Rozpoznaj chorobę Zdrowie

Wirusowe zapalenie wątroby (WZW)

wirusowe-zapalenie-watroby-wzw

Popularnie nazywa się tą chorobę żółtaczką, choć nie każdy zdaje sobie sprawę, że „żółtaczka” jest tylko zewnętrznym objawem uszkodzenia wątroby. Jako pierwszy jej epidemię opisał już Hipokrates.

Co to za choroba?

Wirusowe zapalenie wątroby (w skrócie nazywane – WZW) jest to grupa chorób zakaźnych wywołanych przez wirusy hepatotropowe, których wspólną cechą jest powodowanie zapalenia wątroby.

Przy zaburzeniach czynności wątroby dochodzi do objawów żółtaczki, czyli:

 • podwyższenia temperatury ciała,
 • utraty apetytu,
 • nudności,
 • ogólnego niedomagania,
 • osłabienia oraz podwyższenia enzymów wątrobowych

Wirusowe zapalenie wątroby wywoływane jest przez szereg nie spokrewnionych ze sobą wirusów.
Ogólnie można podzielić je na:

 • wirusy pierwotnie hepatotropowe, wśród których znamy co najmniej 5 typów: A, B, C, D, E
 • wirusy cytomegalii (CMV), herpes (HSV), Epsteina-Barr (EBV).

Rodzaje wirusów

 • Wirusy typu A i E – szerzą się drogą pokarmową

Wirus typu A, zwany inaczej HAV powodujący WZW A jest stosunkowo mało groźny. Od zakażenia do pojawienia się objawów mija zwykle ok. 2-6 tygodni. Objawami choroby mogą być: złe samopoczucie, utrata apetytu i gorączka, chociaż wiele zakażeń przebiega bezobjawowo. Wkrótce potem pojawia się żółtaczka, która znika po miesiącu. Niebezpieczne powikłania występują bardzo rzadko. HAV nie jest poważnym zagrożeniem życia, śmiertelność wynosi ok. 1 na 1000.

Zuzanna Górka

Popularnie nazywa się tą chorobę żółtaczką, choć nie każdy zdaje sobie sprawę, że „żółtaczka” jest tylko zewnętrznym objawem uszkodzenia wątroby. Jako pierwszy jej epidemię opisał już Hipokrates.

 

 • Typy wirusów B, C i D – przenoszą się drogą parenteralną, drogą seksualną i drogą zakażenia wertykalnego

Wirus zapalenia wątroby typu B, zwany inaczej HBV stanowi o wiele większe zagrożenie dla zdrowia. Po zakażeniu okres wylęgania trwa około trzech miesięcy. Po tym czasie pojawiają się objawy podobne do tych jakie występują przy zakażeniu HAV. Następnie rozwija się żółtaczka, która u 9 na 10 osób po pewnym czasie ustępuje. Istnieje jednak ryzyko pojawienia się przewlekłego zapalenia, które w efekcie może powodować bardzo niebezpieczne skutki – marskość wątroby, czy pierwotnego raka wątroby.

Trzeci typ WZW jest wywoływany przez wirusa zapalenia wątroby typu C – HCV. Przebieg zakażenia jest bardzo podobny do przebiegu WZW B. W przypadku HCV okres, w którym wirus znajdujący się w organizmie pozostaje w utajeniu trwa kilka lat, a ryzyko wystąpienia powikłań takich jak przewlekłe zapalenie wątroby i pierwotny rak wątroby jest większe niż w przypadku WZW B.

Zuzanna Górka

Popularnie nazywa się tą chorobę żółtaczką, choć nie każdy zdaje sobie sprawę, że „żółtaczka” jest tylko zewnętrznym objawem uszkodzenia wątroby. Jako pierwszy jej epidemię opisał już Hipokrates.

Jak się można się zarazić?

Niestety, każdy z nas może być ofiarą WZW. Wrotami zakażenia jest naruszenie ciągłości tkanek skóry lub błony śluzowej. Do zakażenia wystarczy wprowadzenie 0,00004 ml zakażonej krwi.

Podczas jakich zabiegów lub czynności możemy się zarazić wirusem?

 • Drogami szerzenia jest głównie droga naruszenia ciągłości tkanek (parenteralna), związana z wykonywaniem zabiegów medycznych (leczniczych lub diagnostycznych) oraz z zabiegami pozamedycznymi (wśród osób uzależnionych, podczas tatuowania, przekłuwania uszu, zabiegów rytualnych, u fryzjera, kosmetyczki) narzędziami nie wysterylizowanymi lub źle wysterylizowanymi.
 • Zakażenie może szerzyć się również drogą przetoczenia zakażonej krwi lub preparatów krwiopochodnych z niej uzyskanych.
 • Inną drogą jest ścisły kontakt, zwłaszcza seksualny, szczególnie homoseksualny.
 • Zakażenie może także przenosić się drogą wertykalną z matki na dziecko podczas akcji porodowej, podczas patologicznej ciąży lub pielęgnacji noworodka.

Drogie Panie, zapraszamy do lektury artykułu Szczepionka na WZW.

Zuzanna Górka

Komentarze

pati25

8 lat temu

Wirusowe zapalenie wątroby to bardzo groźna choroba.Prowadzi do uszkodzenia wątroby.Zarazić się można także podczas
operacji, zabiegów chirurgicznych, badań (np. bronchoskopia);
zabiegów stomatologicznych;
zastrzyków;
pobierania krwi bez zmiany rękawiczek przez pielęgniarkę;
dializ
manikiuru, pedikiuru;
wizyty u fryzjera (zranienie brzytwą, żyletką, nożyczkami);
akupunktury;
używania tych samych przyborów kosmetycznych przez członków rodziny;
robienia tatuaży
przekłuwania uszu lub kolczykowania ciała

Zostaw komentarz