w salonach fryzjerskich i kosmetycznych. To tam właśnie bardzo często zachodzi do zakażeń wirusem HCV, który wywołuje WZW C. Jeśli wybierasz się do manikiurzystki, zwróć uwagę, czy używa jednorazowych akcesoriów takich jak patyczki do odsuwania skórek, pilniki i polerki. Profesjonalna manikiurzystka nie powinna też malować paznokci lakierem zaczerpniętym bezpośrednio z opakowania. To niehigieniczne i absolutnie niedopuszczalne!

Kobiety chętnie poddają się zabiegom kosmetycznym, jednak wiele z nich odbywa się z przerwaniem ciągłości naskórka i wykorzystaniem specjalistycznych narzędzi, które powinny zostać poddane sterylizacji. Praktyka jednak pokazuje, że niektóre salony próbują oszczędzać na wszystkim, w tym na bezpieczeństwie swoich klientek, co może doprowadzić do WZW C.

Czy WZW C można zarazić się u fryzjera?

Z kolei u fryzjera należy uważać na grzebienie i szczotki. Ich ząbki bowiem mogą skaleczyć skórę głowy osoby zakażonej wirusem HCV i przenieść go do naszego organizmu. O ile w przypadku pań noszących długie włosy zagrożenie jest umiarkowane, wirusowe zapalenie wątroby typu co tyle panowie znajdują się w grupie podwyższonego ryzyka. Wielu z nich u fryzjera goli się na zero. Czy zastanawiałaś się kiedyś, co fryzjer robi z taką maszynką elektryczną? Jest rzeczą mało prawdopodobną, aby używał jednorazowej, to zbyt duży koszt. Niestety, odkażanie jej spirytusem, na co i tak nie wszyscy się decydują, nie działa na wirusa HCV. Jest on dużo bardziej odporny na niekorzystne czynniki zewnętrzne niż wirus HIV.  Golenie baków powinno odbywać się przy wykorzystaniu maszynek jednorazowych. Brzytwa wykorzystywana w wielu salonach fryzjerskich też powinna taka być.  Przypilnuj, aby fryzjer przy tobie otworzył nową maszynkę lub brzytwę, a po zakończeniu pracy wyrzucił ją do kosza.  Unikaj salonów, w których oszczędza się na bezpieczeństwie klienta.

 

Wirusowe zapalenie wątroby typu C efektem braku higieny?

Do zakażenia wirusem HCV może dojść także w warunkach domowych, gdy nie przestrzega się elementarnych zasad higieny. Korzystanie ze wspólnej maszynki do golenia, grzebieni itp. niesie ze sobą spore zagrożenie. Nawet jeśli jesteś pewna wierności  męża, zawsze istnieje pewne prawdopodobieństwo, że zaraził się wirusem HCV u fryzjera.  W związku z tym postępuj zgodnie ze zdrowym rozsądkiem i niektórych rzeczy w ogóle nie pożyczaj innym!

Pierwsza pomoc a zakażenia wirusem HCV

Pierwsza pomoc uratowała już życie wielu osobom. Pamiętaj jednak, aby pomagając innym, samej nie narażać się na bezpieczeństwo. Opatrując czyjąś ranę możesz zarazić się wirusem HCV, zwłaszcza jeśli masz na dłoniach wyraźne rany i skaleczenia. W związku z tym korzystaj z rękawiczek jednorazowych i miej je zawsze pod ręką. Nigdy nie wiadomo, kiedy okażą się przydatne.

Czy wirusem HCV można zarazić się podczas seksu?

Uszkodzenie błon śluzowych pochwy, odbytu czy jamy ustnej może stanowić wrota dla wirusa HCV podczas kontaktów seksualnych. W związku z tym w miarę możliwości korzystaj z prezerwatyw, ponieważ tylko one są w stanie zminimalizować ryzyko infekcji.

Wirusowe zapalenie wątroby typu C – czy dziecko można zarazić podczas porodu?

Wirusowe zapalenie wątroby typu C to też choroba, którą można zarazić się od matki w trakcie porodu. W związku z tym jeśli jesteś w ciąży, wykonaj komplet badań – na obecność wirusów HIV, HCV i HBV. Jeśli zdiagnozowana zostanie infekcja, wówczas lekarze uruchomią szczególne procedury zwiększające szanse na urodzenie zdrowego dziecka. Warto jednak pamiętać, iż nosicielki wirusa HCV mogą karmić piersią, ponieważ mleko matki jest wolne od tego patogenu.

Tak nie zarazisz się wirusem HCV!

Wirusowe zapalenie wątroby typu C to choroba, którą nie zarazisz się podczas pocałunku i kontaktu ze śliną nosiciela wirusa HCV. Patogen ten nie przenosi się też podczas kichania, kaszlu, trzymania się za ręce, przytulania, korzystania ze wspólnych sanitariów, przy czym ważne jest zachowanie zasad higieny – brudne podpaski i tampony dokładnie zawijamy i wyrzucamy do kosza tak, aby nikt ich nie dotknął.

WZW C – diagnostyka

Jeśli znajdujesz się w grupie podwyższonego ryzyka – pracujesz w służbie zdrowia, ostatnio miałaś wykonywany zabieg chirurgiczny, zdecydowałaś się na tatuaż, przebadaj się. Test na obecność przeciwciał anty-HCV może czasem dać wynik fałszywie dodatni. Wówczas przeprowadza się dodatkowe badanie, która ma na celu wykrycie materiału genetycznego wirusa HCV we krwi.

 

Irmina Cieślik